دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 آذر 1396 - 11:30

ربات‌های جلبکی بیماری را تشخیص می‌دهند

 محققان با ترکیب جلبک و ذرات مغناطیس ربات‌های ریزی ساخته‌اند که قابلیت رساندن درمان به بخش‌های مختلف بدن، تشخیص و ردیابی بیماری را دارند.
کد خبر : 235523

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، به‌زودی ربات‌های ریز دارو را به نقاطی از بدن می‌رسانند که دسترسی به آنها مشکل است. در همین راستا محققان انبوهی از ماشین‌های ریز «بیوهیبریدی» ساخته‌اند که به اندازه سلول‌های قرمز خون هستند.


گروهی از محققان بین‌المللی به رهبری دانشمندان دانشگاه هنگ‌کنگ این ربات‌ها را ساخته‌اند که در حقیقت جلبک‌های ریز با ذرات مغناطیسی هستند.


در آزمایش‌های اولیه روی موش‌ها، ربات‌ها به وسیله مغناطیس به سمت معده موش‌ها کشانده شدند و در آنجا تومورهای سرطانی را از بین بردند. جالب آن که این ربات‌ها به سلول‌های سالم آسیبی نرساندند. محققان امیدوارند با استفاده از این روش در انسان‌ها، دارو را به مناطقی از بدن برسانند که دسترسی به آنها مشکل است.


ربات‌های مذکور در بافت‌های زیر پوست به دلیل درخشندگی قابل ردیابی هستند. در بافت‌های عمیق تر نیز با کمک MRIمی‌توان آنها را رصد کرد. به گفته محققان ربات‌های مذکور از راه دور قابل کنترل هستند و می‌توان در مصارف مختلفی مانند تشخیص بیماری‌ها و انجام تراپی در بخش‌های مختلف بدن آنها را به کار برد. جالب آن که ربات‌ها می‌توانند تغییرات شیمیایی مرتبط با ظهور بیماری را در بخش‌های مختلف بدن حس کنند.


منبع: مهر


انتهای پیام/

ارسال نظر