پنجشنبه  21  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
با تصویب هیئت امنا؛

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی مزین شد

يكشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 20:12
نام‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی با موافقت کامل اعضای هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان تصویب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کرمان، علیرضا منظری‌توکلی در نوزدهمین جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان كرمان اظهار کرد: استان كرمان به‌عنوان پهناورترین استان كشور دارای پتانسیل‌ها و فرصت‌های بسیاری است که از آن جمله می‌توان به داشتن معادن غنی و صنایع وابسته، شرایط مناسب آب و هوایی برای تولید انواع محصولات كشاورزی در ٤ فصل و همچنین ظرفیت‌های بكر گردشگری اشاره كرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در خصوص طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر توجه به موتور پیشران كشور در عرصه علم و فناوری و تبدیل صنعت مونتاژ به صنعت بومی و فصل هفتم سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به طراحی پایش‌های علمی و فناورانه در سطح كشور نموده است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان با هدف حل مسائل راهبردی، پیچیده و بین‌رشته‌ای اقدام به طراحی شبكه یكپارچه پژوهش‌های تحصیلات تكمیلی تحت عنوان پایش آزاد (پژوهش اثربخش یكپارچه شبكه‌ای) بر پایه سه برنامه علمی معدن، مقاومت و وقف نموده است.

علیرضا منظری توکلی در تشریح برنامه‌های علمی در بخش معدن خاطرنشان کرد: با توجه به اینكه ٣٧ درصد از تولیدات معدنی كشور در استان كرمان تولید می‌شود، تشكیل گروه‌ها و شوراهای دانشی و مشورت با خبرگان بخش معدن می‌تواند به‌عنوان یک سازوکار اجرایی در زمینه‌های اكتشاف، استخراج، فراوری و مسائل مرتبط با معدن در نظر گرفته شود.

وی تهیه قطعات صنایع فولاد، بحران مصرف آب در فراوری، اكتشاف، استخراج مسائل زیست‌محیطی را به عنوان چالش‌های مهم این بخش معرفی کرد و گفت: در این خصوص نمایشگاه زنجیره فولاد در واحد سیرجان فرصت خوبی برای شناسایی چالش‌ها بود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان خروجی نهایی این بخش را تهیه برنامه‌های علمی متناسب با نظام موضوعات در زمینه معدن و صنایع وابسته به‌منظور انجام فعالیت‌های پژوهشی در قالب رساله‌های دكتری، پایان‌نامه‌های كارشناسی ارشد و طرح‌‎های تحقیقاتی اعضای هیئت‌علمی معرفی کرد.

منظری توکلی در خصوص اهداف برنامه علمی مقاومت گفت: گسترش اندیشه مقاومت در سطوح مختلف جامعه، آشنائی نسل جوان با سیره و پذیرش این الگو به عنوان یكی از كارسازترین روش‌های رشد و گسترش تمدن اسلامی نوین، سبك زندگی سید الشهداء مقاومت سپهبد قاسم سلیمانی در ابعاد مختلف و بهره‌گیری از مكتب سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی در مسیر دستیابی به تمدن اسلامی از اهم برنامه‌های علمی مقاومت محسوب می‌شود.

وی در تشریح برنامه علمی وقف افزود: شناسایی مراكز مهم علمی و دانشگاهی مرتبط با تدوین نظام چالش‌ها و موضوعات از جمله بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی، دانشگاه جامع رضوی، سازمان اوقاف و امور خیریه و سایر نهادها جهت تدوین كلیه محورهای چالشی وقف در ابعاد فقه و حقوق، روانشناسی و علوم رفتاری، علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی، علوم رسانه، مدیریت و اقتصاد، كشاورزی و صنایع از برنامه‌های علمی وقف محسوب می‌شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان از همکاری‌های واحد سیرجان با مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر خبر داد و گفت: این دانشگاه نقش پررنگی در اقتصاد مقاومتی شهرستان و منطقه داشته و در مسئولیت‌های اجتماعی فرهنگی نیز به خوبی انجام‌وظیفه كرده است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره فرهنگی معراج اندیشه در تیرماه ٩٨ به مدت یك هفته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان گفت: بازدید بیش از ١٠٠ هزار نفر از این جشنواره گواهی بر برگزاری این جشنواره در حد مطلوب است.

منظری توکلی ادامه داد: در همین راستا می‌توان به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی، فولاد (سیمكس) و زنجیره تأمین که در بهمن‌ماه سال ١٣٩٨که با حضور بیش از ١٠٠ شركت معدنی و فولادی كشور و نمایندگان شرکت‌های خارجی به مدت ٣ روز در دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان برگزار شد اشاره کرد که بیش از ٢٠ هزار نفر كارشناس و فعال در زمینه فولاد، زنجیره تأمین و صنایع وابسته از آن بازدید کردند.

وی با اشاره به سایر همكاری‌های واحد سیرجان با مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر گفت: كارگاه مهندسی معكوس و بومی‌سازی قطعات فولادی موردنیاز مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر كه در اثر تحریم امكان واردات و تهیه آن‌ها امکان‌پذیر نیست راه‌اندازی شده است و پیش‌بینی می‌شود این كارگاه سالانه درآمدی به میزان حداقل ٥٠ میلیارد ریال داشته باشد.

منظری توکلی به راه‌اندازی سرای نوآوری فولاد، زنجیره تأمین و صنایع وابسته در واحد سیرجان اشاره کرد و افزود: ساخت قطعات تحریمی و رفع مشكل معادن و صنایع فولاد، تربیت نیروی انسانی با بورسیه كردن دانشجویان خلاق و كارآفرین، مهندسی معكوس احیاء و توسعه رشته‌های مرتبط با معادن و صنایع راه‌اندازی سرای نوآوری فولاد، زنجیره تأمین و صنایع وابسته در واحد سیرجان از امور انجام شده در واحد سیرجان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در خصوص بخش کشاورزی گفت: در این بخش می‌توان به راه‌اندازی سرای نوآوری كشت بافت گیاهی واحد رفسنجان جهت رفع مشكلات خشک‌سالی و تكثیر نهال مقاوم به خشک‌سالی و شوری (پسته – خرما)، راه‌اندازی مركز تحقیقاتی ایمنی مواد غذایی و محصولات كشاورزی واحد کرمان، راه‌اندازی مركز آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان كرمان، راه‌اندازی گلخانه‌های هیدرو پونیك در واحدهای رفسنجان، انار، جیرفت و بم با همكاری واحد كرمان اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به وجود رشته‌های كشاورزی و نیاز نیروی كار در گلخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها، طرح بورسیه دانشجویان با نام اختصاری متا (مهارت، تخصص، آموزش و اشتغال) تهیه شده است و دانشجویان در قالب آموزش‌های كلاسیك و استانداردهای سازمان فنی و حرفه‌ای در حال یادگیری مهارت‌ها و انجام كار در آزمایشگاه‌ها و گلخانه‌های واحد رفسنجان می‌باشند.

منظری توکلی آزمایشگاه كشت بافت گیاهی و گلخانه‌های مربوطه در واحد رفسنجان را از کارهای مهم انجام شده در بخش کشاورزی دانست و گفت: آزمایشگاه تولیدات در ١٠٠٠ مترمربع، گلخانه سازگاری در ٤٠٠ مترمربع و گلخانه بوم در متراژ ٥٠٠٠ مترمربع احداث شده‌اند و ظرفیت تولید سالانه آن ١,٠٠٠,٠٠٠ نهال در سال است.

منظری توکلی در خصوص احداث گلخانه هیدروپونیك واحد رفسنجان گفت: ساخت این گلخانه در فاز اول ١٣ هزار مترمربع در خرداد ١٣٩٨ آغاز و در بهمن ١٣٩٨ پایان یافت که در این واحد کشاورزی- تولیدی با كنترل دقیق و بهتر آفات و بیماری‌ها با روش‌های كنترل بیولوژیكی و كاهش مصرف سموم كیفیت محصول افزایش یافته که سبب افزایش صادرات و حفظ محیط‌زیست می‌شود.

وی با اشاره به احداث گلخانه هیدروپونیك واحد انار با همكاری واحد كرمان، استفاده از اراضی غیرقابل كشت با سیستم هیدرو پونیك، عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امكان بازاریابی مناسب و تنظیم برنامه كشت مطابق با نیاز بازار و استفاده بهینه از آب‌های زیرزمینی موجود با توجه به كمبود و كیفیت پایین آب‌های زیرزمینی انار را به عنوان اهداف این طرح نام برد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان همچنین از احداث گلخانه هیدروپونیك واحد جیرفت با همكاری واحد كرمان گفت و تولید بیش از یك محصول در سال، تداوم كار و تولید محصول در تمام فصل‌های سال با توجه با امكان كنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط موردنیاز گیاه، افزایش تولید در واحد سطح و ایجاد فرصت‌های تحقیقاتی مناسب برای اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان كشاورزی را از دستاوردهای پیش روی این طرح عنوان کرد.

منظری توکلی در ارتباط با راه‌اندازی سرای نوآوری كشت بافت گیاهی واحد رفسنجان گفت: راه‌اندازی این طرح در زیربنا ١٥٠٠ مترمربع در خرداد ١٣٩٨ آغاز و در بهمن ١٣٩٨ خاتمه یافت که با اجرای این طرح بورسیه ٣٠ نفر دانشجوی كشاورزی جهت كار در آزمایشگاه و گلخانه‌های زیرمجموعه محقق شد.

وی در خصوص ایجاد مركز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی استان كرمان گفت: در حال حاضر نزدیك به ٢٠٠ میلیارد ریال دستگاه‌های تحقیقاتی شیمی در مركز خدمات آزمایشگاهی استان وجود دارد و در راستای اجرای آیین‌نامه اجرایی مراكز خدمات و شبکه‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی، مركز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان كرمان راه‌اندازی شده است.

منظری توکلی عمل به منویات مقام معظم رهبری در راستای اجرای گام دوم انقلاب و سیاست‌های كلان كشور مبنی بر حمایت از اقتصاد ملی و رونق تولید با استفاده از ظرفیت‌های ساختاری و تجهیزاتی دانشگاه در حوزه آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، توسعه و پشتیبانی از فعالیت‌های واحدهای پژوهشی و حمایت از مركز تحقیقاتی ایمنی مواد غذایی و محصولات كشاورزی، كاهش هزینه‌ها و جلوگیری از خریدهای دستگاه‌های غیرضروری و مشابه، توسعه همكاری با سایر شبکه‌های آزمایشگاهی ملی و بین‌المللی را از اهداف بلندمدت ایجاد و راه‌اندازی مركز خدمات آزمایشگاه استان کرمان عنوان کرد.

وی افزود: شناخت و تجزیه‌وتحلیل بازار هدف و تهیه اطلس نیازمندی‌های آزمایشگاهی استان، تسهیل و تسریع فرایند ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی و كارگاهی در سطح استان و كشور، عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مركز تأییدیه صلاحیت ملی ایران ISO/IEC، اخذ تأییدیه صلاحیت استاندارد 17025، همكاری با اداره استاندارد به‌عنوان آزمایشگاه همكار استاندارد، درآمدزایی از حوزه آموزش‌های تخصصی آزمایشگاهی و كارگاهی با استفاده از فضای كالبدی و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص، استفاده از ظرفیت حداكثر تجهیزات آزمایشگاهی در جهت خدمت به صنایع و یا آموزش‌های تخصصی از اهداف کوتاه‌مدت خدمات آزمایشگاهی استان کرمان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان هدف اصلی راه‌اندازی مركز تحقیقات ایمن‌سازی مواد غذایی و محصولات كشاورزی را افزایش سطح ایمنی محصولات غذایی از مزرعه تا سفره اعلام کرد و گفت: مركز تحقیقات ایمن‌سازی مواد غذایی و كشاورزی، با نگرشی فراگیر به بررسی تهدیدها و عوامل آلوده‌کننده و مخرب محیط‌زیست در زمینه‌های مختلف نظیر آب، هوا، خاك، گردوغبار، مواد زائد، آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، كودهای شیمیائی، فلزات سنگین و فاضلاب می‌پردازد.

وی افزود: اجرای پژوهش‌های مرتبط با آزمایش، پایش، نظارت، كنترل كیفی، ایمنی، سلامت و ارتقای كیفیت مواد غذایی و محصولات كشاورزی از اولویت‌های این مركز تحقیقاتی است.

در خاتمه این جلسه که در آستانه برگزاری اربعین سردار دل‌ها با حضور اعضای هیئت‌امنا و به ریاست جواد علمایی، معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، نام‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی مطرح و با موافقت کامل اعضا تصویب شد.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/472418
ساختمان اداری دانشگاه آزاد اسلامی جهرم به نام شهید سلیمانی مزین شد

ساختمان اداری دانشگاه آزاد اسلامی جهرم به نام شهید سلیمانی مزین شد

راه‌اندازی نخستین واحد فناور دانشكده هنر و معماری دانشگاه آزاد کرمان/ مأموریت «استودیو شصت» چیست؟

راه‌اندازی نخستین واحد فناور دانشكده هنر و معماری دانشگاه آزاد کرمان/ مأموریت «استودیو شصت» چیست؟

تخصیص یک روز حقوق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی کرمان به سیل‌زدگان

تخصیص یک روز حقوق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی کرمان به سیل‌زدگان

آموزش‌ تخصصی دهیاری‌های استان کرمان توسط دانشگاه آزاد اسلامی

آموزش‌ تخصصی دهیاری‌های استان کرمان توسط دانشگاه آزاد اسلامی

استقبال دانشجویان از مسابقات قرآن نشانه اقبال آنان به معارف است

استقبال دانشجویان از مسابقات قرآن نشانه اقبال آنان به معارف است

لزوم توانمندسازی نیروی انسانی برای دستیابی به دانشگاه پویا

لزوم توانمندسازی نیروی انسانی برای دستیابی به دانشگاه پویا

روحیه بسیجی لازمه تحقق مدیریت جهادی است

روحیه بسیجی لازمه تحقق مدیریت جهادی است