دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی:

تابوشکنی بازداشت نمایندگان مجلس جلوی مفاسد عمده‌ای را می‌گیرد

پنجشنبه 31 مرداد 1398 ساعت 14:39
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با انتشار توئیتی اعلام کرد: این تابوشکنی که نماینده مجلس نتواند از مصونیت نابجا استفاده کند جلوی مفاسد عمده‌ای را می‌گیرد و به حق دست‌مریزاد و خداقوت دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سیدمحمد حسینی با انتشار توئیتی در صفحه خود با اشاره به بازداشت 2 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال بازار خودرو این اقدام قوه قضائیه را در کاهش مفاسد اقتصادی موثر دانست.

وی در پیام خود اشاره کرد: این تابوشکنی که نماینده نتواند از مصونیت نابجا استفاده کند جلوی مفاسد عمده‌ای را می‌گیرد و به حق دست و خداقوت دارد.

روزهای گذشته اخباری مینی بر بازداشت مدیرعامل سابق ایرانخودرو به اتهام اخلال در بازار خودرو منتشر شد که سخنگوی قوه قضائیه این موضوع را تأیید کرد، پس از این خبر، بازداشت 2 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خبرساز شد، این نمایندگان در رابطه با پرونده اخلال در بازار خودرو بازداشت شده‌اند.

سخنگوی هیئت نظارت برنمایندگان مجلس بازداشت ۲ نماینده را تاییدكرد.

اما پس از اعلام خبر بازداشت 2 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سوالی در افکار عمومی ایجاد شده است که باوجود مصونیت پارلمانی نمایندگان چگونه این افراد بازداشت شده‌اند؟ باید توجه داشت که براساس اصل۸۶ قانون اساسی، «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد.»

اما در اصل 86 قانون اساسی برای اعمال مجرمانه نمایندگان مجلس، مصونیتی در نظر گرفته نشده است و براساس سایر قوانین کشور، هر فردی، در هر مقامی مرتکب اعمال خلاف قانون و مجرمانه شود براساس قانون باید محاکمه شده و مجازات پیش‌بینی شده برای آن جرم را نیز دریافت کنند.

انتهای پیام/4115/

http://ana.ir/i/411727
محور برنامه‌ها و فعالیت‌های ایران‌خودرو تشریح شد/  روش‌های نوین تأمین منابع مالی؛ تولید جهادی خودرو

محور برنامه‌ها و فعالیت‌های ایران‌خودرو تشریح شد/ روش‌های نوین تأمین منابع مالی؛ تولید جهادی خودرو

توضیح سخنگوی قوه‌ قضائیه درباره بازداشت مدیرعامل ایران خودرو

توضیح سخنگوی قوه‌ قضائیه درباره بازداشت مدیرعامل ایران خودرو

یوم الحساب خودروسازان/ بازداشت "مخصوص" در جاده قدیم

یوم الحساب خودروسازان/ بازداشت "مخصوص" در جاده قدیم

رانت‌خواران و مافیای خودرو باید محاکمه شوند/ شروع خوب با بازداشت مدیرعامل ایران‌خودرو

رانت‌خواران و مافیای خودرو باید محاکمه شوند/ شروع خوب با بازداشت مدیرعامل ایران‌خودرو

تحریم ظریف شکست تز سازش است

تحریم ظریف شکست تز سازش است

حسینی: دولت فرصت‌سوزی تاریخی کرد

حسینی: دولت فرصت‌سوزی تاریخی کرد