يكشنبه  04  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ممنوعیت فناوری تشخیص چهره در اروپا/ الویت حفظ حریم خصوصی شهروندان

چهارشنبه 02 بهمن 1398 ساعت 15:41
کمیسیون اروپا، در حال حاضر به گسترش این فناوری تشخیص چهره در محیط‌های عمومی مخالف است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، با رشد و گستردگی فناوری تشخیص چهره، بسیاری از دولت‌ها به فکر استفاده از این فناوری در فضا‌های عمومی هستند. تاکنون از تشخیص چهره در تلفن‌های همراه، برخی گجت‌ها و تعدادی از ادارات در کشور‌های مختلف استفاده شده است، اما در سال گذشته، چین در برخی از شهر‌های خود، به صورت آزمایشی از فناوری تشخیص چهره در محیط‌های عمومی مانند یک دوربین مدار بسته استفاده می‌کند. چین به دنبال آن است تا برای هر شخصی یک پرونده شهروندی ایجاد کند و بر اساس رفتار‌های او، امتیازاتی به شخص تعلق گیرد. از طرفی در هنگام دزدی، درگیری خیابانی یا هر نوع خلاف دیگر، با استفاده از این دوربین‌ها، چهره طرف بلافاصله شناسایی شده و پلیس به آسانی می‌تواند او را پیدا کند.

کمیسیون اروپا در حال حاضر مخالف است

تعداد زیادی از کشور‌های اروپایی نیز به دنبال استفاده از فناوری تشخیص چهره در محیط‌های عمومی هستند، البته کارکرد‌ها و قوانین استفاده از این فناوری در کشور‌های مختلف، متفاوت است. اما به نظر می‌رسد که کمیسیون اروپا، در حال حاضر به گسترش این فناوری در محیط‌های عمومی مخالف است. به تازگی برگه پیش‌نویس اجرای قانون ممنوعیت موقت ۵ ساله از فناوری تشخیص چهره که از طرف کمیسیون اروپا در حال تنظیم است، فاش شده، طبق این سند با اجرای قانون مذکور، کشور‌های اروپایی باید به صورت موقت، استفاده از فناوری تشخیص چهره را به مدت ۵ سال به تعویق بیندازند.

حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی شهروندان در اولویت

بر اساس مخالفت‌های که پیشتر در مورد استفاده از این فناوری انجام شده بود، کمیسیون اروپا به دنبال آن است تا هر گونه سوء استفاده و تهدید دولت‌ها و شرکت‌ها تولید کننده این فناوری، از داده‌های جمع‌آوری شده از افراد از بین برود. طبق گفته منابع آگاه، پیش نویس این قانون در ۱۸ صفحه تنظیم شده و در ماه فوریه به صورت علنی اعلام می‌شود، البته این ممنوعیت شامل برخی موارد استثنا، از جمله پرونده‌ها امنیتی و تحقیقاتی است.

با توجه به اطلاعات خصوصی ثبت شده توسط دوربین‌های تشخیص چهره، نقض‌های امنیتی این سیستم موجب می‌شود بدافزار‌های یا هکر‌ها به داخل آن نفوذ کرده و حریم خصوصی میلیون‌ها شهروند اروپایی به خطر بیفتد. کمیسیون اروپا از کشور‌ها می‌خواهد تا در این زمان ممنوعیت، بر توسعه، یکپارچگی، امنیتی و سلامت این فناوری کار کنند. گفته می‌شود احتمال دارد این زمان ممنوعیت موقف به ۳ سال کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/467770
شک؛ موریانه‌ای که به جان خانواده می‌افتد/ راهکار مقابله با شک بی‌مورد چیست؟

شک؛ موریانه‌ای که به جان خانواده می‌افتد/ راهکار مقابله با شک بی‌مورد چیست؟

سلطه هوش مصنوعی بر حریم خصوصی افراد/ فناوری‌ای که معضل ترافیک را برطرف می‌کند

سلطه هوش مصنوعی بر حریم خصوصی افراد/ فناوری‌ای که معضل ترافیک را برطرف می‌کند

گوگل موقعیت کاربران را شناسایی می‌کند، حتی اگر مکان‌یاب آنها غیرفعال باشد/ در گوگل حریم خصوصی شما چندان هم خصوصی نیست

گوگل موقعیت کاربران را شناسایی می‌کند، حتی اگر مکان‌یاب آنها غیرفعال باشد/ در گوگل حریم خصوصی شما چندان هم خصوصی نیست