دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
حجت‌الاسلام کهساری در گفتگو با آنا:

وظیفه دانشگاهیان پیاده‌کردن پیام و اهداف عاشورا در جامعه است/ قیام امام حسین(ع) میراثی گران‌بها

سه شنبه 19 شهریور 1398 ساعت 00:09
رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سمنان گفت: وظیفه جامعه اسلامی به‌ویژه دانشگاهیان در زنده‌نگه‌داشتن محرم و عاشورا این است که پیام و اهداف عاشورا را در جامعه پیاده کنند.

حجت‌الاسلام رضا کهساری رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سمنان در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در تبیین واقعه عاشورا اظهار کرد: عاشورا صحنه تقابل بین حق و باطل و صحنه مقابله بین فکر و اندیشه حسینی با فکر و اندیشه یزیدی بود.

وی افزود: عاشورا تقابل بین دو شخص یا دو گروه نیست؛ بلکه صحنه تقابل بین دو جریان فکری است. به همین دلیل امام حسین(ع) هم ویژگی‌های خودش را بیان کرد (انّا اهل بیت النّبوّه) و ویژگی‌های یزید را نیز بیان کرد و درنهایت فرمود «ومثلی لا یبایع مثله»، یعنی هرکسی که فکر حسینی و ویژگی‌های حسینی را دارد، با کسی که فکر یزیدی دارد، بیعت نخواهد کرد. در حقیقت سیدالشهدا(ع) یک قاعده را بیان کرد؛ نفرمود من با یزید بیعت نمی‌کنم؛ بلکه فرمود فکر حسینی با فکر یزیدی بیعت نخواهد کرد.

کهساری ادامه داد: این تقابل، تقابل بین حق و باطل و تقابل بین دو جریان همیشگی و در همه مکان‌ها و زمان‌ها جاری است، از ابتدای تاریخ که بخواهیم محاسبه کنیم، بین هابیل و قابیل، بین ابراهیم و نمرود، بین موسی و فرعون و تا زمان حال رخ داده است و نیز توجه کنیم به جمله مشهور «کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ ارضٍ کَربَلا» که بیانگر همین معناست؛ بنابراین پیام و درس مهم عاشورا، درس پایداری، استقامت بر موضع و اندیشه و ایستادگی و مقاومت مقابل ظلم و ستم و فساد است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سمنان بیان کرد: یادگیری این درس جزء ضروریات امروز ماست، مقام معظم رهبری همواره تأکید دارند که مقاومت تنها چیزی است که می‌تواند پاسخگو باشد و شعاری که شهدا در روز عاشورا دادند یعنی شعار «هَیهَات مِنَّا الذِّلَّة» بیانگر همین معنای مقاومت مقابل باطل است.

وی خاطرنشان کرد: کسی که طعم شیرین عزت الهی را چشیده باشد، تن به ذلت نخواهد داد و با جرثومه فساد بیعت نخواهد کرد؛ بنابراین آن کسی که حق‌محور است در این زمان هم زیر بار ظلم و ستم آمریکا و غرب نخواهد رفت؛ پس سیدالشهدا مظهر حق است و هرکسی که حق‌محور باشد به دور شمع نورانی وجود حسین(ع) پروانه‌وار خواهد چرخید.

کهساری درباره نقش واقعه عاشورا در وحدت بین مسلمین عنوان کرد: حسین(ع) محور وحدت و یکپارچگی بین همه حق‌طلبان می‌شود، حال از هر گروه و جناحی که باشند، حتی از هر کیش و آیینی که باشند، فرقی نمی‌کند؛ یعنی حتی مسیحیان و ارمنی‌ها نیز در مجالس حسین(ع) حضور پیدا می‌کنند و همه این‌ها در زیر خیمه امام حسین(ع) در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و ارادت خودشان را به حضرت سیدالشهدا(ع) ابراز می‌کنند.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سمنان تصریح کرد: واقعاً هیچ اجتماعی را پرشکوه‌تر و بزرگ‌تر از اجتماعاتی که مربوط به سیدالشهداست در تاریخ نداریم، مانند ایام اربعین و حضور 20 میلیونی مسلمانان که چشمگیر است. به همین دلیل عاشورا میراث گرانبهای حسین(ع) بین امت اسلامی است و همه وظیفه داریم که حافظ و نگهبان این میراث ارزشمند باشیم.

وی درباره نقش جامعه اسلامی و به‌ویژه دانشگاهیان در تبیین کامل واقعه عاشورا و وظیفه‌ای که در این باره برعهده دارند، اظهار کرد: وظیفه جامعه اسلامی به‌ویژه دانشگاهیان در زنده‌نگه‌داشتن محرم و عاشورا این است که اهداف عاشورا را در جامعه پیاده کنند؛ زیرا حیات هر جریانی وابسته به حیات اهداف آن است. اگر اهداف سیدالشهدا را در جامعه‌مان پیاده کنیم در حقیقت عاشورا را زنده‌ نگه‌داشته‌ایم. حال حتی اگر رنگ عزاداری‌های کمرنگ باشد؛ اما اهداف سیدالشهدا برجسته باشد و در جامعه پیاده شود، عاشورا همواره زنده خواهد ماند.

کهساری بیان کرد: سیدالشهدا(ع) اهداف‌شان را در عبارات و در مراحل مختلف بیان کردند مانند احیای سنت نبوی، گسترش فرهنگ علوی، ترویج امر به معروف و نهی از منکر، اقامه حدود الهی، احیای ارزش‌های اخلاقی و انسانی، تقویت غیرت دینی و حفظ حرمت خانواده و ناموس و ده‌ها مورد دیگر که از جمله اهداف سیدالشهداست.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سمنان افزود: در این راستا، دانشگاه‌ها موظف هستند در مسیر این اهداف به تحصیل، تعلیم و تعلم بپردازند. رعایت شئون اسلامی، بی‌تفاوت‌نبودن در مسائل مهم جامعه، واکنش نشان‌دادن به ناهنجاری‌های فرهنگی و اقتصادی از جمله وظایف مهم دانشگاهیان است که حسین(ع) برای آن‌ها قیام کرد.

وی عنوان کرد: اگر ما به سیدالشهدا اقتدا کنیم، آنگاه می‌توانیم در محیطی سالم، معنوی و فرهنگی زندگی کنیم و همان فرهنگ متعالی را به جامعه تزریق کنیم؛ بنابراین دانشگاهیان ارزش این را دارند و جزء وظایف‌شان است که در این مسیر پیشگام و پیشقدم باشند.

انتهای پیام/4103/4062/

http://ana.ir/i/414653
جلسه شورای علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان

جلسه شورای علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان

مراسم نخل‌برداری در جوار 8 شهید گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد + تصاویر

مراسم نخل‌برداری در جوار 8 شهید گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد + تصاویر

گلچین مداحی عاشورای حسینی ویژه محرم ۹۸ + دانلود

گلچین مداحی عاشورای حسینی ویژه محرم ۹۸ + دانلود

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با عزاداران حسینی همراه شدند

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با عزاداران حسینی همراه شدند

گرامیداشت اربعین حسینی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

گرامیداشت اربعین حسینی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

نخل‌برداری و عزاداری سالار شهیدان در دانشگاه آزاد اسلامی یزد

نخل‌برداری و عزاداری سالار شهیدان در دانشگاه آزاد اسلامی یزد

مسیر سیدالشهدا(ع)، اجرای احکام اسلامی در جامعه است

مسیر سیدالشهدا(ع)، اجرای احکام اسلامی در جامعه است

گرامیداشت روز پرستار در واحد سمنان

گرامیداشت روز پرستار در واحد سمنان

سوابق نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری خراسان رضوی+ جدول
حمله سنگین ارتش ترکیه به مواضع کردها در شمال حلب
تقویت دستمزد یکی از راه کارهای خروج اقتصاد از رکود است/ دستمزد منطقه‌ای ظرفیت قانونی ندارد
مشکل خاموشی‌ها رفع شد
روحانی: هیچ وقت انتخابات را زیر سوال نبرده و نخواهم برد/ چه کسی به زم خط می داد؟/ احزاب اصلاح طلب علیه پدرخوانده اصلاحات
اولویت نخست در «دیپلماسی متوازن» ناظر به توسعه همکاری‌های اقتصادی با همسایگان است / فراهم شدن شرایط برای توسعه اقتصاد کشورهای حوزه مقاومت
زمین‌های کشاورزی که در کلاک به شهرک ویلایی تبدیل شد/ چه کسانی پشت ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در لواسان هستند؟
جدال شهر خودرو با پاختاکور/ قهرمان لیگ ازبکستان مغلوب نماینده ایران می‌شود؟
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی مزین شد
موسوی: حضور جوانان در مجلس دهم کافی نبود/ ساعی: نمایندگان جوان در مجلس کنونی فعال‌تر از مسن‌ترها بودند