دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

توضیحات سفارت ایران در صوفیا در مورد مشکلات به‌وجود آمده برای کامیون‌های ایرانی درمرز بلغارستان

يكشنبه 03 فروردین 1399 ساعت 18:25
سفارت ایران در بلغارستان در مورد مشکلات ایجاد شده برای برخی از کامیون‌های ایرانی در مرز بلغارستان پس از شیوع ویروس کرونا در بیانیه‌ای توضیحاتی را در مورد تلاش‌های این سفارت‌خانه جهت حل این مشکلات ارائه کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا سفارت ایران در بلغارستان در واکنش به ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی در مورد مشکلات ایجاد شده برای برخی از کامیون‌های ایرانی در مرز بلغارستان پس از شیوع ویروس کرونا در بیانیه‌ای توضیحاتی را در مورد تلاش‌های این سفارت خانه جهت حل این مشکلات ارائه کرد.

متن بیانیه سفارت ایران در بلغارستان به شرح زیر است:

سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیا ضمن تبریک مبعث پیامبر گرامی اسلام و عید نوروز، متعاقب انتشار ویدئو کلیپی از سوی یکی از رانندگان زحمت کش ترانزیت کشورمان در خصوص مشکلات به‌وجود آمده برای وی در مرز رومانی و همچنین کلیپ مشابهی در خصوص توقف کامیون‌های ایرانی در مرز رومانی و بلغارستان، موارد زیر را به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند:

۱- پیرو شیوع کرونا در جهان، اکنون اروپا به یکی از کانون‌های اصلی درگیری با این بیماری تبدیل شده و مقررات سختگیرانه‌ای در مرزهای کشورهای اروپایی برقرار شده است که شامل اتباع اروپایی هم می‌شود. با توجه به این شرایط، وزیر بهداشت بلغارستان با صدور دستور العملی از ساعت ۰۰:۰۰ تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۲۰ ورود اتباع تعداد زیادی از کشوها اعم از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و بریتانیا و همچنین اتباع کشورمان به خاک بلغارستان را در راستای مقابله با شیوع کرونا به طور موقت ممنوع اعلام نمود.

۲- با توجه به شرایط فوق و بر اساس برنامه ریزی به‌عمل آمده، این سفارت از یک ماه گذشته با تشکیل کمیته مدیریت بحران و برقراری کشیک شبانه روزی در آماده باش کامل قرار گرفت و حتی کارشناسانی را به‌صورت ۲۴ ساعته با شماره تلفن های مشخص اعلام نمود  تا هرگونه موارد احتمالی را پیگیری نمایند.

۳- این سفارت طی اقدامات به‌عمل آمده در نتیجه رایزنی‌های فشرده با مقامات ذی‌ربط بلغارستان موفق گردید در هفته گذشته تمامی کامیون‌های متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان شامل  دو گروه از کامیون‌های ایرانی  متوقف شده (یک کاروان مرکب از ۱۶ کامیون و یک کاروان مرکب از ۱۳ کامیون) را با همکاری و اسکورت پلیس محل به مرز بلغارستان با ترکیه منتقل نماید. گروه اول پس از هماهنگی‌های انجام شده و تلاش ارزنده سفارت کشورمان در آنکارا موفق به عبور از مرز و ورود به خاک ترکیه شد. گروه دوم توسط مسئولین گمرک مستقر در مرز ترکیه با عنوان اینکه رانندگان می‌بایست دوره ۱۴ روزه قرنطینه را طی نمایند و سپس وارد خاک ترکیه شوند، در مرز ترکیه متوقف و از ورود آنها به خاک ترکیه موقتاً ممانعت به‌عمل آمد، که این موضوع نیز با تلاش‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران حل و رانندگان مذکور اجازه عبور از خاک ترکیه را اخذ نمودند.

۴- روز گذشته این سفارت به محض دریافت اطلاعات پیرامون موج سوم کامیون‌های ایرانی که در مرز رومانی با بلغارستان مستقر بودند مجدداً همانند موارد قبلی مذاکرات خود را با مقامات بلغاری انجام داد و نهایتاً توافق گردید که برای این گروه نیز تسهیلات عبور از خاک بلغار به‌همراه اسکورت پلیس محل، علی‌رغم وجود مقررات شدید منع ورود به خاک بلغارستان، در نظر گرفته شود. منتهی مقامات بلغاری صدور این مجوز را منوط به پذیرش گروه دوم از کامیون‌های ایرانی که در مرز با ترکیه اجازه ورود به خاک ترکیه به آنها داده نشده بود و عدم تجمیع بیش از حد در خط صفر مرزی بلغارستان با ترکیه نمودند و اعلام کردند که به محض اینکه دولت ترکیه به گروه دوم کامیون‌های ایرانی اجازه عبور دهد، آمادگی دارند که مجوز عبور گروه سوم کامیون‌های ایرانی را بلافاصله صادر نمایند. با توجه به حل مشکل گروه دوم و اخذ اجازه عبور از خاک ترکیه، موضوع طی یادداشتی به مقامات بلغارستان منعکس گردید و درخواست صدور مجوز برای گروه سوم رانندگان گردید که موضوع در دست پیگیری است.

لازم به ذکر است این اقدام در حالی انجام شد که در حال حاضر صف‌های چند کیلومتری کامیون‌های متعلق به کشورهای مختلف در مبادی مرزی بلغارستان از جمله مرز با رومانی تشکیل شده‌اند و تا کنون اجازه ورود به خاک این کشور را دریافت نکرده‌اند.

۵- تلفنی که راننده عزیر در کلیپ منتشره ادعا نموده که با آن تماس گرفته مربوط به این سفارت نبوده و همان‌طور که ذکر گردید این سفارت از ابتدای شروع بحران و از حدود یک ماه گذشته در آماده باش کامل قرار گرفته و کارشناسانی را به‌صورت ۲۴ ساعته با شماره تلفن‌های مشخص اعلام کرده تا موارد احتمالی را پیگیری نمایند: این شماره تلفن عبارت است از: ۰۰۳۵۹۸۷۹۸۱۰۳۸۲

همچین این شماره تماس از طرق مقتضی از جمله از طریق کانال‌های فضای مجازی ایجاد شده از سوی این سفارت برای ارتباط هرچه بهتر با رانندگان عزیز کشورمان و حل سریع‌تر مشکلات آنها به اطلاع آنها رسانده شده است.

۶- متعاقب پخش کلیپ مذکور در فضای مجازی و اطلاع سفارت بلافاصله از طرق مختلف شماره تلفن راننده پخش کننده کلیپ اخذ و با وی و همچنین سایر رانندگان متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان از سوی این سفارت ارتباط برقرار گردید (حدود ۱۰ راننده) و درعین حال به‌صورت همزمان مذاکرات برای حل مشکل با مقامات ذی‌ربط بلغارستان آغاز شد که نتیجه آن در بند ۴ ذکر گردید.

۷- این سفارت کماکان و به‌صورت شبانه روزی ضمن پیگیری وضعیت رانندگان زحمتکش کشورمان آماده دریافت هرگونه اطلاعات در این رابطه است. به منظور هماهنگی بهتر در این‌گونه موارد از تمامی نهادهای ذی‌ربط به خصوص شرکت‌های حمل و نقل در کشور مجدداً درخواست می‌گردد سریعاً اطلاعات دقیق از مشخصات رانندگان، محموله، مسیر بازگشت، مرزهای بازگشت و ... را به این سفارت ارائه دهند تا بتوان در اسرع وقت در رایزنی با مقامات محل زمینه عبور آنها از مرز را تسهیل نمود.

در پایان برای ملت سرافراز میهن اسلامیمان عزت، سربلندی، صحت و سلامتی و غلبه هر چه سریع‌تر بر کرونا را از درگاه خداوند منان مسئلت داریم.

 انتهای پیام/4127

http://ana.ir/i/479471
هیچ کامیون‌ ایرانی به منطقه «ناگورنو قره‌باغ» اعزام نشده است

هیچ کامیون‌ ایرانی به منطقه «ناگورنو قره‌باغ» اعزام نشده است

آمریکا مانع مبارزه جهانی با «کووید-19» است

آمریکا مانع مبارزه جهانی با «کووید-19» است

ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در سوریه

ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در سوریه

گسترش روابط تهران با پکن در چارچوب اقتصاد مقاومتی و نگاه به شرق است/ لزوم استفاده از فناوری چین

گسترش روابط تهران با پکن در چارچوب اقتصاد مقاومتی و نگاه به شرق است/ لزوم استفاده از فناوری چین

ایران عامل ثبات در خاورمیانه است

ایران عامل ثبات در خاورمیانه است

 هدف این سفر توسعه مناسبات فرهنگی میان دو کشور است

هدف این سفر توسعه مناسبات فرهنگی میان دو کشور است