شنبه  10  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
صدیقی در اجلاس معاونان دانشجویی:

افزایش 10 درصدی نرخ غذای دانشجویی/ 500 میلیارد تومان کسری بودجه داریم

يكشنبه 10 شهریور 1398 ساعت 12:30
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ۱۲۶ میلیون پرس غذا در ناهار و شام در دانشگاه‌ها توزیع می‌شود و در این زمینه ما حدود ۵۰۰ میلیارد کسری داریم.

به گزارش خبرنگار حوزه ورزش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مجتبی صدیقی صبح امروز در شصت و چهارمین اجلاس معاونان دانشجویی که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان اینکه در سال جاری ۱۰۰ هزار متر مربع بر فضای ورزشی دانشگاه‌ها اضافه می‌شود، اظهار کرد: کارهای مفیدی در حوزه تربیت بدنی صورت گرفته است. همانند المپیاد ورزشی که سال گذشته در شیراز برگزار شد. همچنین دانشجویان کشورمان توانستند مقام نهم رقابت‌های دانشجویان جهان را از آن خود کنند. 

وی افزود: در حوزه ورزش به دنبال توسعه فضا‌های ورزشی هستیم. اتاق تندرستی، چمن‌های مصنوعی، زمین کف‌پوش از جمله طرح‌هایی هستند که در سال جاری پیگیری خواهند شد. همچنین در سال جاری ۱۰۰ هزار متر مربع بر فضای ورزشی دانشگاه‌ها اضافه می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه مرکز پایش تندرستی برای اصلاح ساختار بدنی دانشجویان راه اندازی شده است، عنوان کرد: امیدواریم مراکز پایش تمامی دانشگاه‌ها تا سال آینده ایجاد شود. در حوزه مشاوره دانشجویی برنامه‌های متنوعی اجرا شد. ۳ طرح سیمای زندگی دانشجویان تاکنون بررسی شده و نظرسنجی جدید برای پیشگیری از آسیب‌ها پائیز امسال انجام می‌شود.

صدیقی به تائید مدارک توسط دانشجویان داخل اشاره کرد و گفت: تقاضا برای تائید مدارک توسط دانشجویان داخل افزایش داشته است و این افزایش بیشتر به دلیل تحصیل در خارج از کشور بوده و روند افزایشی داشته است. همچنین با توجه به شیوه نامه انضباطی جدید، کارگاه آموزشی برای کارشناسان پیش بینی شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: حوزه مشاوره دانشجویی را معاونان دانشجویی جدی بگیرند و بودجه مناسبی برای این بخش اختصاص دهند. همچنین سعی ما این است که بورس سال ۹۷ مشابه سال ۹۶ باشد؛ البته امسال با کمبود جدی بودجه مواجه هستیم.

صدیقی ادامه داد: همچنین درخواست دانشجویان برای انتقال و میهمانی کاهش یافته که ما امیدواریم بیشتر کاهش یابد. همچنین پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و بورسیه خارجی در دستور کار قرار دارد که ما درصدد هستیم پذیرش دانشجویان بورسیه خارجی را کاهش داده و غیر بورسیه را افزایش دهیم.

وی گفت: در سال جدید با جنگ اقتصادی، انتخابات، فضای سیاسی، در دانشگاه‌ها روبرو بوده و واقعیت این است که با محدودیت اعتباری مواجه هستیم. از همین رو در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه خواهیم شد.  پیگیری می‌کنیم که بتوانیم مساعدت‌های سال قبل را داشته و از دانشگاه‌ها نیز حمایت کنیم.

صدیقی در خصوص مشکلات صندوق رفاه دانشجویان تصریح کرد: در سال جاری این صندوق کاهش دارایی دارد و اگر حمایت دولت و سرمایه‌گذاری صندوق نباشد، مشکلات بیشتر می‌شود. در بخش تغذیه ۵۰ درصد دانشجویان از فضای دانشگاه استفاده می‌کنند. در برخی از دانشگاه‌ها این آمار به ۸۰-۷۰ درصد می‌رسد. ۱۲۶ میلیون پرس غذا در ناهار و شام توزیع می‌شود و در این زمینه ما حدود ۵۰۰ میلیارد کسری داریم که باید توسط سازمان برنامه حل شود و آن را پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: مشکلات روان‌شناختی دانشجویان بر اساس نظرسنجی‌هایی که انجام شده، در برخی از بخش‌ها کاهش و در برخی دیگر، افزایش یافته است. در یک نظرسنجی که در سال ۹۷ انجام شده، ۹۲ هزار نفر از دانشجویان شرکت کردند که بر اساس این نظرسنجی، افتخار به ایرانی بودن بسیار خوب است؛ البته استقبال از فرصت مهاجرت برای ادامه تحصیل زیاد است که این قابل توجه بوده و باید فکری برای آن کرد.

صدیقی با اشاره به وضعیت نشاط و احساس حمایت دانشگاه از دانشجویان، بیان کرد: ۵۸ درصد دانشجویان این احساس را نداشته و احساس حمایت کامل از سوی دانشگاه ندارند. ۸۵ تا ۹۰ درصد دانشجویان در زمینه مسائل دینی و اعتقادی، خوب هستند و در حوزه مذهبی و اعتقادی، مشکل زیادی وجود ندارد.

وی با اشاره به انتخابات مجلس که در نیمسال اول برگزار می‌شود، گفت: در دانشگاه‌ها تحرکاتی با هدف نشر یأس و حضور کم‌رنگ در انتخابات انجام می‌شود که باید به این مسائل توجه داشت تا سوءاستفاده‌ از دانشگاه و دانشجو نشود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی : محدودیت بودجه گریبان گیر دانشگاه شده است

در ادامه این همایش، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در شصت و چهارمین همایش معاونین دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: محدودیت‌هایی شدیدی در حوزه منابع مالی و ارائه خدمات دانشجویی در دانشگاه‌ها مواجه هستیم. علاوه بر این در حوزه خوابگاه‌ها و اسکان دانشجویان نیز در دانشگاه‌ها مشکلات زیادی وجود دارد و اگر بخواهیم این روند را ادامه دهیم مطمئنا به مشکلات شدیدی بر خواهیم خورد. 

وی با تأکید بر اینکه عدد و ارقام نشان می‌دهد که به بن بست کامل برخواهیم خورد، افزود: باید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فکری برای این مشکلات دانشگاه‌ها در آستانه سال تحصیلی جدید داشته باشد. تخصیص منابع دانشگاه‌ها نیز تاکنون مناسب نبوده و امیدواریم تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید بخشی از منابع دانشگاه‌ها را اختصاص دهند.

انتهای پیام/4084/

http://ana.ir/i/413433
کمبود همیشگی ظرفیت خوابگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان پسر

کمبود همیشگی ظرفیت خوابگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان پسر

نرخ غذای دانشجویی در سال تحصیلی 98-99 اعلام شد

نرخ غذای دانشجویی در سال تحصیلی 98-99 اعلام شد

دانشجویان با صبر انقلابی مطالبات صنفی خود را با شرایط موجود تنظیم کنند!

دانشجویان با صبر انقلابی مطالبات صنفی خود را با شرایط موجود تنظیم کنند!

امید: نظارتی بر یارانه غذای دانشجویان نبود/صدیقی: علمی‌وکاربردی یارانه غذا ندارد

امید: نظارتی بر یارانه غذای دانشجویان نبود/صدیقی: علمی‌وکاربردی یارانه غذا ندارد

افزایش جذب دانشجوی غیرایرانی در پیام‌نور/دانشگاه پیام‌نور نیازی به خوابگاه ندارد

افزایش جذب دانشجوی غیرایرانی در پیام‌نور/دانشگاه پیام‌نور نیازی به خوابگاه ندارد

وجود دانشگاه‌های تک‌جنسیتی یک حق انتخاب برای خانواده‌هاست

وجود دانشگاه‌های تک‌جنسیتی یک حق انتخاب برای خانواده‌هاست