جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در  آستانه سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن انجام شد؛

دستور ویژه آیت الله رئیسی برای مرخصی زندانیان زن

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 16:44
رئیس قوه قضائیه در بازدید از زندان زنان قرچک دستور داد حداکثر تا قبل از پایان سال 98 ضمن پالایش زندانیان وضعیت بلاتکلیف‌ها، آزادی مشروط‌ها و همچنین اعطای مرخصی پایان حبس مشخص شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از مرکز رسانه قوه قضائیه، پیش از ظهر امروز جمعه ۲۵ بهمن‌ماه و در  آستانه سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، آیت‌الله رئیسی، رئیس دستگاه قضا از ندامتگاه شهرری (زنان) بازدید کرد.

آیت‌الله رئیسی در بدو ورود در کارگاه‌های خیاطی، معرق‌کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به‌صورت چهره به چهره با مددجویان به گفت‌وگو پرداخت و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

رئیس قوه قضائیه در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد حداکثر تا قبل از پایان سال 98 ضمن پالایش زندانیان وضعیت بلاتکلیف‌ها ، آزادی مشروط‌ها و همچنین اعطای مرخصی پایان حبس مشخص شود.

آیت‌الله رئیسی همچنین هیئت قضایی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود را مأمور کرد که به تهران برنگردند و در محل زندان به بررسی وضعیت زندانیان و مستحقان تخفیف و عفو بپردازند و گزارش آن را هم به‌فوریت به حوزه ریاست قوه قضائیه اعلام کنند.

رئیس دستگاه قضا همچنین در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد  با عمل به قانون از سختگیری‌های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی  و همچنین پذیرش وثایق خودداری شود .

آیت‌الله رئیسی همچنین باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و برقرار گرفتن زندان‌ها در این مسیر تأکید کرد.

وی در این بازدید وضعیت سابقه مددجویان و جرائم و اتهامات آن‌ها را پرس‌وجو کرد و ضمن استماع صحبت‌های آن‌ها، از آن‌ها خواست تا تقاضاهای خود را نوشته و‌ برای بررسی ارسال کنند.

آیت‌الله رئیسی در رابطه با مددجویانی که نسبت به بلاتکلیف بودن پرونده خود گلایه‌هایی را مطرح کرده بودند، نکاتی را به مسئولان ذی‌ربط متذکر شد.

در ادامه این بازدید وقتی یکی از زنان زندانی محکوم مالی از ممانعت خانواده همسرش برای ملاقات او و فرزندانش سخن گفت، آیت‌الله رئیسی تأکید کرد که با صدور دستور قضایی شرایط ملاقات این مادر با فرزندانش میسر شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین در مورد محکومی که پرونده او بلاتکلیفی چندماهه داشت ، دستور پیگیری ویژه صادر کرد.

وی همچنین نسبت به مددجویی که با بدهی ۳۰۰ میلیونی در زندان است و خود را تولیدکننده معرفی کرد، خطاب به مسئولان ذی‌ربط تأکید کرد که تقاضای این زندانی موردبررسی قرار گیرد.

آیت‌الله رئیسی در ادامه و پس از بازدید از کارگاه‌های زندان، به اندرزگاه رفت و پس از حضور در واحد مددکاری، از سالن‌های زندان بازدید کرد.

رئیس قوه قضاییه با حضور در سالن‌های زندان و بامطالعه تقاضاهای مددجویان، در برخی موارد دستورات لازم را صادر کرد.

مشکلات اغلب زندانیان در رابطه با آزادی مشروط، اعسار، عدم رضایت شکات در پرونده‌های مالی بود که رئیس قوه قضاییه مورد به مورد به سؤالات و درخواست‌های مددجویان پاسخ داد و در این زمینه نیز دستوراتی را به مقامات قضایی داد.

وی همچنین در رابطه با دو مددجو که اهل ایلام بودند و تقاضای حضور در زندان شهر خود برای سپری کردن دوران محکومیت را داشتند، خطاب به رئیس سازمان زندان‌ها دستور داد که شرایط انتقال این دو زندانی و همه افراد مشابه که چنین شرایطی را دارند فراهم شود.

آیت‌الله رئیسی پس از شنیدن سخنان مددجویان، طی سخنانی در جمع زندانیان مالی، از آن‌ها خواست که تقاضاهای خود را به‌صورت مکتوب ارائه کرد و در رابطه با جلب رضایت شاکی تلاش کنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی به رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها پرداخت و وضعیت شرایط زندان و نحوه تأمین مایحتاج کودکان این مادران زندانی را از مددکار مربوطه جویا شد و نسبت به رسیدگی‌های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان آن‌ها تأکید کرد.

گفتنی است طی روزهای گذشته نیز در راستای برنامه‌های تحولی ریاست قوه قضائیه و سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری تعداد ۶۰ نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی پایان حبس(زنانی که باقیمانده حبس آن‌ها کمتر از ۴ ماه است) آزاد شدند و درمجموع تعداد زنان آزادشده ۱۰ درصد مجموع کل زندانیان زن زندان قرچک می‌باشد همچنین حسب دستور ریاست قوه قضائیه تعدادی از زنان که واجد شرایط عفو بودند لیست آن‌ها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت هم‌زمان تعداد ۵۰ نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی چندروزه اعزام شدند.

انتهای پیام/4145

http://ana.ir/i/471912
به دنبال قوه قضائیه‌ای قوی هستیم/ قوه قضائیه در کنار مجازات به موضوع «احسان» هم توجه می‌کند

به دنبال قوه قضائیه‌ای قوی هستیم/ قوه قضائیه در کنار مجازات به موضوع «احسان» هم توجه می‌کند

آرای مفاسد اقتصادی باید در اختیار مردم قرار گیرد/ با شفافیت جلوی فرار مالیاتی گرفته می‌شود

آرای مفاسد اقتصادی باید در اختیار مردم قرار گیرد/ با شفافیت جلوی فرار مالیاتی گرفته می‌شود

پایگاه اطلاع‌رسانی مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی افتتاح شد

پایگاه اطلاع‌رسانی مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی افتتاح شد

انقلابی بودن به معنای برنامه داشتن، عقلانیت و دوراندیشی است

انقلابی بودن به معنای برنامه داشتن، عقلانیت و دوراندیشی است

دستورالعمل «نظارت بر زندانیان دارای محکومیت مالی» ابلاغ شد

دستورالعمل «نظارت بر زندانیان دارای محکومیت مالی» ابلاغ شد

ایران امن‌ترین نقطه دنیا است/ مال حرام را از حلقوم حرام‌خواران بیرون می‌کشیم

ایران امن‌ترین نقطه دنیا است/ مال حرام را از حلقوم حرام‌خواران بیرون می‌کشیم

اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد، لازمه قوی شدن کشور است

اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد، لازمه قوی شدن کشور است