1726146
پنجشنبه  01  آذر  1397
پنجشنبه , 05 مهر 1397 ساعت 07:35

شروع سال تحصیلی در چهار گوشه جهان/4

سیستم آموزش عالی به سبک فرایند بولونیا در روسیه

سال تحصیلی دانشگاه‌های روسیه از ابتدای سپتامبر (10 شهریور) آغاز می‌شود که شامل 42 هفته تحصیلی و 10 هفته تعطیلات بین ترم می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، پیش از این به بررسی تقویم تحصیلی کشورهای انگلستان، ایالات متحده و آلمان پرداخته بودیم حال نگاهی به روند سال تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه می‌کنیم.

سال تحصیلی در سیستم آموزش عالی روسیه شامل دو ترم می‌شود، ترم اول از ابتدای سپتامبر شروع می‌شود تا بیست‌‌وچهارم و بیست‌وپنجم ژانویه (پنج بهمن)  طول می‌کشد. ترم اول 21 هفته است، امتحانات طی سه الی پنج هفته آخر فصل زمستان گرفته می‌شود، سپس دو هفته تعطیلات بین ترم به دانشجویان داده می‌شود.

ترم دوم یا ترم بهاره از 9 فوریه (20 بهمن) شروع می‌شود و تا سی‎ام ژوئن (9 تیر) یا چهارم و پنجم ژوئیه (13 تیر) ادامه دارد. ترم دوم هم 21 هفته است که سه تا پنج هفته آخر به امتحانات اختصاص می‌یابد و سپس تعطیلات هشت هفته‌ای تابستانی آغاز می‌شود.

برخی از دانشگاه‌های روسیه از تقویم تحصیلی سنتی استفاده نمی‌کنند. این دانشگاه‌ها برای تنظیم تقویم تحصیلی از سیستم دو سوم استفاده می‌کنند که ترم اول شامل 17 هفته تحصیلی با تعطیلات دو هفته‌ای و ترم دوم 25 هفته تحصیلی و تعطیلات هشت هفته‌ای تابستانی می‌شود. در این سیستم امتحانات آخر ترم جزء ترم تحصیلی حساب نمی‌شوند.

بر اساس گزارش سال 2005 یونسکو، نیمی از جمعیت بزرگسال روسیه دارای تحصیلات عالی هستند. در سال تحصیلی 2008-2007 روسیه 8/1 میلیون نفر در مقاطع مختلف آموزش عالی ثبت‌‌نام کردند. 5/2 درصد این ثبت‌نام‌ها متعلق به دانشجویان خارجی است که نیمی از آنها از کشورهای مستقل همسود می‌آیند.

سیستم آموزش عالی در روسیه بر اساس فرایند بولونیا است و شامل سطوحی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و کارآموزی بالینی می‌شود.

فرایند بولونیا به مجموعه‌ای از جلسات و توافق‌های وزرا کشورهای اروپایی گفته می‌شود که در راستای اطمینان حاصل کردن از صلاحیت استانداردها و بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی کشورهای اروپایی انجام شد. این فرایند منطقه آموزش عالی اروپا را تحت کنوانسیون پذیرش لیسبون ایجاد کرده‌ است. اعلامیه بولونیا در سال ۱۹۹۹ توسط وزرای آموزش و پرورش ۲۹ کشور اروپایی در دانشگاه بولونیا به امضا رسید.

کارشناسی

دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی باید یک دوره تحصیلی کامل را بگذرانند. دوره کارشناسی چهار سال طول می‌کشد و شامل آموزش‌های عمومی و پایه می‌شود. در انتهای این دوره دانشجویان باید پایان‌نامه ارائه بدهند و از آن دفاع کنند. اگر دفاع مورد قبول واقع شود به دانشجو مدرک کارشناسی داده می‌شود. این مدرک به دانشجو اجازه کار یا ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را می‌دهد.

دوره تخصص

برخلاف مدرک کارشناسی، دوره تخصص متمرکز بر کار عملی در صنعت است. این برنامه تحصیلی به افرادی ارائه می‌شود دوره متوسطه عمومی یا دوره متوسطه فنی و حرفه‌ای را گذرانده باشند. 

دوره تخصص به‌طور متوسط پنج سال طول می‌کشد و بر اساس دفاع از پایان‌نامه و عملکرد دانشجو مدرک دوره تخصصی به فرد داده می‌شود. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدهند یا در صنعت مرتبط به تخصص خود مشغول به کار شوند.

کارشناسی ارشد

این دوره به دانشجویان اجازه می‌دهد که در رشته تحصیلی خود تخصص یابند. فار‌غ‌التحصیلان کارشناسی و دوره تخصص می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد درس بخوانند. این دوره حداقل دو سال زمان می‌برد و شامل آموزش دانشجویان در کارهای تحقیقاتی می‌شود. 

در انتهای این دوره دانشجویان پایان‌نامه‌ای ارائه می‌دهند و از آن دفاع می‌کنند. اگر مورد قبول واقع شود به دانشجو مدرک دوره کارشناسی ارشد اعطا می‌شود. 

تحصیلات تکمیلی

دانشجویان فارغ‌التحصیل از دوره تخصص و کارشناسی ارشد می‌توانند در دوره تحصیلات تکمیلی ثبت‌نام کنند. این دوره شامل تحصیل، تدریس، کار عملی و تحقیق می‌شود. دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی یک حوزه تحقیقاتی برای رساله خود انتخاب می‌کنند. تحصیل تمام‌وقت در این دوره سه سال و نیمه‌وقت چهار سال طول می‌کشد. 

فارغ‌التحصیلان پس از تکمیل دوره، گواهی تحصیلات تکمیلی دریافت می‌کنند و با توجه به معدل خود مدرک تحصیلی پژوهشگر به آنها تعلق می‌گیرد. 

بسته به نتیجه دفاع از رساله، به فارغ‌التحصیل مدرک کاندیدای علوم داده می‌شود که اولین درجه‌ برای تائید موقعیت به‌عنوان دانشمند محسوب می‌شود. افرادی که دارای مدرک کاندیدای علوم هستند می‌توانند برای تحصیل در مقطع دکتری (دومین درجه برای تائید موقعیت به‌عنوان دانشمند) به تحصیل بپردازند.

دوره تحصیلات تکمیلی نظامی در روسیه برابر با دوره تحصیلات تکمیلی است.

دوره پزشکی

رزیدنت پزشکی مرحله آخر در دوره‌های پزشکی و داروسازی است. این دوره دو سال است و ترکیبی از دروس تخصصی و مقدمات علوم پزشکی در کنار تجربه عملی در مؤسسات پزشکی است. در این دوره دانشجویان مهارت‌ها و توانایی‌های حرفه‌ای لازم را کسب می‌کنند. 

انتهای پیام/4021/برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

05/07/1397 03:08:03 ب.ظ
این روسیه همش با امریکا جنگ داره ها اما بازم از سیستم اموزشی اونا تقلید میکنه

آخرین رتبه‌بندی استعدادهای جهانی در سال 2018

فیلیپ گرید، محلی برای یادگیری اجتماعی

کاهش دانشجویان بین‌المللی در آمریکا

دانشگاه کالیفرنیا به نژادپرستی متهم شد

برترین دانشگاه‌های علوم زیستی جهان را بشناسید

برترین دانشگاه‌های جهان در علوم ورزشی کدامند؟

ابزاری برای پیگیری پیشرفت دانش‌آموز

لزوم بهبود آموزش امنیت سایبری در دانشگاه

مشکلات روانی از عوارض جانبی شبکه‌های اجتماعی است

فارغ‌التحصیلان سنگاپوری کجای دنیا کار می‌کنند؟

آخرین رتبه‌بندی استعدادهای جهانی در سال 2018

پذیرش بدون افزایش شهریه در کالیفرنیا

لزوم بهبود آموزش امنیت سایبری در دانشگاه

موفقیت دختران در دانشگاه مشکل‌ساز شد

مشخصه‌های یک دانشگاه خوب برای دبیرستانی‌ها

دانشگاه چینی پا در کفش دانشجویان می‌کند

آینده زامبیا در دست دختران

فارغ‌التحصیلان سنگاپوری کجای دنیا کار می‌کنند؟

سمپوزیوم همکاری پژوهشی در دانشگاه قطر برگزار شد

فلوریدا؛ بهترین ایالت برای تحصیل در آمریکا

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان