جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پرونده ویژه-معامله قرن/1

10 شاخصه معامله قرن/ابودیس جایگزین قدس می‌شود؟

يكشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 19:24
بخشی از طرح معامله قرن به موضوع قلمرو سرزمینی فلسطین بازمی‌گردد که در آن قدس به‌عنوان پایتخت فلسطین شناخته نمی‌شود.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا- محمدعلی حسن‌نیا؛ در اواسط سال جاری بود که جزئیاتی از «طرح معامله قرن» توسط برخی از رسانه‌های جهان منتشر شد. طرحی که از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در دستور کار وی و تیم سیاست‌خارجی دولت آمریکا قرار گرفته است. مسئول اصلی این طرح برای ایجاد به اصطلاح صلح در فلسطین داماد ترامپ یعنی کوشنر است.

در این میان بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران هرگونه مذاکرات صلح در قالب معامله قرن را محکوم کرده‌اند و کشورهای عربی و اسلامی از نادیده گرفتن مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین نگران هستند. 

برای بررسی بیشتر این موضوع و انتشار جزئیات و واکاوی این توطئه، بخش‌های مختلف «طرح معامله قرن» را در گزارش‌های مختلف تشریح خواهیم کرد تا زوایای آن بیشتر نمایان شود.

به محاق بردن حق سرزمینی فلسطینی‌ها

معامله قرن از سوی دولت ترامپ برای ایجاد یک کشور کاملاً صهیونیستی دنبال می‌شود. کاخ سفید قصد دارد ایده اصلی تندروهای یهودی را به سرانجام برساند و از نهر تا بحر کشور فلسطین را در اختیار صهیونیست‌ها قرار دهد. آمریکا تلاش می‌کند مشکل اول در موضوع فلسطین یعنی حق سرزمینی را با فرمول خاص خودش حل کند.

در حال حاضر حدود 3 میلیون فلسطینی در کرانه باختری، حدود 2 میلیون نفر در نوار غزه و حدود 2 میلیون نفر نیز در اراضی 1948 حضور دارند. علاوه بر این حدود 7 میلیون فلسطینی نیز در خارج از فلسطین سکونت دارند. یعنی آمریکا با مشکل جمعیتی 14 میلیون فلسطینی روبروست. از سوی دیگر مهاجران صهیونیست در سرزمین‌های اشغالی در حدود 8 میلیون و 500 هزار نفر هستند؛ یعنی با توجه به روند مهاجرت و اشغال فلسطین، جمعیت مردم این کشور بیشتر از صهیونیست‌هاست.

بنابراین آمریکا قصد دارد در گام اول، سرزمین فلسطین را به‌صورت به اصطلاح قانونی برای همیشه از صفحه جغرافیایی جهان حذف کند. بر همین اساس در طرح معامله قرن، رژیم اشغالگر قدس و سازمان آزادی بخش فلسطین و جنبش حماس و جهاد باید توافقنامه‌ای برای ایجاد یک دولت فلسطینی با عنوان «فلسطین جدید» امضا کنند. نکته مهم این است که دولت جدید فلسطین شامل کرانه باختری و نوار غزه است، به استثنای زمینهای اشغالشده توسط شهرکهای صهیونیست‌نشین در کرانه باختری!

هبه بخشی از مصر به فلسطینی‌ها

بخش‌های مربوط به سرزمینی طرح معامله قرن بسیار متناقض است. در قسمتی از این طرح آمده است که فلسطینی‌ها می‌توانند برخی از اراضی مصر در نزدیکی غزه را دریافت کرده و در آنجا فرودگاه، کارخانه‌ها، مناطقی برای کشاورزی و تجارت ایجاد کنند. اندازه و ارزش اين زمين‌ها توسط کشورهای ميانجی تعیین می‌شود که شامل ایالات متحده، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خلیج فارس هستند.

الحاق شهرک‌های صهیونیستی به یکدیگر

بند بعدی و بسیار خطرناک طرح معامله قرن این است که کانون‌های شهرک‌سازی‌ کماکان تحت تسلط صهیونیست‌ها باقی بمانند، شهرک‌های جدا افتاده نیز به آنها ملحق شوند و مساحت کانون‌های شهرکی تا رسیدن به شهرک‌های جدا افتاده گسترش یابد. همچنین شهرداری قدس نیز که زیر نظر رژیم صهیونیستی است، مسئول تمام اراضی این منطقه به استثنای بخش آموزش است.

نصب پل معلق بین غزه و کرانه باختری

یکی دیگر از جزئیات مربوط به حوزه سرزمینی طرح معامله قرن اتصال کرانه باختری به نوار غزه است. بر همین اساس یک پل معلق به ارتفاع ۳۰ متر از سطح زمین احداث و کرانه باختری و نوار غزه را به هم وصل می‌کند و مأموریت احداث آن به شرکتی از چین داده می‌شود.

واگذاری دره اردن به صهیونیست‌ها و به فراموشی سپردن قدس

در بخش دیگری از این طرح آمده است که دره اردن تحت حاکميت صهیونیست‌ها قرار خواهد گرفت و اين رژيم مأموريت سيطره نظامی بر آن را به عهده می‌گیرد. تمامی محله‌های عرب‌نشين در قدس شرقی، به جز «المدينه القديمه» که بخشی از قدس است در اختیار صهیونیست‌ها خواهد بود.

مهم‌ترین بخش این طرح که واکنش شدید مردم مسلمان جهان را در پی خواهد داشت مربوط به قدس شریف است. بر طبق این طرح باید شهر ابوديس در شرق قدس، پايتخت دولت فلسطين باشد. فلسطين و اردن در نظارت دينی بر مساجد «المدينه القديمه» مشارکت دارند. به موجب معامله قرن، بخش‌هایی از اراضی اردن نیز به رژیم صهیونیستی داده می‌شود و در مقابل، عربستان سعودی نیز به همین مقدار اراضی خود را به اردن خواهد داد. در برخی از رسانه‌های جهان نیز آمده است که بخشی از صحرای سینا، دره اردن و شمال عربستان به فلسطینی‌ها داده می‌شود تا برای همیشه آنها از قدس رانده و آوارگان فلسطینی به خارج از دیار خود رانده شوند.

بخش سرزمینی طرح معامله قرن
1-الحاق بخشی از صحرای سینای مصر به دولت فلسطین برای دور شدن از سرزمین اصلی مردم فلسطین
2-شهرک‌های غیرقانونی صهیونیست‌نشین سال 1947 و 1967 و پس از آن در اختیار دولت صهیونیستی باشد
3-قدس پایتخت رژیم اشغالگر قدس خواهد شد
4-دره اردن در اختیار صهیونیست‌ها خواهد بود
5-پایتخت فلسطین از قدس به شهر ابودیس منتقل می‌شود
6-شهرداری قدس در اختیار صهیونیست‌ها قرار می‌گیرد
7-شمال عربستان، دره اردن و صحرای سینا برای اسکان آوارگان فلسطینی در نظر گرفته شده است
8-ایجاد معبر برای زیارت مسلمانان از مسجدالاقصی
9-مکان‌های قدیمی قدس در اختیار صهیونیست‌ها خواهد بود
10-ایجاد پُل بین غزه و کرانه باختری برای حمل و نقل

گفتنی است؛ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گفته بود که هر کس گمان کند کشوری به اسم فلسطین تشکیل خواهد شد که از هر دو جهت آنها را احاطهکند، کاملاً اشتباه کرده است. همچنین دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در سرزمین‌های اشغالی طی مصاحبه‌ای تصریح کرد که صهیونیست‌ها حق دارند بخشی از کرانه باختری را در اختیار بگیرند.

سخنان فریدمن، در واقع فتح باب موافقت آمریکا در خصوص الحاق بخشی از کرانه باختری به سرزمین‌هایی است که در اختیار صهیونیست‌هاست. فریدمن در ادامه مصاحبه تصریح کرد: «تحت شرایط خاص من فکر می‌کنم که اسرائیل حق دارد بخشی و نه همه کرانه باختری را در اختیار بگیرد.»

وی در مصاحبه دیگری در هفته گذشته رهبران فلسطینی‌ها را متهم کرده بود که در اشتباه به سر می‌برند و در تلاش هستند که با فشار حداکثری صاحبان سرمایه و صنعتگران را از شرکت در اجلاس اقتصادی منامه بحرین منصرف کنند.

گفتنی است؛ «حازم قاسم» سخنگوی حماس در واکنش به اظهارات سفیر آمریکا اعلام کرد، کرانه باختری در مرحله فعلی بیشتر مورد هدف است و تشکیلات خودگردان باید دست مقاومت را در این منطقه باز بگذارد.

در هر صورت طرح معامله قرن به دنبال حذف قدس شریف از پایتختی مردم فلسطین و اشغال سرزمین‌های عربی برای برپایی دولت بزرگ صهیونیستی است. این تحولات، پیش از بیش نشان می‌دهد که باید کرانه باختری رود اردن برای مقابله با نقشه‌های شوم صهیونیست‌ها مسلح شود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب درباره مسلح شدن کرانه باختری تصریح کرده‌اند: «این اعتقاد ما است که کرانه‌‌ باخترى هم مثل غزه باید مسلح بشود. دست قدرت لازم است‌‌. کسانى‌‌که علاقه‌‌مند به سرنوشت فلسطینند، اگر می‌توانند کارى بکنند، کار این است؛ در آنجا هم باید مردم را مسلح کنند. تنها چیزى که ممکن است از محنت فلسطینى‌‌ها بکاهد، عبارت است از همین که دست قدرت داشته باشند، بتوانند قدرت‌‌نمایى بکنند؛ والا با برخورد رام و مطیع و سازش‌‌کارانه، هیچ کارى به نفع فلسطینى‌‌ها انجام نخواهد گرفت.(۱۳۹۳/۰۵/۰۱)

انتهای پیام/4106/4082/

http://ana.ir/i/396837
خیانت اعراب به مقاومت/سلاح فلسطین در طرح معامله قرن چه می‌شود؟

خیانت اعراب به مقاومت/سلاح فلسطین در طرح معامله قرن چه می‌شود؟

هولوکاست انتقال جمعیت 13 میلیون فلسطینی‌ در طرح معامله قرن

هولوکاست انتقال جمعیت 13 میلیون فلسطینی‌ در طرح معامله قرن

تظاهرات هزاران اردنی در اعتراض به نشست بحرین

تظاهرات هزاران اردنی در اعتراض به نشست بحرین

آمریکا اظهارات سفیرش در تل‌آویو را درباره کرانه باختری تکذیب کرد

آمریکا اظهارات سفیرش در تل‌آویو را درباره کرانه باختری تکذیب کرد

تحلیل دیوید فریدمن از نام‌گذاری شهرکی به نام ترامپ

تحلیل دیوید فریدمن از نام‌گذاری شهرکی به نام ترامپ

افول چهره پوشالی رژیم صهیونیستی

افول چهره پوشالی رژیم صهیونیستی

شیر نفت سعودی عابر بانک طرح معامله قرن می‌شود/پول بگیر ساکت شو!

شیر نفت سعودی عابر بانک طرح معامله قرن می‌شود/پول بگیر ساکت شو!

طرحی را که خواسته‌های فلسطینیان را برآورده نکند، نمی‌پذیریم

طرحی را که خواسته‌های فلسطینیان را برآورده نکند، نمی‌پذیریم

رژیم صهیونیستی به بازداشت فلسطینی‌ها ادامه می‌دهد

رژیم صهیونیستی به بازداشت فلسطینی‌ها ادامه می‌دهد

ثمره معامله قرن برای فلسطینیان!

ثمره معامله قرن برای فلسطینیان!

نیروهای رژیم صهیونیستی همچنان به بازداشت فلسطینی‌ها ادامه می‌دهند

نیروهای رژیم صهیونیستی همچنان به بازداشت فلسطینی‌ها ادامه می‌دهند

جای معامله قرن قعر جهنم است!

جای معامله قرن قعر جهنم است!

ولیعهد امارات برای نخستین‌بار طرح معامله قرن را پیشنهاد داد

ولیعهد امارات برای نخستین‌بار طرح معامله قرن را پیشنهاد داد

قاهره از خواسته‌های فلسطینیان حمایت می‌کند

قاهره از خواسته‌های فلسطینیان حمایت می‌کند

طرح معامله قرن قبل از تولد مرده به دنیا آمده است

طرح معامله قرن قبل از تولد مرده به دنیا آمده است

«معامله قرن» راز همه تنش‌های جاری در منطقه است

«معامله قرن» راز همه تنش‌های جاری در منطقه است