چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عراقچی:

ترور سردار سلیمانی اشتباه راهبردی آمریکا بود

معاون‌ سیاسی وزارت‌‌ امور خارجه ترور فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را اشتباه راهبردی آمریکا توصیف کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از دفتر معاون‌ سیاسی وزارت‌‌ امور خارجه، سیدعباس عراقچی عصر امروز در نشست ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی که در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همراهان شهیدش گفت: شاید تاریخ منطقه را بتوان بعد از این واقعه تقسیم کرد، به‌ویژه پس از ضربه قدرتمند ایران که در معادلات راهبردی در منطقه و مناسبات قدرت میان ایران و آمریکا تغییر ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی سه تأثیر در جبهه مقاومت، مبارزه با تروریسم داعش و تکفیری و همچنین معادله قدرت در میان ایران و آمریکا دارد، افزود: معتقدم در مقاومت، از دست دادن سردار سلیمانی خلاف ارزیابی آمریکایی‌ها تبعات مثبتی دارد. ما یک فرمانده بزرگ از دست دادیم که در محور مقاومت تأثیر زیادی داشت، ولی وقتی به جریان مقاومت در کلیت نگاه می‌کنیم، محور مقاومت جغرافیایی از دست نداده، سلاح و آرمان مقاومت سر جایش است، گروه‌های مقاومت همچنان موجود هستند ولی گفتمان و فرماندهی مقاومت همچنان باقی است.

شهید سلیمانی از سردار سلیمانی موثرتر است

معاون‌ سیاسی وزارت‌‌ امور خارجه با تأکید بر اینکه انگیزه‌های مقاومت بیشتر از دوران قبل از ترور سردار سلیمانی است، گفت: اثر شهید سلیمانی در پیشبرد مقاومت بیشتر از اثر سردار سلیمانی است یعنی کسانی که از ترور سردار سلیمانی و شهادت وی خوشحال شدند، باید بدانند شهادت ایشان حتما به مقاومت قدرت پیشبرد بیشتری خواهد داد.

عراقچی گفت: برخی فقدان سردار سلیمانی را یک پیروزی و خوشحالی برای داعش و عناصر داعش دانستند، زیرا فرمانده اصلی مبارزه با تروریسم و داعش شهید شده است. به نظرم این تحلیل درست نیست. این اقدام اثرات تاکتیکی دارد ولی مبارزه با داعش، یک مبارزه راهبردی است که جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای منطقه و گروه‌های مقاومت آن را ادامه می‌دهند و خللی در این رابطه ایجاد نمی‌شود مگر خلل‌های موقت و تاکتیکی که به زودی جبران خواهد شد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره معادلات امنیتی در غرب آسیا و خلیج فارس ابراز کرد: در مقطعی انگلیسی‌ها در منطقه بودند. بعدا آمریکایی‌ها وارد شدند. سیاست آمریکایی‌ها دو پایه‌ای بود که ایران و عربستان در آن نقش‌آفرین بودند که با انقلاب اسلامی این معادله به هم خورد.
  
عراقچی افزود: انقلاب اسلامی اولین تأثیر خود را در معادلات منطقه‌ای گذاشت، زیرا آمریکا مهم‌ترین متحد منطقه‌ای خود را از دست داد و مجبور شد حضور فیزیکی در منطقه پیدا کند.

تغییر موازنه به سود ایران از برکات دفاع مقدس بود

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ با اتکا و اعتماد به نفس بیشتر به توانمندی و قدرت دفاعی خود ادامه داد، عنوان کرد: ایران بدون جنگ، به رویکرد راهبردی مبنی بر اتکای به توانمندی داخلی برای دفاع خود نمی‌رسید که بر اساس آن دشمنان به ایران فکر ضربه زدن و جنگ نیفتند. این موضوعی بود که موجب تغییر موازنه منطقه‌ای به سود ایران شد.

این دیپلمات ارشد با بیان حمله آمریکا به افغانستان و عراق یادآور شد: از بین رفتن دو دشمن اصلی ایران در شرق و غرب یعنی طالبان و صدام و ظهور دولت‌های دوست در شرق و غرب ایران، نقطه عطفی در تاریخ معادلات منطقه‌ای بود چراکه ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران آزاد شد و محور مقاومت تقویت شد.

عراقچی افزود: ایجاد داعش و تروریسم در منطقه حرکت اشتباه بعدی بود که انجام شد. مقابله با داعش، ظرفیت‌های جدیدی از ایران و محور مقاومت آزاد کرد، زیرا گروه‌های جدیدی برای دفاع از حرم ایجاد شدند که ظرفیت‌های راهبردی و ژئوپولتیکی جدیدی فراهم کردند.

تعلیل ورود اوباما به فرایند تعامل با ایران

وی درباره برجام گفت: اینکه دولت اوباما با ایران وارد تعامل شد، به خاطر متفاوت بودن وی نبود چراکه اوباما تجارب دولت‌های قبلی برای تهدید و فشار را داشت و او چاره‌ای جز تعامل با ایران نداشت. برجام هم ظرفیت‌های جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران آزاد کرد یعنی هم فرصت‌هایی اقتصادی فراهم کرد و هم ظرفیت‌های منطقه‌ای جدیدی آزاد شد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نخستین کسی که متوجه این موضوع شد نتانیاهو بود، گفت: بعد از اسرائیل، کشورهای دیگری هم فعال شدند. سعود الفیصل به چند کشور رفت و رایزنی کرد و حتی در یک مورد به ژنو رفت و جان کری با او در هواپیما دیدار کرد.

عراقچی ادامه داد: بعد از برجام اوباما برخی از سران کشورهای عربی را در کمپ دیوید جمع کرد و در مقابل انتقاداتی که از او شده بود، گفته بود باید روی ظرفیت‌های خود متمرکز شوید و شما کدام سردار سلیمانی را دارید که در چهار جبهه بجنگد. بعد از آمدن ترامپ، برخی کشورهای عربی و صهیونیست‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا را قانع کردند که برجام جواب نمی‌دهد، زیرا موجب قدرت گرفتن و آزاد شدن ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری علیه ایران شد. بدون مقابله با ایران، جمهوری اسلامی در مسیر اقتدار منطقه‌ای بیشتر حرکت می‌کند. 

وی با بیان اینکه آمریکا برای مقابله با ایران از برجام خارج شد و تحریم‌ها را اعمال کرد، افزود: علاوه بر تحریم‌ها، آمریکا از همه عرصه‌ها فشار آورد. در مقابل سیاست فشار حداکثری ایران سیاست مقاومت حداکثری را در پیش گرفت و از هشت ماه پیش سیاست فعال اجرایی شد که موجب شکست سیاست فشار حداکثری شد، زیرا آمریکایی‌ها فکر می‌کردند سیاستشان موجب فروپاشی ایران یا به پای میز مذاکره آمدن ایران می‌شود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بزرگ‌ترین اشتباه آمریکا در 40 سال گذشته ورود به برخورد نظامی با ایران بود، تصریح کرد: آنها فکر می‌کردند که با یک ضربه نظامی شدید، ایران قادر به پاسخگویی نیست و سیاست فشار حداکثری‌شان تکمیل می‌شود. وقتی  ترور سردار سلیمانی با شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکایی پاسخ داده شد و آمریکا قادر به پاسخگویی نبود، بزرگ‌ترین تغییر معادله‌ منطقه‌ای بعد از ترور سردار سلیمانی رخ داد.


با تشییع میلیونی فرمانده سپاه قدس و حمله موشکی، توهم شکست مقاومت فرو ریخت


عراقچی افزود: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که با ترور سردار سلیمانی محور مقاومت شکسته می‌شود ولی ایران با دو اقدام این تفکر را به شکست رساند؛ یکی با تشیع میلیونی مردم که با ابزار اعتقاد و خشم‌شان بود که عزم ملی شکل گرفت و در ادامه آن، یک ضربه راهبردی به آمریکا زده شد که ۱۵ موشک قدر و سنگین به بزرگترین پایگاه آمریکا شلیک شد.

وی پاسخ ایران را یک ضربه راهبردی دانست و تأکید کرد: به نظر من، میزان تلفات مهم نیست. مهم این بود که آمریکایی‌ها به این نتیجه دست یافتند که نمی‌توانند به اقدام ایران پاسخ دهند که این موضوع به ضربات بیشتری منجر می‌شود. نتیجه این روند موازنه راهبردی و بازدارندگی راهبردی میان ایران و آمریکا بود که موضوع کوچکی نیست. آنها یک سیلی محکمی خوردند و هیمنه آنها شکسته شد. درواقع یک موازنه راهبردی و بازدارندگی راهبردی میان ایران و آمریکا شکل گرفته است.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه در تئوری بازدارندگی تهدیدات دشمن براساس توانمندی داخلی رفع می‌شود، ابراز کرد: وقتی این بازدارندگی مؤثر است که بتوانی ضربه‌ای بزنی و ضربه دوم را نخوری. اینکه می‌گویند تلفات ندادیم یک بهانه است. مگر می‌شود به پایگاه ضربه بزنی و تلفات نداده باشد. ما با یک تحول بزرگ در ژئوپولتیک در منطقه مواجهیم که توازن قدرت و بازدارندگی میان ایران و آمریکا در منطقه است.

عراقچی اضافه کرد: اسرائیل در یکی دو سال اخیر تلاش کرد با اقداماتش در سوریه ایران را تحریک کرده و وارد بازی جدیدی کند تا یا درگیری جدیدی در سوریه ایجاد کرده یا پای آمریکا را بازی کند، ولی ایران گفت طرف من تو نیستی بلکه آمریکا است. قد و قواره اسرائیل به حدی است که دیگران پاسخ آن را بدهند و نه ایران.  

برابری راهبرد ایران و آمریکا از برکات خون سردار سلیمانی است

وی با بیان اینکه آمریکا در 40 سال گذشته اشتباهات راهبردی داشته که هر کدام دستاوردهای زیادی برای ایران داشته است، عنوان کرد: اشتباه اخیر آنها بزرگ‌ترین دستاورد را برای ایران داشته است. البته فقدان سردار سلیمانی بسیار بزرگ است، ولی شهادت ایشان برکات راهبردی دارد که به نظرم، برابری راهبردی ایران و آمریکا در قدرت بود. به اصطلاح، ایران چک آخر را در این معادله به آمریکا زد.

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره فعال کردن سازوکار حل و فصل اختلافات از سوی سه کشور اروپایی گفت: مکانیزم ماشه به معنای برگشت تحریم‌های شورای امنیت از سوی سه کشور شروع نشده است، بلکه آنها می‌خواهند سازوکار حل و فصل اختلافات را براساس بند ۳۶ آغاز کنند، در حالی که مکانیزم ماشه در بند ۳۷ است.

وی ادامه داد: ما قبول نداریم که اروپایی‌ها می‌توانند این سازوکار را آغاز کنند. اکنون درگیر مباحث حقوقی هستیم و نظر روسیه و چین نیز همین است. ما روند کاهش تعهدات را براساس همین بند آغاز کرده ایم.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره گام‌های پنج‌گانه ایران گفت: کشورهای اروپایی‌ از نظر منطقی و حقوقی،  در حالی که ایران آن را آغاز کرده، نمی‌توانند شروع کنند، زیرا اقدام ایران اقدامی جبرانی بوده و آنها نمی‌توانند اقدامات جبرانی در برابر اقدامات جبرانی انجام دهند.

معادلات منطقه پس از ترور سردار سلیمانی

عراقچی همچنین درباره معادلات منطقه‌ای پس از ترور سردار سلیمانی تصریح کرد: یک تحول جدی راهبردی در منطقه شکل گرفته است. این موضوع تبعات مختلفی دارد و در اشکال مختلف هم خود را نشان داده است. یک پیامد، ایجاد محاسبات جدید در کشورهای منطقه است. کشورهایی که به چتر امنیتی آمریکا دل بسته بودند، ناتوانی آمریکا در دفاع از خود و عدم اراده آمریکا در واکنش به حملاتی که به آنها شده بود را نیز دیدند.

وی با بیان اینکه زمینه مناسب‌تری به ایده‌ای که ایران مطرح کرده بود و آن ترتیبات امنیتی با مشارکت کشورهای منطقه بدون کشورهای خارجی است، تصریح کرد: حضور نیروهای خارجی امنیت منطقه را بیشتر از بین برده و من فکر می‌کنم زمینه همکاری منطقه‌ای فراهم شده است.

این دیپلمات ارشد درباره اقدامات حقوقی در مقابل ترور سردار سلیمانی ابراز کرد: پس از ترور نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت نوشتیم. روند حقوقی به‌وسیله معاونت حقوقی وزارت امور خارجه به همراه معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت حقوقی شورای امنیت ملی هم در حال پیگیری است.

عراقچی درباره سفر امیر قطر به تهران نیز گفت: سفر امیر قطر به تهران از قبل طراحی شده بود هرچند زمان آنها نهایی نشده بود. با توجه به تحولات با موافقت دو کشور این سفر در آن تاریخ انجام شد که سفر به موقع و مهمی بود. تحولات امنیتی مهمی رخ داده و رایزنی دو کشور ضروری است.

وی یادآورشد: ادعاهایی مطرح بود که پهپاد حمله‌کننده به سردار سلیمانی از قطر برخاسته که مقامات قطری اصرار داشتند که این موضوع واقعیت ندارد.

معاون وزیر امور خارجه درباره بسته شدن مذاکره ایران و آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی یادآور شد: مذاکره با آمریکا محاسبات خود را دارد و براساس منافع ملی کشور گرفته می‌شود. ما اعلام کرده بودیم زیر فشار حداکثری مذاکره نمی‌کنیم. این سیاست کماکان وجود دارد و تا زمانی که سیاست فشار حداکثری جریان دارد، صحبت از مذاکره یا فکر درباره آن برای ما جایگاهی ندارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره شکایت عراق از ایران پس از حمله موشکی عنوان کرد: این خبر صحت دارد. دولت عراق براساس یک کار حقوقی روتینی که باید انجام می‌شد، این کار را انجام داده است. آنها هم درباره حمله آمریکا این اقدام را کرده و هم درباره اقدام ایران. ما با وزارت امور خارجه عراق در حال رایزنی هستیم.

حاکمیت عراق را نقض نکردیم

عراقچی افزود: دولت عراق باید حاکمیت خود را حفظ کند ولی در موضوعات حقوقی ما نیز استدلال‌هایی داریم و این عنوان که حاکمیت ملی عراق نقض شده را قبول نداریم و پاسخ‌های حقوقی نیز خواهیم داد.

وی درباره نقش روسیه در معادلات جدید منطقه‌ای هم گفت: روسیه یک قدرت بزرگ بین‌المللی است و در سال‌های اخیر روسیه جایگاه محکم‌تر و بیشتری در منطقه غرب آسیا پیدا کرده است. همکاری‌های راهبردی، سیاسی و اقتصادی میان تهران و مسکو گسترش بیشتری پیدا کرده است.

این دیپلمات ادامه داد: در موضوع سوریه و روند آستانه ارتباطات، همکاری و رایزنی نزدیکی با روس‌ها داریم. روسیه جایگاه قبلی خود در منطقه را بازسازی کرده و در حال ایفای نقش است و ما از نقش روسیه برای ایجاد صلح و ثبات استقبال می‌کنیم.

عراقچی درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر نظر مثبت این کشور بر پذیرش ایران در پیمان شانگهای گفت: ایران هم‌اکنون عضو ناظر پیمان شانگهای است. پذیرش عضو جدید به اجماع همه اعضا منوط است. روسیه رئیس دوره ای این پیمان است و نظر مثبتی به پذیرش ایران دارد.

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/467133
مقابله با شیوع کرونا نیازمند اقدامی جهانی است

مقابله با شیوع کرونا نیازمند اقدامی جهانی است

عراقچی خواستار برخورد جهانی با تحریم‌های آمریکا شد

عراقچی خواستار برخورد جهانی با تحریم‌های آمریکا شد

تردد کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ کذب محض است

تردد کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ کذب محض است

شاید به‌زودی با خبر عملیات علیه آمریکا و اسرائیل بیدار شویم/ مقاومت به‌دنبال انتقام سخت

شاید به‌زودی با خبر عملیات علیه آمریکا و اسرائیل بیدار شویم/ مقاومت به‌دنبال انتقام سخت

شهادت حاج قاسم افول آمریکا را تسریع خواهد کرد

شهادت حاج قاسم افول آمریکا را تسریع خواهد کرد

سردار حجازی، جانشین جدید نیروی قدس سپاه کیست+ سوابق

سردار حجازی، جانشین جدید نیروی قدس سپاه کیست+ سوابق

بصیرت و ولایت‌مداری در مکتب سلیمانی / از تحلیل برجام سه ضلعی تا شکستن کمر شیطان بزرگ

بصیرت و ولایت‌مداری در مکتب سلیمانی / از تحلیل برجام سه ضلعی تا شکستن کمر شیطان بزرگ

پربازدیدترین ویدیو در آمریکا برای تبدیل ایران به لیبی!

پربازدیدترین ویدیو در آمریکا برای تبدیل ایران به لیبی!

ترور سردار سلیمانی ناقض قوانین بین‌المللی است

ترور سردار سلیمانی ناقض قوانین بین‌المللی است

نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی بدست آوردیم

نتایج مهمی درباره ترور سردار سلیمانی بدست آوردیم

فیلم/ علت ترور سردار قاسم سلیمانی از زبان مردم آمریکا

فیلم/ علت ترور سردار قاسم سلیمانی از زبان مردم آمریکا

ترامپ به‌طور ضمنی ادعایش را درباره تهدید شهید سلیمانی پس گرفت

ترامپ به‌طور ضمنی ادعایش را درباره تهدید شهید سلیمانی پس گرفت

05/11/1398 02:11:22 ب.ظ
فعلا چه اشتباه بود یا نبود آمریکایی ها برخلاف ایران و با کمترین هزینه فرد مهمی را از ایران گرفتند در حالیکه دولت فعلی ایران از ترس در پی مذاکره با آمریکاست.