سه شنبه  02  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
شریعتمداری در جمع فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خبر داد؛

اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق افزایش یافت/ وب‌سایت دیجی همیار راه‌اندازی می‌شود

دوشنبه 28 مرداد 1398 ساعت 19:34
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: تأمین اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق از 7 هزار میلیارد به 8 هزار و 400 میلیارد افزایش‌یافته است و ما توانستیم در شرایط اقتصادی کنونی جمعیت نیازمند تحت حمایت خود را 15 درصد افزایش دهیم.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه ایران متشکل از اقشار اجتماعی مختلف است که برحسب جنسیت، قومیت، مذهب، طبقه اقتصادی به اجزای مختلفی تقسیم می‌شود اما دغدغه مهم انقلاب اسلامی که عدالت یکی از مؤلفه‌های محوری آن محسوب می‌شود، این است که این تمایزات اجتماعی تبدیل به شکافی نابرابر نشود و تمامی افراد بتوانند فارغ از تمایزات اجتماعی، در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه مشارکت نمایند. همه جوامع در صورت بی‌توجهی به مقوله عدالت، در معرض خطر بزرگ طرد اجتماعی برخی اقشار قرار دارند و از این رو لازم است تا در سیاست‌گذاری، به‌صورت ویژه برای کاهش شکاف‌های اجتماعی تدابیری اتخاذ شود.

فقر مطلق، یکی از مهم‌ترین عوامل طرد اجتماعی محسوب می‌شود که برخی افراد در جامعه از برآوردن حداقل معاش خود ناتوان شده و بدین ترتیب، از امکان مشارکت اجتماعی محروم می‌شوند. اما نگاه کلی به فقر مطلق مانع از توجه به این امر می‌شود که برخی اقشار اجتماعی بیش از سایر اقشار، در معرض فروافتادن به فقر مطلق قرار دارند. زنان، معلولان، روستاییان و ... در این زمره قرار می‌گیرد؛ بنابراین لازم است تا سیاست­ها، حساسیت بیشتری به برخی اقشار در نظر داشته باشند.

در شرایط فعلی اجماع لازم در این خصوص در عرصه سیاست‌گذاری کشور ایجادشده است و با ارتباط مثبت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با فراکسیون زنان مجلس، تأمین اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق از 7 هزار میلیارد به 8 هزار و 400 میلیارد افزایش‌یافته است. این وزارتخانه توانسته در شرایط اقتصادی کنونی از سه‌ماهه سال 1397، جمعیت نیازمند تحت حمایت خود را 15 درصد افزایش داده است.

در مورد سیاست تبعیض مثبت برای برخی اقشار می‌توان به اقدامات صورت گرفته در ارتباط با مسائل زنان خصوصاً زنان سرپرست خانوار اشاره کرد. با توجه به مسائل موجود، تشکیل سازمانی تخصصی برای جامعه 3 میلیون و 200 هزار خانوار زنان سرپرست خانوار ضرورت دارد و می‌توان سازوکاری در این خصوص در پیش گرفت که بدون ایجاد بار مالی بر دولت، از انجام اقدامات جزیره‌ای در این حوزه که توسط سازمان‌های حمایتی صورت می‌گیرد، جلوگیری به عمل آورد. بعلاوه سیاست­‌های بیمه‌­ای در مورد زنان نیز موردتوجه این وزارتخانه است و تا پایان سال گذشته، 51 هزار و 500 نفر از زنان و دختران روستایی تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند و حدود 1900 نفر نیز در سال 98 در حوزه تأمین اجتماعی تحت پوشش قرار گرفتند. در مورداجرای بند (ب) ماده 7 قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز 51 هزار نفر از زنان جامعه شهری بین 18 تا 50 سال تحت پوشش این بیمه قرارگرفته‌اند.

درزمینهٔ معلولان، قانون حمایت از حقوق معلولان در عرصه تقنین، شاهد یکی از مترقی‌ترین قوانین در کشور بودیم اما تنها کمتر از یک‌دهم اعتبارات پیش‌بینی شده در این قانون، برای مداخله در مورد مسائل جامعه بزرگ معلولان، اختصاص داده شده و این امر مشکل بزرگی محسوب می‌شود. تأمین مسکن یکی از سیاست‌های مهم این وزارتخانه برای معلولان است که تاکنون 6520 خانه معلولان تحویل داده شده و برای ساخت 6800 خانه نیز با حمایت خیرین تأمین اعتبار شده است.

شکاف روستا و شهر، یکی از شکاف‌های مهم در کشور است و این وزارتخانه تلاش نموده تا باسیاست‌های بیمه‌­ای در جهت رفع این شکاف گام بردارد. تاکنون 25 درصد جمعیت روستاییان کشور تحت پوشش بیمه اجتماعی زنان روستایی و عشایری قرارگرفته‌اند.

درنهایت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای مقابله با فقر مطلق مورد اهتمام این وزارتخانه است و ه م‌اکنون، 3 هزار و 642 گروه خودیار در کشور فعال است که وب‌سایت دیجی همیار برای عرضه محصولات تولیدشده توسط این قشر در شبکه‌های اینترنتی تشکیل خواهد شد. همچنین وام اشتغال روستایی به‌صورت ویژه در دستور کار قرارگرفته و در این مسیر، شفاف‌سازی در نحوه اعطای وام‌های با سود 4 درصد صورت گرفته است.

در شرایط اقتصادی کنونی و نوسانات اخیر، بیش‌ازپیش نیاز به همراهی تمامی ارکان حاکمیتی و مردمی وجود دارد تا ضمن این که از تعمیق شکاف­ها میان اقشار مختلف جلوگیری شود، برای کاهش فقر و رفع شکاف­های اجتماعی گام برداشته شود.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/411409
روابط ایران و چین در عرصه بین‌المللی یک رابطه راهبردی است

روابط ایران و چین در عرصه بین‌المللی یک رابطه راهبردی است

نظام تنبیه و تشویق برای تعاونی‌ها/ تعاونی‌های غیرشفاف معرفی می‌شوند

نظام تنبیه و تشویق برای تعاونی‌ها/ تعاونی‌های غیرشفاف معرفی می‌شوند

بررسی میزان درآمدها و هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی و شستا در کمیسیون صنایع مجلس

بررسی میزان درآمدها و هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی و شستا در کمیسیون صنایع مجلس

تمامی روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند

تمامی روستاییان و عشایر تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند

زمینه اشتغال 241 هزار نفر در روستاها فراهم شده است

زمینه اشتغال 241 هزار نفر در روستاها فراهم شده است

آیین‌نامه اجرایی حذف دهک‌های بالای درآمدی به‌زودی ابلاغ می‌شود

آیین‌نامه اجرایی حذف دهک‌های بالای درآمدی به‌زودی ابلاغ می‌شود