دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 آذر 1397 - 16:46
کرمی مطرح کرد:

ارتباط با امام جماعت کلید جذب دانشجو به نماز

مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها شکستن گارد بین دانشجویان و امام جماعت را در جذب دانشجویان بسیار مؤثر دانست.
کد خبر : 343802
sss_831518.png

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مركز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نشست مسئولان دبیرخانه ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در محل صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد.


در این جلسه سید محمدمهدی بحرالعلوم ضمن بیان توضیحاتی در خصوص دلایل واگذاری امور مرتبط به نماز، به مرکز قرآن و عترت گفت: قرآن و نماز از هم جدا نیستند و واگذاری این امور توفیقی است که نصیب هر کسی نمی‌شود و شکر آن بر ما واجب است.


سپس حجت‌الاسلام سعید کرمی مدیر فرهنگی نهاد ضمن ابراز خرسندی از وضعیت اقامه نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به دستگاه‌های دیگر گفت: در مراکز مختلف تحت پوشش این وزارتخانه اعم از خوابگاه‌ها، مساجد و مراکز بهداشتی بیشترین میزان اقامه نماز را شاهد هستیم.


وی با اشاره به فرموده حضرت امام خمینی(ره) در خصوص دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه مبدأ همه تحولات و مرکز ثقل برنامه‌های ما است و اگر قرار است جامعه‌ای متعالی داشته باشیم لازمه آن سرمایه‌گذاری در آموزش عالی است. امروزه با نسلی کار می‌کنیم که قرار است نبض پیشرفت کشور را در دست داشته باشند و عنان کار را در دست بگیرند و انقلابی که امروز به این تراز از پیشرفت و تعالی رسیده است باید توسط این نسل تثبیت شود.


کرمی ادامه داد: در حال حاضر عاملی اثرگذارتر از نماز نمی‌توانیم پیدا کنیم و نماز است که نقطه آغاز حرکت است. در حدیث داریم که اگر دیدید فردی به حضور در مسجد عادت دارد به ایمانش شهادت دهید و اگر کسی به مسجد توجه ندارد حتی اگر برادر شما بود بگویید که من او را نمی‌شناسم.


مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه در این مسیر هیچ کاری والاتر از کیفی کردن نماز نیست، خاطر نشان کرد: یکی از ویژگی‌های اقامه نماز در دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که کار مختص به نماز خواندن نیست و امام جماعت ساعت‌ها می‌ایستد و با دانشجویان تعامل جدی دارد. شکستن گارد بین دانشجویان و امام جماعات می‌تواند در جذب آنها بسیار موثر باشد. کیفی‌ترین نمازهای جماعت در حال حاضر در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد و در برخی از دانشگاه‌ها نوبت دوم نماز جماعت برگزار می‌شود.


کرمی بیان کرد: در تعامل با این نسل نمی‌توانیم مدل‌های سنتی خود را به کار گیریم. در سطح ائمه جماعات نیازمند تحول هستیم. هر چند که فنی‌ترین و باسوادترین ائمه جماعات را در سطح دانشگاه‌ها داریم اما باید آموزش‌های همه‌جانبه را به‌کار گیریم. اگر دانشجو احساس کند که با امام جماعت نمی‌تواند ارتباط برقرار کند ما به هدف نمی‌رسیم و در زمینه آموزش‌ها باید حداکثر توانمان را به کار گیریم.


کرمی توضیح داد: تعداد نمازهای جماعتی که در وزارت بهداشت برگزار می‌شود چند برابر دستگاه‌های دیگر است و کار شما از دستگاه‌های دیگر بسیار سنگین‌تر است. طبیعتاً اشراف شما هم بیشتر است و لازم است ما به دید یک اتاق فکر به این جمع نگاه کنیم. در تلاشیم به موضوع اقامه نماز به‌ عنوان یک برنامه راهبردی نگاه کنیم. خاطره‌ انگیزترین تجربه یک دانشجو باید از حضور او در نماز جماعت باشد. بعضی وقت‌ها به‌ خاطر غفلت گرفتار اختلافات پیش پا افتاده شده و از رسالت اصلی غافل می‌شویم در حالیکه دشمن با استفاده از تمام ابزارها در حال تلاش است.


وی در ادامه با اشاره به لزوم مستندسازی و گزارش‌دهی گفت: لازم است در حوزه اقامه نماز آسیب‌ها را پیدا کنیم و منتظر ایده‌های شما هستیم و هر چه فضای معنویت بیشتر باشد دردهای ما کمتر است.


مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: طبق مطالعات عمیق، ثابت شده است که مؤمنین شادترین افراد هستند و نشاط اجتماعی در آنها بیشتر است.


در ادامه جلسه حجت‌الاسلام افشاری مسئول مرکز اقامه نماز نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در بین همه کارهایی که دستگاه‌ها ارائه کردند، کارهای فاخری وجود داشت که قابل ارائه هست و ما نیاز به رصد تجربیات و ایده‌های خلاقی داریم که در اجلاس نماز مطرح می‌شود همچنین لازم است بانک ایده‌های نماز در وزارت بهداشت تشکیل شود و به‌صورت پک کامل به سراسر کشور ارسال شود.


در ادامه جلسه حاضرین سوالات و پیشنهادات خود را در خصوص نحوه انجام مکاتبات اداری و نحوه تعامل نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در خصوص اقامه نماز، نحوه گزارش‌دهی به ستاد و اجرای بخشنامه‌ها، چارت تشکیلاتی ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها، نحوه اختصاص امتیاز برای کارکنان و اساتید فعال در حوزه نماز، امکان به‌کارگیری مبلغان خانم در خوابگاه‌های خواهران برای اقامه نماز جماعت، آموزش‌های مجازی در خصوص نماز، برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت در این حوزه، لزوم آموزش مهارت‌های ارتباطی برای ائمه جماعات برای برخورد و تعامل بهتر با دانشجویان، لزوم جابه‌جایی دوره‌ای ائمه جماعات در قسمت‌های مختلف دانشگاه و استفاده از ائمه جماعات مطرح در سطح شهر و یکسان‌سازی حق الزحمه ائمه جماعات مطرح کردند و حجت‌الاسلام کرمی به سوالات آنها پاسخ گفت.


مسعود وادی‌پور مسئول دبیرخانه ستاد اقامه نماز در مرکز قرآن و عترت در ادامه جلسه به بیان تشکیلات و ساختار ستاد اقامه نماز و نحوه برگزاری جلسات ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها، موضوعات مطرح شده در جلسات ستاد و وظایف ستاد اقامه نماز در دانشگاه‌ها و در پایان به بیان چگونگی و نحوه ارائه گزارش ستادهای اقامه نماز در سامانه پایش پرداخت.


در ادامه حاضرین در خصوص نحوه اخذ مجوزهای آموزشی، ساعات آموزشی، نحوه تعامل دانشگاه‌های علوم پزشکی با ستاد اقامه نماز کشور و ستادهای اقامه نماز استانی نحوه امتیازدهی برای ایجاد نماز خانه و مسجد در شبکه بهداشت و درمان و به‌سازی آنها تجلیل از دانشگاه‌ها و واحدهای تابعه، انتخاب دانشگاه برتر در اقامه نماز، ممانعت از تداخل برنامه‌ها با وقت نماز، تداخل رسیدگی به امور بیماران و ارباب رجوع با وقت نماز همچنین نحوه تخصیص بودجه به برنامه‌های نماز در دانشگاه‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.


انتهای پیام/4084/


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته