دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 شهريور 1395 - 16:51

بال هواپیما چاپ شد

 بزرگ‌ترین محصول سه‌بعدی جهان که با فناوری چاپگر سه‌بعدی تولید شده روی یک هواپیمای آمریکایی قرار گرفته است.
کد خبر : 114684

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از مهر، بزرگ‌ترین محصول سه‌بعدی جهان در سازمان انرژی لابراتوار ملی Oak Ridge آمریکا و با همکاری شرکت بوئینگ، با نام trim-and-drill tool توسط چاپگر مجهز به فناوری سه‌بعدی رونمایی شد و در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.


این محصول جدید برای ساخت بال هواپیمای جدید جت مسافربری ۷۷۷X شرکت بوئینگ طراحی شده و در ساخت آن از فیبرکربن و مواد کامپوزیت ترموپلاستیک ABS استفاده شده است. نکته قابل توجه در مورد بزرگ‌ترین محصول سه‌بعدی جهان این است که ساخت آن فقط ۳۰ ساعت و با هزینه کمتر نسبت به نمونه‌های معمولی تولید می‌شود. طول این بال 5/3 متر، عرض آن 1/67 متر و ارتفاع آن ۵۷ سانتی‌متر است. در مجموع می‌توان گفت که طول آن به اندازه یک ماشین شاسی بلند بزرگ و وزن آن تقریبا 748/42 کیلوگرم است.


در همین حال یکی از مدیران ارشد بوئینگ اعلام کرد که ساخت بال هواپیما ۷۷۷X با روش‌های فعلی، هزینه بیشتر و ساخت آن به صورت معمول سه ماه به طول می‌انجامد که با بکارگیری فناوری چاپگر سه‌بعدی در ساخت بال‌های جدید ۷۷۷X می‌توان در هزینه کارگر و تولید، زمان و انرژی صرفه جویی کرد.


همچنین به کارگیری فناوری چاپگر سه‌بعدی به عنوان بخشی از سیاست‌های کلان شرکت بوئینگ در ساخت قطعات هواپیما محسوب می‌شود. قرار است تولید هواپیمای ۷۷۷X از سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز و اولین مدل تکمیل شده آن در سال ۲۰۲۰ میلادی تحویل شرکت‌های هواپیمایی شود.


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته