دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
یادداشت/ سیدرضا جزءمومنی

جوان‌گرایی با نگاه به قیام عاشورا و دفاع مقدس

سه شنبه 19 شهریور 1398 ساعت 05:50
جوان‌گرایی اصلی مترقی است که نباید در اندازه شعارهای صرف و مانورهای کذایی مورد توجه قرار گیرد؛ بلکه در این مسیر باید به قیام عاشورا و دفاع مقدس توجه ویژه شود.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ بیانیه گام دوم انقلاب را بی‌هیچ زیاده‌گویی، می‌توان معجزه قرن برای جمهوری اسلامی دانست به شرط آن‌که از زیرساخت‌های تاریخی منبعث از آیین اسلام و رفتار سامان‌یافته جوامع مترقی تا رونماهای اجرایی این منشور شعورمند به اندازه و البته با وسعت نگاه و ژرف‌نگری دقیق بحث شود.

کلیدواژه‌های این پیام مهم را بسیاری از سخنوران به‌خوبی تبیین کرده‌اند؛ ولی نفس پیام، فریاد از ضرورت اجرا دارد و بی‌گمان اگر امروز نتوانیم کسوت عمل را بر بالای این بیانیه بپوشانیم، شاید خیلی زود، دیر شود!

نکته مهم آغازین را با قید تأکید بیان کنم که فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی، حتی اظهارات مخالفان سیاسی هم، گواه بر همه‌جانبه‌نگری اصولی بیانیه دارد به شکلی که دشمنان سیاسی هم مستقیم و یا تلویحاً، اصول نهفته در بیانیه را باور دارند و بارها شاهد بوده‌ایم که بر ضریب هوش سیاسی و خلاقانه تهیه‌کننده این بیانیه، آفرین گفته‌اند؛ زیرا اجرایی‌شدن اصول این منشور مهم، می‌تواند ایران را به چشمه‌ساری از خیر و برکت بدل کند که قدرت خواهد داشت بر بسیاری از شرایط سخت که امروز، شاهد آن هستیم غلبه کرده و نویدبخش روزهای برجسته‌تری باشد. اگرچه دشمن فقط یک تعریف شکلی نیست؛ بلکه ایستاده تا ما را به زمین مشاهده کند؛ ولی رهبر آگاه این نظام مقدس بر ستبر سینه این مملکت، چنان غیورانه فریاد می‌زند که به غیرت خدایی این مرد، جهان سر تعظیم فرود می‌آورد.

مطمئن باشید آنچه تقریر شد؛ زیاده‌گویی نیست؛ بلکه باوری اثبات‌شده است و شاهد مثال آن بسیار است که اخیراً میانجی‌ها را دیدیم که حتی قدرت ارائه پیام را نداشتند و بنابر ابهت مقتدرانه، سکوت اختیار کردند و اساساً گویی یادشان رفت که برای چه آمده‌اند ...!

نگارنده در این فصل باز هم بنا بر ضرورت کار با جوانان، کلیدواژه جوانان را از بیانیه حضرت آقا وام می‌گیرد و با تلفیق نگاه مذهبی به‌ویژه با نگاه به قیام عاشورا و تاریخ دفاع مقدس به سراغ این ضرورت توجه در قالب کانی‌های گران‌بهای جمهوری اسلامی می‌رود و این‌که در همان نخست‌واژه‌ها اشاره کنم که جوان‌گرایی در دیدگاه رهبری به معنای تعویض مدیر 50 ساله با مدیر 30 ساله نیست و اساساً نمی‌توان بر تجارب ارزشمند پیران ادارات توجه نداشت؛ زیرا در ساختار سازمانی ادارات این تجربه است که حرف نخست را حتی قبل از دانش سازمانی می‌زند.

بنابراین تعبیر کلام آقا بر محور تحول و جوان‌گرایی مبتنی بر نشاط و نوآوری است که البته اجرای عملیاتی این باور، نیازمند نیروی جوان و فعال و سرحال است که بتواند با برخورداری از کارکردهای دنیای کوچک ارتباطی در دهکده جهانی، بهترین‌ها را از ساختار سازمانی ادارات در جهان وام بگیرد و با تلفیق اصولی آن با شاخص‌های بومی، نرخ پاسخگویی منتهی به کسب رضایت مراجعان را در بیشترین مقدار به‌دست آورد.

نگاه به قیام عاشورا ما را متوجه میانگین سنی در حد تعریف جوان متقاعد می‌کند و در سپاه 72 نفره اگرچه حبیب، کانون محبت را برمی‌تابد؛ ولی علی‌اصغر نرخ سنی سربازان را به‌شدت می‌کاهد و از سویی، معرکه، پاتوق جوانان پرشوری مانند عباس و اکبر و قاسم است و جالب آن‌که در این سپاه، تازه‌داماد و تازه مسلمان نیز دست به شمشیر برده تا از مرام و مسلک و اعتقاد حسین دفاع کنند و در دوران دفاع مقدس نیز میانگین سنی شهدا از مرز سن جوانی عبور نمی‌کند و این جوانان غیرتمند هستند که کلام ایثار را به‌خوبی هجی می‌کنند و ایران را با 213 هزار شاخه از لاله‌های عاشقی، آذین می‌زنند.

در ادامه نیز همین جوانان هستند که راهی غربت می‌شوند تا قربت را تجربه کنند و در حفظ حریم، کاری کارستان کنند و دشمن را در زمین خودش بر زمین بکوبند و چه مظلومانه شهد شهادت را نوشیدند و البته اگر اشاره‌ای به جوانان پرشور و انقلابی در آغاز قیام 57 و حتی قبل از آن در دل گروه‌های مجاهد، اشاره نشود؛ شاید ستم‌کاری باشد.

تا به این‌جا، این جوانان بوده‌اند که تمام تحولات را رقم زده‌اند؛ بنابراین در ادامه راه و به‌ویژه در عبور از مرز 40 سالگی، باز هم می‌توان تحولات را از این قشر خواست و جالب آن‌که در عمل به همین شکل است و شاهد آن را می‌توان در توفیقات وابسته به نانوتکنولوژی، صنعت موشکی و صنایع هسته‌ای و ... مشاهده کرد و این‌که در حکایت ناجوانمردانه ترور دانشمندان هسته‌ای باز هم همین جوانان بودند که تیر را در بغل گرفتند؛ اما از آرمان علمی وابسته به توفیقات جمهوری اسلامی کوتاه نیامدند و حتی جمعیتی، راه فضا و آسمان را پیش گرفتند و ...

به شرحی که گذشت؛ گویا جوانان این دیار فقط مدیریت بر سازمان‌های فرسوده با تفکرات سنتی را یاد نگرفته‌اند! و یا این‌که فرصتی نیافته‌اند تا در این قسمت نیز گره‌گشایی کنند در حالی که شاهد تاریخی نیز حکایت از نگاه رسول‌الله(ص)، در سپردن امور جنگی به جوانان دارد که در قیاس با پیران مجرّب، کم نیاورده‌اند؛ بنابراین نگاه به جوان را مطابق بیانیه گام دوم باید منطبق با اصول آگاهانه در تفویض اختیارات، بدون مداخله سنتی سازمان‌ها و روش‌های پیچیده سازمانی انتخاب کرد.

جوان‌گرایی یک اصل مترقی است و نباید در اندازه شعارهای صرف و مانورهای کذایی تعدادی از مسئولان معرفی شود و اساساً جوان‌گرایی را می‌توان به جوان‌سازی و جوانه‌زدن شیوه‌هایی از اصول خدمت جدید، تعبیر کرد که بوروکراسی حاکم بر ادارات را درنوردد و با تسهیل در شیوه‌ها حتی بنابر مندرجات منشور حقوق شهروندی در ساختارهای اداری و سازمانی، کن‌فیکون کند و بنابر ضرورت پاسخگویی شفاف، بتواند رضایت حداکثری مردم را کسب کند.

ضرورت بازنگری در ساختارهای سازمانی که امروزه در تفسیر بسیاری از کارگزاران به محل تأمین آب باریکه تعبیر می‌شود، امری محتوم است که باید وفق نگاه رهبری در آیین دولتمردان مورد توجه قرار گیرد و شاکله سازمان‌ها، کوچک، چابک و جوان شود تا شاهد نشاط سازمانی باشیم و این‌که مردم از دریافت خدمات، حظ و بهره ببرند؛ البته این امر وابسته به متغیرهای بسیاری است که تماماً باید در مسیر تحقق این سرفصل عملیاتی شود و این‌که دولت و مجلس اراده به این امر را عملیاتی کنند نه این‌که در شعار، جوان را بستایند و در عمل، قدرت واگذاری و حتی ریسک رفتاری وابسته به واگذاری امور به این قشر را نداشته باشند.

نکته درخور توجه در این نوشتار آن است که طرح مباحث جوان‌گرایی به هیچ‌وجه به معنای خط بطلان بر ابهت تجارب پیران سازمان‌ها ندارد و اساساً بسیاری از کارها، نیازمند درایت برآمده از تجربه در مواجهه با بسیاری از شرایط است و اعتقاد داریم که آن‌چه پیر در خشت خام می‌بیند؛ شاید جوان در آینه نتواند!

و نیز باور داریم که وفق قول ابن‌سینا، تجربه جایگاهی بالاتر از علم دارد؛ ولی نکته موکّد ما در این نوشتار، ایجاد تغییر شعورمندانه و گذر از مرز بایسته‌هایی است که زمانه آن به سر آمده و مطابق نگاه رهبری، جامعه در آغاز 40 سال دوم باید جوان و باطراوت بوده و قدرت طی طریق و روبه‌روشدن با بسیاری از موانع سیاسی حاصل از تفکر دشمن و ناآگاهی بعضی از دوستان را داشته باشد.

به هر روی، ضرورت حفظ امنیت انقلاب و کشور توانسته ایران را به یکی از شاخص‌ترین ممالک در برخورداری از احساس امنیت بدل کرده و موجب رشک سایر کشورها در منطقه باشد که این موهبت، حاصل درایت و ازخودگذشتگی جوانان بوده و تحولات شگرف صنعتی، اختراعات و ابتکارات در دنیای فناوری‌های نوین و ارتقای ضریب امید به زندگی و افزایش نرخ برخورداری، ریشه در حسن توجه جوانان دارد و دولت می‌تواند با بازخرید اصولی و تکریم پیران فرتوت در اندیشه نوسازی دانش‌محور وابسته به افرادِ جوانِ کاربلدِ آگاه به رویدادهای فناورانه در دنیای نوین و در ساختارهای سازمانی نوآمد باشد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

انتهای پیام/4103/4062/

http://ana.ir/i/414677
رسانه‌ها تفکر ناب اسلامی را به جهان معرفی کنند/ ویژگی‌های پنج‌گانه مجاهدان

رسانه‌ها تفکر ناب اسلامی را به جهان معرفی کنند/ ویژگی‌های پنج‌گانه مجاهدان

روحیه جهادی و پایداری مردم در 8 سال دفاع مقدس موجب قدرت و امنیت شد

روحیه جهادی و پایداری مردم در 8 سال دفاع مقدس موجب قدرت و امنیت شد

 بی‌احتیاطی در خیمه‌سوزی روز عاشورا می‌تواند حادثه‌ساز باشد

بی‌احتیاطی در خیمه‌سوزی روز عاشورا می‌تواند حادثه‌ساز باشد

نسل امروز با موضوع «جوان‌گرایی یا جوان‌فریبی» روی آنتن شبکه 5 سیما می‌رود

نسل امروز با موضوع «جوان‌گرایی یا جوان‌فریبی» روی آنتن شبکه 5 سیما می‌رود

جوانگرایی در دولت روحانی محقق نشد/ تأثیر ناکارآمدی‌ها بر معیشت مردم بیش از تحریم‌هاست

جوانگرایی در دولت روحانی محقق نشد/ تأثیر ناکارآمدی‌ها بر معیشت مردم بیش از تحریم‌هاست

جوان‌گرایی در مسئولان ادارات سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران/ تغییرات از دیار ۱۵ خرداد آغاز شد

جوان‌گرایی در مسئولان ادارات سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران/ تغییرات از دیار ۱۵ خرداد آغاز شد

رگه‌هایی در دانشگاه قصد سیاسی‌کاری و حاشیه‌سازی دارند/ جوانگرایی علاج سیاسی‌کاری در مراکز علمی

رگه‌هایی در دانشگاه قصد سیاسی‌کاری و حاشیه‌سازی دارند/ جوانگرایی علاج سیاسی‌کاری در مراکز علمی

نقش جوانان برای عبور از توطئه‌ دشمنان چیست؟/ جوانگرایی؛ دغدغه اصلی مقام معظم رهبری

نقش جوانان برای عبور از توطئه‌ دشمنان چیست؟/ جوانگرایی؛ دغدغه اصلی مقام معظم رهبری

مماشات با اعمال غیراخلاقی استادان جایز نیست/ جوانگرایی نیاز امروز دانشگاه‌ها

مماشات با اعمال غیراخلاقی استادان جایز نیست/ جوانگرایی نیاز امروز دانشگاه‌ها

حمله سنگین ارتش ترکیه به مواضع کردها در شمال حلب
تقویت دستمزد یکی از راه کارهای خروج اقتصاد از رکود است/ دستمزد منطقه‌ای ظرفیت قانونی ندارد
موسوی: حضور جوانان در مجلس دهم کافی نبود/ ساعی: نمایندگان جوان در مجلس کنونی فعال‌تر از مسن‌ترها بودند
مشکل خاموشی‌ها رفع شد
روحانی: هیچ وقت انتخابات را زیر سوال نبرده و نخواهم برد/ چه کسی به زم خط می داد؟/ احزاب اصلاح طلب علیه پدرخوانده اصلاحات
اولویت نخست در «دیپلماسی متوازن» ناظر به توسعه همکاری‌های اقتصادی با همسایگان است / فراهم شدن شرایط برای توسعه اقتصاد کشورهای حوزه مقاومت
کبگانیان: نیاز جدی به تشکیل کمیسیون دانشجویی در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ علیزادنیا: دفتر تحکیم وحدت پیگیر تدوین و اجرایی شدن سند اسلامی دانشگاه‌هاست
زمین‌های کشاورزی که در کلاک به شهرک ویلایی تبدیل شد/ چه کسانی پشت ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در لواسان هستند؟
جدال شهر خودرو با پاختاکور/ قهرمان لیگ ازبکستان مغلوب نماینده ایران می‌شود؟
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی مزین شد