سه شنبه  26  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

طرحی که به مراقبت نیاز دارد/ هموار شدن مسیر برای «ژن‌های خوب» به بهانه «افزایش دانشجویان پزشکی»؟!

دوشنبه 28 مرداد 1398 ساعت 00:05
طرح افزایش دانشجوی پزشکی در شرایط کنونی کشور بسیار موردنیاز است. اما جای بررسی دارد که آیا این طرح دروازه‌ای برای ایجاد رانت تحصیل پزشکی است؟

به گزارش خبرنگار حوزه صنفی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا؛ در هر کشوری جامعه سالم در گرو داشتن فضای آموزشی و دانشگاهی معتبر و سالم است. چراکه یکی از ترازها برای سنجش سلامت جامعه، پویایی و سلامت جامعه دانشگاهی است.

چند روز پیش طرحی در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان افزایش ظرفیت دانشجویان رشته پزشکی مطرح شد هر چند این طرح مخالفان و موافقان بسیاری داشت اما در این بین نکته‌ای وجود دارد که باید به آن توجه کرد. افزایش ظرفیت جذب دانشجوی پزشکی همان‌قدر که می‌تواند مفید واقع شود؛ می‌تواند فضایی برای رانت آقازاده‌ها به وجود بیاورد. به نظر می‌رسد باید رویه‌ای ایجاد کرد که نتوان در قالب این طرح دانشجویانی را که در دانشگا‌ه‌های ضعیف خارج از کشور در حال تحصیل هستند به نام نخبه وارد دانشگاه‌های برتر کشور کرد.

مردم تاوان رانت آقازاده‌ها را می‌دهند

تلاش برخی از نمایندگان مجلس برای تصویب طرح افزایش ظرفیت‌ دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی موردتوجه و اعتراض فعالان دانشجویی در رشته‌های مختلف علوم پزشکی شده است که در این راستا بهادر منصوریان در گفتگو با خبرنگار آنا عنوان کرده است: «رانت‌خواری در افزایش ظرفیت دانشجویان علوم پزشکی از طرف افرادی که ذی‌نفع این امر هستند به‌هیچ‌وجه موجب رضایت جامعه دانشگاهی نیست. مردم تاوان لابی‌گری و رانت‌خواری در حوزه بهداشت، درمان و سلامت کشور را می‌دهند

 صندلی دانشگاه‌ها در اختیار آقازاده‌ها

این افزایش ظرفیت اگر تنها به خاطر عده‌ای خاص و سفارش شده در جامعه باشد بدون شک در سال‌های اخیر علاوه بر آلوده ساختن فضای آموزشی و تعلیم و تربیت، اثرات بسیار سنگین و گاه جبران‌ناپذیری در سطح کلان به‌سلامت و روان جامعه خواهد زد. دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اسدآباد همدان دراین‌باره در گفتگو با خبرنگار آنا عنوان کرد: دانشجویان علوم پزشکی تضاد طبقاتی را به چشم می‌بینند و وقتی آقازاده‌ای در این شرایط بر روی صندلی دانشگاه علوم پزشکی می‌نشیند این هم موجب تزلزل در سلامت جامعه می‌شود. می‌توان دید که چه صندلی‌هایی برای چه اشخاصی قرار داده می‌شود. افزایش ظرفیت بی‌رویه نیز روزبه‌روز باعث صدمه به جامعه و بدنه جامعه پزشکی خواهد شد چراکه فعلاً شرایط و زیرساخت‌های لازم برای افزایش ظرفیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود ندارد.

تجهیزات پزشکی در ایران

مناطق محروم کشور نیازمند بهداشت و درمان هستند

با توجه به نیاز اساسی مناطق محروم کشور به فعالیت‌های حوزه بهداشت و سلامت و درمان به نظر با افزایش ظرفیت از راه درست و کارشناسی‌شده بخش بزرگی از مشکلات روستاها و شهرهای مناطق محروم در حوزه پیشگیری و درمان حل خواهد شد. سعید کاروانداری‌ در گفتگو با خبرنگار آنا گفت: افزایش ظرفیت دانشجویان با رانت‌خواری قشر خاص همراه است که از این موضوع نفع برده یا خواهند برد. کسانی که دنبال مسئله رانت‌خواری هستند بی‌شک کارهایی غیر‌منطقی و غیر‌علمی انجام می‌دهند.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این‌که تمامی نمایندگان از پیشنهاد این طرح در مجلس سود نمی‌برند، اظهار کرد: شاید برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌ اشتباه افتاده‌ و در جریان موضوع و هدف رانت‌خواران و سودجویان نیستند و تنها به خاطر جوی که ایجادشده است پیگیر این مسئله شده‎اند.

سرمایه‌داران کنکور را دور می‌زنند

​​​​​​​حسن کریم رحیمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار آنا با بیان اینکه رشته پزشکی در ایران علاقه‌مند بسیاری دارد و دانش‌آموزان سعی دارند با تلاش بیشتر وارد این رشته شوند، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از دانش‌آموزان که از وضعیت مالی مناسب برخوردار هستند هرسال از طریق برخی مؤسسات و یا به عبارتی برخی دلالان به خارج از کشور اعزام می‌شوند و برخی دانشجویان با گذراندن یک یا دو سال تحصیلی در دانشگاه‌های ضعیف خارج از کشور، برای ادامه تحصیل در رشته موردعلاقه، قصد ورود به کشور را دارند و درواقع کنکور را دور می‌زنند.

پدیده جدید ژن‌های خوب علوم پزشکی

افزایش جذب دانشجویان علوم پزشکی با مقاصد افراد سودجو، بدون در نظر گرفتن شرایط و بررسی‌های هوشیارانه مجلس باعث خواهد شد پدیده‌ای ژن‌های خوب در حوزه پزشکی نیز پدیدار شده و جان ملت را به بازی بگیرند.

محسن اسماعیل‌زاده دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در گفتگو با خبرنگار آنا، درباره طرح افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی گفت: خبرهایی مبنی بر تلاش برخی افراد برای ورود و پذیرش آقازاده‌های خارج‌نشین در دانشگاه‌های علوم پزشکی با توجه به طرح افزایش ظرفیت این دانشگاه‌ها به گوشمان می‌رسد که موجب تألم و تأثر بسیار می‌شود. به مسئولانی که در این امر کارشکنی‌های پی‌درپی انجام می‌دهند، هشدار می‌دهیم که مبادا خشم دانشجویان را برانگیزید که ما اکنون در مسیر گام دوم انقلاب پا گذاشته‌ایم و وظیفه حفظ آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی را بر عهده‌ داریم. دیگر زمان سیاسی‌کاری‌های نابجا و پایمال شدن شرافت مردم به پایان رسیده و هنگامه به حقارت افتادن مکر مفسدان است.

وی با اشاره به اینکه برخی از نمایندگان مردم می‌خواهند طرح افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی را به ملت تحمیل کنند، تصریح کرد: برخی‌ با سوءاستفاده از این طرح باعث ژن‌ خوب‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌شوند که واقعاً جای تأسف دارد. از قوه قضائیه و ریاست آن حجت‌الاسلام رئیسی تقاضا داریم که در اسرع وقت به موضوع رانت پزشکی ورود پیدا کنند که «غده سرطانی رانت» به سایر شاکله نظام آموزشی رسوخ نکند، چراکه پیکر نظام آموزشی کشور، خود متحمل دردهای بسیاری است و دیگر برای پذیرش «ژن برتر» جایی ندارد.

اولویت جذب با دوره‌های روزانه باشد/ مجلس شورای اسلامی مراقب اجرای نادرست این طرح باشد

محمدهادی اسماعیلی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار آنا با بیان اینکه طبق استانداردهای جهانی سرانه پزشک برای همه کشورها در نظر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: در سرانه پزشکی گفته می‌شود که برای چند هزار نفر دانشجوی پزشکی، چه تعداد پزشک موردنیاز یک کشور است. برای طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی باید زیرساخت‌های آموزشی فراهم شود، گفت: قبل از اینکه تعداد پزشکان افزایش پیدا کند، باید به عدم توزیع مناسب پزشکان رسیدگی شود. قوانینی باید در راستای توزیع مناسب پزشکان تدوین شود که در همه مناطق محروم نیز، پزشک داشته باشیم.

اجرای نادرست طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی موجب ایجاد رانت برای آقازاده‌های دانشجوی پزشکی در کشور می‌شود. به عبارتی به نظر می‌رسد این قانون باید به نحوی تدوین و تصویب شود که اجازه ندهند سرمایه‌داران با دور زدن کنکور و ورود به مؤسسات پیش پا افتاده خارج از کشور و تحصیل چند ترم معدود بتوانند در قالب‌های متفاوت دوباره به صحن دانشگاه‌های برتر کشور برگشته و ادامه تحصیل بدهند. 

انتهای پیام/4107/4108/پ

http://ana.ir/i/411167
افزایش دانشجوی پزشکی نباید منجر به ورود بچه پولدارها به دانشگاه شود

افزایش دانشجوی پزشکی نباید منجر به ورود بچه پولدارها به دانشگاه شود

جذب توریست، اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری با توسعه صنعت گردشگری

جذب توریست، اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری با توسعه صنعت گردشگری

فراز و فرودهای طرح افزایش دانشجویان پزشکی/ مخالفان و موافقان این طرح چه می‌گویند؟

فراز و فرودهای طرح افزایش دانشجویان پزشکی/ مخالفان و موافقان این طرح چه می‌گویند؟

مجلس بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها طرح افزایش جذب دانشجویان علوم پزشکی را مطرح کرده است

مجلس بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها طرح افزایش جذب دانشجویان علوم پزشکی را مطرح کرده است

طرح افزایش جذب دانشجویان علوم پزشکی موجب نگرانی افراد جامعه شده است

طرح افزایش جذب دانشجویان علوم پزشکی موجب نگرانی افراد جامعه شده است

افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی بدون توجه به زیر‌ساخت‌ها نادرست است

افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی بدون توجه به زیر‌ساخت‌ها نادرست است

28/05/1398 03:27:40 ب.ظ
آفرین به سایت خبری دانشگاه آزاد اسلامی.
28/05/1398 08:33:26 ق.ظ
همین افزایش رشته های پزشکی که در گذشته اتفاق افتاده باعث شده که شخصی مثل علی عباسپور تهرانی فرد که سالها از همه نوع رانتی توی این مملکت و از جمله دانشگاه آزاد استفاده کرده دخترشو بدون کنکور و بدون هیچ آزمون و دغدغه ای بفرسته رشته دندانپزشکی که یکی از پرمتقاضی ترین رشته هاست بره درس بخونه و پس فردا الکی بهش بگن خانوم دکتر. این هم نمونه بزرگی از بی عدالتی