دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تشخیص سریع بیماری‌ها با فناوری انقلابی «دیپ‌استیک»

دانشمندان دانشگاه کوئینزلند به فناوری جدیدی موسوم به دیپ‌استیک (Dipstick) دست یافتند که تشخیص پاتوژنی و سریع بیماری در انسان، حیوانات و گیاهان را حتی از راه دور ممکن می‌‌سازد.
کد خبر : 234738

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، پروفسور جیمی بوتلا، محقق دانشکده کشاورزی و علوم غذایی، بیان کرد که این فناوری قادر است بدون نیاز به تجهیزات و پرسنل تخصصی به مشخصات DNA و RNA موجودات زنده در حدود 30 ثانیه دست یابد.


وی افزود: «ما از این فناوری با موفقیت در مزارع دور افتاده پاپوا گینه نو به منظور تشخیص درختان بیمار استفاده کردیم. همچنین در نمونه‌­های انسانی و دامی، پاتوژن‌‌های موجود در غذا و نیز تشخیص خطرات زیست محیطی از جمله آب آلوده به باکتری اشریشیا کلی (E.COLI) از این فناوری استفاده شد».


پروفسور بوتلا افزود: «این فناوری راهی تازه را پیش روی مردم کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه قرار می‌‌دهد تا بتوانند با بسیاری از مشکلات کشاورزی، سلامتی و زیست محیطی خود مقابله کنند».


پروفسور بوتلا که سرپرستی تیم تحقیقاتی را به کمک دکتر مایکل ماسون برعهده دارد، گفت: «کیت‌های تجاری فعلی می‌‌توانند DNA و RNA را طی یک فرایند طولانی و سنگین جدا سازند که چنین فرآیندی نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی تخصصی است و عملا به‌کارگیری چنین تجهیزاتی در مزرعه ممکن نیست».


تیم تحقیقاتی دانشگاه کوئینزلند ابتدا از فناوری Dipstick برای گیاهان خاص استفاده کردند و سپس دریافتند که با کمک این فناوری می‌توان فرآیند خالص‌‌سازی DNA را در بسیاری از گونه‌های گیاهی انجام داد.


وی همچنین بیان کرد: «طبق تحقیقات دریافتیم که این فناوری می‌­تواند کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد و برای خالص‌سازی DNA یا RNA از پاتوژن‌های خونی انسان، پاتوژن‌های ویروسی، قارچی و باکتریایی در گیاهان و حیوانات آلوده به کار رود».


شرکت تجاری‌‌سازی دانشگاه کوئینزلند، فناوری جدید Dipstick را به ثبت رسانده است و به دنبال شریک تجاری برای انتشار گسترده آن است.


پروفسور بوتلا گفت: «این فناوری نیاز به آزمایشگاه‌های تخصصی برای آماده‌‌سازی نمونه‌ها را رفع می‌‌کند و بسیار ساده‌‌تر، سریع‌‌تر و ارزان‌‌تر از روش‌های موجود است و بدین ترتیب تشخیص بیماری را برای همه ممکن می‌‌کند. به گفته وی، این فناوری در ترکیب با فناوری‌های دیگری که توسط تیم تحقیقاتی این دانشگاه گسترش یافتند، کل فرایند تشخیص از جمع‌‌آوری نمونه تا نتایج نهایی را به آسانی در بیمارستان، مزرعه، اتاق هتل و حتی مناطق دور­افتاده مانند یک جنگل گرمسیری ممکن می‌‌سازد.


منبع: ایسنا


انتهای پیام/

برچسب ها: تشخیص بیماری
ارسال نظر