جمعه  22  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قم:

بازار کار رشته حقوق اشباع‌شدنی نیست

دوشنبه 17 تیر 1398 ساعت 03:30
مدیرگروه رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم گفت: رشته حقوق جزء مشاغلی محسوب می‌شود که افراد جامعه در تمام طول زندگی به آن نیاز دارند؛ بنابراین بازار کار آن اشباع‌شدنی نیست.

محمدعلی کفایی‌فر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در قم با یادآوری سابقه 35 ساله راه‌اندازی رشته حقوق در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم اظهار کرد: دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم پس از فراغت از تحصیل به اندازه‌ای بر ظرفیت‌های علمی مباحث حقوقی مسلط هستند که به‌راحتی وارد بازار کار می‌شوند که این مهم به‌دلیل وجود استادان مجرب و متعهد حقوقی در این دانشگاه بوده و این ویژگی منحصربه‌فرد فارغ‌التحصیلان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم است.

وی افزود: رسالت اصلی دانشگاه تزریق علم  به دانشجویان است؛ اما بعضی از رشته‌های تحصیلی صنعت‌محورند، کار رشته حقوق تزریق علم حقوق به دانشجویان است؛ اگر دانشگاه به این وظیفه خود با کمک استادان مجرب خوب عمل کند، دانشجو پس از فراغت از تحصیل به راحتی وارد بازار کار می‌شود.

مدیرگروه رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم تأکید کرد: دانشجویان رشته حقوق این دانشگاه به لحاظ کسب سواد حقوقی لازم در دوران تحصیل به‌راحتی پس از فراغت از درس حتی با داشتن مدرک کارشناسی وارد بازار کار و فعالیت در عرصه حقوقی جامعه می‌شوند.

کفایی‌فر گفت: دانشجویان پس از دریافت مدرک کارشناسی در رشته حقوق می‌توانند در مؤسسات، شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور مشغول به کار شوند و برای دریافت پروانه وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاوره حقوقی اسناد رسمی اقدام کنند؛ بنابراین بازار کار رشته حقوق بستگی به خود فرد دارد و این به آن معناست که می‌توانند از یک رشته تحصیلی در چهار شغل مرتبط با رشته حقوق جذب بازار کار شوند.

وی اظهار کرد: بازار وکالت، مشاوره حقوقی، سردفتری اسناد رسمی و قضاوت چهار شغلی است که فارغ‌التحصیلان رشته حقوق حتی با مدرک کارشناسی می‌توانند به آن وارد شوند.

مدیرگروه رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم ادامه داد: هر دستگاه دولتی دارای یک بخش حقوقی است که زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته حقوق را بسیار فراهم کرده، زیرا تمام دستگاه‌ها دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی نیاز به بخش حقوقی دارند.

کفایی‌فر اظهار کرد: مشخصه رشته حقوق که آن را از سایر رشته‌های تحصیلی متمایز می‌کند، آن است که برای ورود به عرصه قضاوت، وکالت، سردفتری اسناد و مشاوره حقوقی، فقط داشتن مدرک کارشناسی حقوق کافی است.

وی بیان کرد: از ابتدای خلقت تا انتهای آن، مسائل حقوقی در زندگی جوامع بشری وجود دارد و خواهد داشت؛ بنابراین شاید بتوان گفت که رشته حقوق جزء مشاغلی محسوب می‌شود که در تمام طول زندگی جامعه به آن نیاز دارد و بازار کار رشته حقوق اشباع‌شدنی نیست.

مدیرگروه رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی قم از لحاظ علمی و پژوهشی در زمینه داشتن استادان مجرب و متعهد بسیار غنی است. بسیاری از استادان رشته حقوق این دانشگاه در معتبرترین دانشگاه‌های دولتی کشور تدریس می‌کنند و بیش از 80 درصد استادان رشته حقوق را به خود اختصاص می‌دهند.

کفایی‌فر افزود: استادان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم، استادان بسیار کارآمد و باتجربه و عالم به مباحث حقوقی هستند که در دانشگاه‌های متعدد حقوقی تدریس می‌کنند.

وی گفت: دسترسی دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم به منابع حقوقی با استفاده از ظرفیت‌های موجود در این دانشگاه اعم از کتابخانه و ... فراهم شده و از لحاظ کتاب‌های حقوقی غنی است.

مدیرگروه رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم با بیان اینکه فراهم‌کردن بستر ادامه تحصیل بدون آزمون دانشجویان در رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی، فرصتی استثنایی برای علاقه‌مندان به فعالیت در زمینه مباحث حقوقی است، گفت: به تمام دانشجویان رشته حقوق که بدون آزمون وارد دانشگاه آزاد اسلامی می‌شوند، نگاه برابری با دانشجویانی که از طریق آزمون وارد دانشگاه‌های دولتی معتبر می‌شود، وجود دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه ورود دانشجویان به عرصه رشته حقوق بدون آزمون در دانشگاه آزاد قم فرصتی طلایی است، گفت: سال‌های اخیر با کشف استعدادهای دانشجویان فعال رشته حقوق و ورود آنان به مسابقات حقوقی استانی و کشوری، شاهد موفقیت‌های چشمگیر دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم بوده‌ایم که با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته توسط مدیران گروه دانشجویان رشته حقوق در مسابقات متعدد با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وی به تجربیات گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی قم اشاره کرد و افزود: تجربیات این گروه سبب شده است دانشجویان با مباحث و دریچه‌های جدیدی آشنا شوند. بسترهایی در دانشگاه آزاد واحد قم برای دانشجویان رشته حقوق فراهم شده است که صرفاً به گذراندن واحدهای درسی ختم نمی‌شود و دانشجویان در طول تحصیل با استفاده از تجربیات استادان مجرب خود در عرصه‌های مختلف حقوقی موفقیت کسب می‌کنند.

مدیرگروه رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم گفت: این دانشگاه بسترهایی را فراهم کرده است تا دانشجویان  حقوق در دوران تحصیل از ظرفیت علمی بالایی برخوردار باشند و بتوانند حضور فعال در مسابقات حقوقی، مسابقات شبیه‌سازی و المپیادهای حقوقی داشته باشند.

انتهای پیام/4103/4062/

http://ana.ir/i/402877
علم و پژوهش مؤثرترین مسیر در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

علم و پژوهش مؤثرترین مسیر در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

کارفرمایان به فارغ‌التحصیلان معماری دانشگاه آزاد اسلامی اعتماد دارند

کارفرمایان به فارغ‌التحصیلان معماری دانشگاه آزاد اسلامی اعتماد دارند

استفاده از استادان متخصص در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

استفاده از استادان متخصص در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

فارغ‌التحصیلان میکروبیولوژی دانشگاه آزاد قم جذب بازار کار می‌شوند

فارغ‌التحصیلان میکروبیولوژی دانشگاه آزاد قم جذب بازار کار می‌شوند

کلیات بودجه سال 98 دانشگاه آزاد اسلامی قم به تصویب رسید

کلیات بودجه سال 98 دانشگاه آزاد اسلامی قم به تصویب رسید

درخشش تیم حقوقی دانشگاه آزاد قم در مسابقات پژوهشکده شورای نگهبان

درخشش تیم حقوقی دانشگاه آزاد قم در مسابقات پژوهشکده شورای نگهبان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم در آموزش رشته حقوق پیشگام است

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم در آموزش رشته حقوق پیشگام است

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی قم برای پذیرش دانشجو در رشته حقوق قضائی

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی قم برای پذیرش دانشجو در رشته حقوق قضائی

مرکز مشاوره حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در قم راه‌اندازی شد

مرکز مشاوره حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در قم راه‌اندازی شد