دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
01 مرداد 1395 - 12:01

انتقال اطلاعات DNA انسان به ستاره‌ها

دانشمندان برای پشتیبانی از ذخیره ژنی و دستاوردهای بشر می‌خواهند تراشه‌ حاوی اطلاعات DNA انسان را با استفاده از سیستم رانشی قدرتمند لیزری در مرحله اول به ستاره‌های نزدیک‌ ارسال کنند.
کد خبر : 103824

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ایسنا، اولین تلاش بشر برای حفظ و بقای پایدار ماهیت انسان و معرفی آن به دنیای ناشناخته‌ها در پروژه دو کاوشگر وویجر محقق شد. با گذشت تقریبی چهار دهه از زمان ارسال کاوشگرهای وویجر، هنوز وویجر یک به طور کامل از منظومه شمسی خارج نشده است که این امر نشان‌دهنده سرعت محدود آنها در طی مسافت‌ مافوق تصور است.


طرح جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا نیز مشابه پروژه وویجر با هدف انتقال اطلاعات حاکی از حیات و تمدن بشری به دوردست‌های فضا است. تراشه الکترونیکی شامل اطلاعات ژنتیکی انسان، صدا و تمامی کتاب‌های چاپ شده است.


پروژه انتقال اطلاعات بشر یا Voices of Humanity به عبارتی نوع بسیار پیشرفته‌تر پروژه وویجر است که به منظور پشتیبانی از اطلاعات ذات بشر و دستاوردهای آن و معرفی به حیات ناشناخته طراحی شده است.


کمپین صدای انسان توسط گروهی از دانشمندان در سایت حمایت و تامین مالی ایده‌های نوظهور Kickstarter معرفی شده است تا علاقه‌مندان با حمایت از این ایده ناب، به حفظ ماهیت انسان کمک کنند.


دکتر فیلیپ لوبین، بنیانگذار پروژه حفظ صدای بشر از دانشگاه کالیفرنیا عنوان کرد: «حداقل سرمایه برای ساخت سامانه رانش لیزری حدود 100 میلیون دلار است که در صورت تامین بودجه این پروژه بدون سرمایه دولتی آغاز می‌شود».


وی در ادامه افزود: «فضاپیمای حامل اطلاعات هویت بشر بسیار کوچک و با در نظر گرفتن محدودیت بودجه ساخته می‌شود، اما سیستم رانش لیزری مورد نیاز برای انتقال آن گران‌قیمت و پیچیده است که ساخت آن تنها با حمایت سازمان فضایی ناسا محقق می‌شود».


سرمایه آغازین این پروژه حدود 30 هزار دلار است که در صورت جمع‌آوری این مبلغ، مرحله ساخت تراشه اطلاعات بشر و طراحی اولیه فضاپیما آغاز خواهد شد.


انتهای پیام/

برچسب ها: منظومه شمسی
ارسال نظر