دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 فروردين 1396 - 10:11

ارتقاء تلسکوپ برای سفر به مبدا زمان

رادیو تلسکوپ HERA که در آفریقای جنوبی نصب شده است، با کمک دو بنیاد خیریه علمی، توان رصدی خود را چندین برابر می‌کند تا آنچه از انفجار بزرگ در آسمان باقیمانده را رصد کند.
کد خبر : 167605

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌نقل از Space.com، رصدگر تابش‌های یونیزاسیون دوباره هیدروژن، نام پیچیده‌ای‌ست که روی رادیوتلسکوپ نصب شده در آفریقای جنوبی گذاشته‌اند. کار این تلسکوپ این است که در فضای بی‌کران به‌دنبال تابش‌های یونیزه هیدروژن بگردد. این تابش‌ها 400 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ درست شده‌اند و قدمتی معادل 13/7 میلیارد سال دارند.


تابش‌های یونیزاسیون مجدد هیدروژن، ناشی از تولد ستاره‌ها و کهکشان‌های تازه، در بدو کائنات هستند. تشکیل ستاره های جدید که تابش‌های فرابنفش و اشعه ایکس ایجاد کردند، موجب شکست مولکول‌های هیدروژن شده و تابش‌های یونیزاسیون را درست کردند. از آنجایی که این اتفاق یک بار قبل‌تر و در زمان انفجار بزرگ رخداده بود، این پدیده به یونیزاسیون مجدد نامگذاری شده است.


تلسکوپ HERA از زمان نصب با 19 آنتن در حال فعالیت بود اما اواخر سال 2016 از سوی بنیاد ملی علوم، مبلغ 9/5 میلیون دلار و از سوی بنیاد گوردون و بتی مور مبلغ 5/8 میلیون دلار به این تلسکوپ هدیه داده شد تا بتواند تعداد آنتن‌هایش را به 250 برساند. این تعداد آنتن قرار است تا سال 2019 در مساحتی به وصعت 6 هکتار در آفریقای جنوبی نصب شوند و از اعماق فضا، نو هیدروژن یونیزه شده را جمع‌آوری کنند. دانشمندان معتقدند که این تابش‌ها در ساختارهایی مانند حباب در اطراف کهکشان‌ها و کوازارها باقی مانده‌اند و توسط چنین رادیوتلسکوپ عظیمی قابل رصد خواهد بود. در سال 2018 نیز قرار است تلسکوپ جیمزوب به مدار فرستاده شود که در همکاری با HERA قادر خواهد بود نقاطی را که این تلسکوپ به‌عنوان محل هیدروژن تشخیص می‌دهد، با رصدگر مادون قرمز عمیق خود مورد جستجو قرار داده و اتفاقاتی که میلیاردها سال قبل رخداده را برای ما نمایان کند.


مترجم: محمدرضا احمدی‌نیاانتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته