دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 بهمن 1399 - 11:07
مطیعی خبر داد؛

کمک ۱۷ میلیارد تومانی خیران برای ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی/ ۱۰۶ خوابگاه در تابستان تجهیز شد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از کمک ۱۷ میلیارد تومانی خیران برای ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی خبر داد.
کد خبر : 559068
_ALI2054.jpg

به گزارش خبرنگار حوزه صنفی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سومین نشست مجازی خیران آموزش عالی کشور که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد، با ارائه گزارشی از طرح دستاوردهای ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی در ۳۳ دانشگاه اظهار کرد: هدف اصلی صندوق رفاه دانشجویان حمایت از دانشجویان مستعد کم‌بضاعت در دانشگاه‌ها، رشد استعدادها و کمک به وضعیت تحصیلی و معیشتی دانشجویان است.


وی افزود: در همین راستا کمک به تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها و آشپزخانه‌های دانشجویی را در دستور کار داریم و در کنار این مأموریت‌های اصلی، کمک به تجهیز خوابگاه‌ها برای داشتن اتاق‌های تندرستی، اماکن ورزشی و... انجام می‌شود.


رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بیان کرد: در سال ۹۸ و ۹۹ با شرایط اقتصادی اجتماعی خاصی مواجه بودیم و دولت به خاطر تحریم‌ها با محدودیت مالی مواجه بود. همچنین در جامعه و بازار شاهد افزایش قیمت‌ها و هزینه خدمات رفاه دانشجویی بودیم که مشکلات صندوق برای تأمین انتظارات و نیازهای زندگی دانشجویی را در پی داشت و ما دست نیاز به سمت خیران دراز کردیم.


مطیعی  ادامه داد: در گام اول حمایت از رفاه دانشجویی، کمک به بازسازی و تجهیز خوابگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت و  در این راستا مهر 98 طرح اولیه کلید خورد، در کمیسیون دائمی هیئت امنا تصویب شد و فعالیت‌های راه‌اندازی طرح از اردیبهشت‌ماه 99 آغاز شد.


وی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۴ نشست با کمیته خیران صندوق رفاه، ۱۵ نشست با ستاد خیران وزارت علوم و ۱۳ جلسه با خیران صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم برگزار شده است، گفت: در نشستی با حضور وزیر علوم و با محوریت خیران، طرح‌های تابستانه ۹۹ در حوزه ارتقای خوابگاه‌ها کلید خورد.


راه‌اندازی سامانه «سحر» در مسیر ساماندهی کمک‌های حامیان رفاه دانشجویی


رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به راه‌اندازی سامانه «سحر» در مسیر جذب و ساماندهی کمک‌های حامیان رفاه دانشجویی افزود: این سامانه می‌تواند کمک‌های مختلف از کمترین مقدار تا بیشترین را جذب کند و موارد مصرف مختلف را با امکان رهگیری به خیران نشان بدهد.


۱۰۶ خوابگاه در تابستان تجهیز شد


مطیعی خاطرنشان کرد: در طرحی با عنوان ۳۰، ۳۰، ۴۰ که بر اساس آن ۳۰ درصد خیران، ۳۰ درصد دانشگاه‌ها و ۴۰ درصد صندوق رفاه دانشجویی به منظور تأمین منابع برای ارتقای خوابگاه‌ها سهم داشتند، ۱۰۶ خوابگاه در تابستان تجهیز شد و علاوه بر آن ۲۰ پروژه با سهم ۵۰ و ۵۰ با دانشگاه‌ها انجام شد که بیش از ۱۲۵ خوابگاه را شامل می‌شد.


وی ادامه داد: از  ۱۰۶ خوابگاه که حدود ۲۵۶ هزار متر مربع مساحت دارد، ۸۳ مورد آماده بهره‌برداری و افتتاح است و ۲۳ مورد با مساحت  ۱۸۰ هزار متری و با پیشرفت ۷۰ درصدی نیز در حال تکمیل است و تا اواسط اسفند بهره‌برداری می‌شود.


رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه خوابگاه‌های طرح ارتقا که با مشارکت خیران انجام شد، ۲۵ هزار و ۷۸۳ نفر، خوابگاه‌های در مرحله افتتاح ۱۷ هزار و ۵۲۸ است و مابقی که تا اواسط اسفند 99 بهره‌برداری می‌شود ۸ هزار و ۲۵۵ نفر ظرفیت اسکان دارند.


وی افزود: سهم دانشگاه‌ها در طرح ارتقای ۳۴ خوابگاه، ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، سهم خیران در این میزانی که پیشرفت کرده ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و سهم صندوق رفاه دانشجویان ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.


کمک ۱۷ میلیارد تومانی خیران برای ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی


رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: خیران از مجموع تعهدات، ۱۷ میلیارد تومان تأمین کردند و منتظر گزارش‌های دانشگاه‌ها هستند تا باقیمانده را هم پرداخت کنند. ارزش و اهمیت کار خیران به این اعداد و ارقام نیست و رکن مهم این طرح، نیک‌اندیشی و همت بلند خیران است.


انتهای پیام/4118/4159/


انتهای پیام/

ارسال نظر