جمعه  15  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
الاخبار:

دوزبازی آمریکا با طرح فرانسه شکست خورد/ پاسخ منفی قاطع ایران به مذاکره موشکی

پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 00:12
یک روزنامه عرب‌زبان نوشت: آمریکا که پشت سر طرح فرانسه قرار گرفته، با دوز‌بازی می‌خواهد پای موضوعات دیگری همچون برنامه‌های موشکی را به پیش بکشاند که ایران مخالف آن است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روزنامه «الاخبار» چاپ لبنان در گزارشی نوشت: تا شب گذشته اظهارات دونالد ترامپ و مایک پمپئو، رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا درباره «پیشرفت بزرگ» در مذاکره با تهران چیزی شبیه بازی دوز آنها با طرح فرانسه بود تا اینکه ایران به‌صراحت اعلام کرد هیچ مذاکره‌ای بر سر برنامه موشکی خود انجام نمی‌دهد. با این وجود که به نظر می‌آمد فرانسه قصد دارد با طرح خود فرصتی دوباره برای تحرکات دیپلماتیک به وجود آورد، ولی موضع قاطع آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب ایران نشان داد که ابتکار عمل همچنان در دستان تهران است و پیشنهاد فرانسوی‌ها چندان متقاعدکننده نبود.

این روزنامه می‌افزاید: ترامپ و پمپئو روز گذشته با اظهارات خود درباره «پیشرفت بزرگ در مذاکرات با ایران» و «پذیرش مذاکره بر سر موضوعات هسته‌ای از سوی تهران» محافل خبری را دچار یک شوک کردند تا اینکه با پاسخ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران مواجه شدند که گفت: آمریکا بهتر است قبل از صحبت کردن از موشک‌های ایران، جلوی فروش سلاح به متحدان منطقه‌ای خود را بگیرد.

الاخبار تأکید کرد: ترامپ روز گذشته در نشست کابینه‌اش در کاخ سفید مدعی شده بود پیشرفت‌های زیادی در ارتباط با ایران به دست آمده و واشنگتن خواستار کمک و همکاری با ایران است. وی همچنین ادعا کرد که آنها (ایران) می‌خواهند با ما صحبت کنند و ما نیز چنین می‌خواهیم و گفت که ایالات متحده به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست.

با این وجود، وی جزئیاتی درباره «پیشرفت‌های به دست آمده در ارتباط با ایران» ارائه نکرد.

به نوشته این روزنامه لبنانی، پمپئو نیز چنین صحبت‌هایی را تکرار کرد و در ادعایی مشابه، از آمادگی ایران برای مذاکره درباره برنامه‌ موشک‌های بالستیک خبر داد. وزیر امور خارجه آمریکا این ادعا را پس از آن مطرح کرد که ظریف در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی‌ نیوز گفت سلاح آمریکا به منطقه ما ارسال می‌شود و این منطقه در آستانه انفجار است. بنابراین، اگر بخواهیم از موشک‌هایمان صحبت کنیم بهتر است آنها (آمریکایی‌ها) فروش سلاح‌هایشان را متوقف کنند.

الاخبار می‌افزاید: مسلماً مصاحبه ظریف که پوشش چندانی در رسانه‌های داخلی ایران نداشت، اقدام رسمی یا یک بسته پیشنهادی نبود که آمریکایی‌ها بخواهند آن را موضوع استناد حرف‌های خود قرار دهند و دراین‌باره پرونده‌ای باز کنند و خواهان مذاکره بر سر آن شوند. چه اینکه علیرضا میریوسف، سخنگوی دفتر دیپلماتیک ایران در سازمان ملل متحد پس از ادعاهای پمپئو اعلام کرد که موشک‌های ایران مطلقاً قابل مذاکره نیستند و ایران تحت هیچ شرایطی درباره آن با هیچ طرف و دولتی مذاکره نمی‌کند.

اما در مصاحبه ظریف نکات مثبت دیگری نیز وجود داشت که از چشم آمریکایی‌ها مغفول ماند؛ چه اینکه دیپلمات ایرانی از محل اقامتش در نیویورک گفت که گزینه ایران مقاومت در برابر هرگونه فشار است، ولی اگر آمریکا بخواهد آبروی خود را در اوضاع کنونی حفظ کند و از بحران خارج شود، این فرصت به آنها داده می‌شود. وی افزود که ایالات متحده خودش را از بازارهای ایران محروم کرد، ولی این بازار در حال حاضر به روی شرکت‌های آمریکایی باز است. 

نقشه آمریکا مبنی بر استفاده از کارت پاریس برای گرفتن پاسخ مثبت از ایران

طبق این گزارش، موضع‌گیری قاطع ظریف در برابر ادعاهای مقامات آمریکا پس از تعامل مثبت ولی محتاطانه ایران در قبال طرح فرانسه انجام شد، که قرار است در هفته جاری تکمیل شود. به نظر می‌آید آمریکا می‌خواهد از کارت پاریس (طرح دولت فرانسه) در راستای گرفتن پاسخ مثبت از ایرانی‌ها استفاده کند؛ چه اینکه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ایران از اروپایی‌ها خواسته است تا به جای فشار آوردن بر ایران، به آمریکا فشار بیاورند تا تحریم‌ها لغو شوند. از سوی دیگر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه اعلام آمادگی کرده است تا طی مذاکره با رؤسای جمهور ایران، روسیه و آمریکا این فرایند را تکمیل کند.

الاخبار در پایان گزارش تأکید کرد: همه این سیگنال‌ها نشان می‌دهد که طرح فرانسه با نظر قاطع مقامات ارشد ایران در آستانه شکست قرار دارد و تحولات روزهای آینده می‌تواند پازل‌های بعدی را مشخص کند. ایران به‌صراحت اعلام کرده لغو تحریم‌ها اقدام مطلوبی است که از آمریکایی‌ها انتظار می‌رود و می‌تواند عاملی برای انجام مذاکره به شمار رود. در مقابل، آمریکایی‌ها که پشت سر طرح فرانسه قرار گرفته‌اند، در این دوز‌بازی می‌خواهند پای موضوعات دیگری همچون یمن و برنامه‌های موشکی را به پیش بکشانند که اظهارات اخیر ترامپ و پمپئو دال بر این نکته است.

انتهای پیام/4033/پ

http://ana.ir/i/405281
رمزگشایی از پیشنهاد دلال فرانسوی برای مذاکره ایران و آمریکا / الیزه و کاخ سفید چه خوابی دیده‌اند؟

رمزگشایی از پیشنهاد دلال فرانسوی برای مذاکره ایران و آمریکا / الیزه و کاخ سفید چه خوابی دیده‌اند؟

پمپئو: تحریم تسلیحاتی ایران و سفر فرمانده سپاه قدس نباید پایان یابد

پمپئو: تحریم تسلیحاتی ایران و سفر فرمانده سپاه قدس نباید پایان یابد

تناقض اظهارات و اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران/ پمپئو برای فریب جامعه جهانی برنامه دارد

تناقض اظهارات و اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران/ پمپئو برای فریب جامعه جهانی برنامه دارد

ترامپ و مکرون درباره ایران رایزنی کردند

ترامپ و مکرون درباره ایران رایزنی کردند

نیروهای مسلح ایران در مقابله با تجاوزگری آمریکا برخوردی قاطع خواهند داشت

نیروهای مسلح ایران در مقابله با تجاوزگری آمریکا برخوردی قاطع خواهند داشت

آمریکا امنیت منطقه را هدف گرفته است

آمریکا امنیت منطقه را هدف گرفته است

 ایران هیچ ممنوعیتی برای غنی‌سازی اورانیوم ندارد

ایران هیچ ممنوعیتی برای غنی‌سازی اورانیوم ندارد

سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد