جمعه  22  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
استاندار زنجان خبر داد:

تشکیل کارگروه نظارت بر معادن برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی

يكشنبه 09 تیر 1398 ساعت 12:57
استاندار زنجان از تشکیل کارگروه نظارت بر معادن خبر داد و تأکید کرد: در راستای صیانت از منابع خدادادی و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی باید بر معادن نظارت شود.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، افزایش رو به رشد تلفات منابع آب و خاک در چند دهه اخیر بر اثر عوامل انسانی و بعضاً اقلیمی شدت فزاینده‌ای یافته و تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی به همراه داشته است، به‌طوری که این مسئله علاوه بر تحمیل هزینه‌های اقتصادی و تلفات سرمایه‌های ملی، منجر به تشدید وقوع سیلاب‌ها، افزایش نرخ تولید رسوب و کاهش عمر مفید مخازن سدها، از بین‌رفتن پوشش گیاهی و کاهش تولیدات کشاورزی و همچنین کم‌آبی شده است.

در این بین آبخیزداری یکی از روش‌های مناسب برای مدیریت صحیح منابع آب و خاک است که با گذشت حدود 70 سال از نخستین اقدامات صورت‌گرفته در حوزه آبخیزداری در کشور، هنوز ابعاد مختلف اهمیت و ضرورت آن به خوبی روشن نشده و با وجود اعتبارات تخصیص‌یافته و اقدامات صورت‌گرفته در سال‌های اخیر، همچنان شاهد تخریب منابع آب و خاک هستیم.

آبخیزداری یکی از مؤثرترین راهکارها و اقدامات در راستای حفاظت از منابع آب و خاک است و می‌تواند به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال مورد توجه برنامه‌های توسعه در کشور قرار گیرد.

تأکید استاندار زنجان به ضرورت حفاظت از منابع طبیعی

استاندار زنجان که این روزها توجه ویژه‌ای به موضوع منابع‌طبیعی و آبخیزداری دارد از تشکیل کارگروه نظارت بر معادن خبر داد و تأکید کرد: در راستای صیانت از منابع خدادادی و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی باید بر معادن نظارت شود.

فتح‌الله حقیقی همچنین اظهار کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری سبب ایجاد روحیه نشاط و امید در میان مردم محلی شده است.

مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان هم  گفت: با توجه به منابع محدود آب، فرسایش خاک و همچنین نتایج و فوایدی که آبخیزداری در توسعه و آبادانی شهرها و روستاها می‌تواند داشته باشد، لازم است از ظرفیت‌های این حوزه در مدیریت منابع آب و خاک و دستیابی به توسعه پایدار استفاده شود.

مهدی نوربخش خاطرنشان کرد: در مناطقی که بیش از پیش با مشکلات کم‌آبی و حتی بحران آب دست و پنجه نرم می‌کنند و از سوی دیگر با بیکاری و پیامدهای ناشی از آن نیز درگیر هستند، اجرای طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری می‌تواند فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال، رونق و آبادانی منطقه و پیشگیری از تشدید عوارض ناشی از بحران آب باشد.

وی گفت: آبخیزداری با بهره‌برداری از نزولات آسمانی موجب مدیریت منابع آب و حفاظت از خاک مناطق بحرانی و به دنبال آن، بهبود و رونق وضعیت تولیدات دامی و کشاورزی و همچنین شرایط زندگی ساکنان آن مناطق می‌شود.

آبخیزداری نجات جان زمین در هنگام سیل و خشکسالی

نوربخش در ادامه گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری، دبی اوج سیلاب که مهم‌ترین عامل ایجاد خسارت و تلفات است، کاهش می‌یابد.

وی افزود: کاهش سیل‌خیزی و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی، جلوگیری از فرسایش خاک، کنترل هرزآب‌ها، حفاظت از منابع طبیعی و پوشش گیاهی جهت تأمین معیشت عمومی، تأمین منابع آب شیرین از طریق سفره‌های زیرزمینی برای جوامع محلی، حفاظت از تنوع زیستی و احیای آن، تنظیم جریان منابع آبی و ایجاد محیطی امن به عنوان آبشخور حیوانات جنگلی از جمله اهداف اجرای طرح‌های آبخیزداری بوده که منفعت آن به شکل مستقیم متوجه مردم و منابع طبیعی کشور است. آمارها حاکی از آن است که بیش از ۷۰ درصد بارش‌های سالانه در کشور به علت تبخیر از دسترس خارج می‌شود.

نوربخش خاطرنشان کرد: از دست‌دادن حجم وسیعی از نزولات آسمانی محققان و کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری را بر آن داشت تا با ارائه راهکاری مناسب و پویا این مقدار آب را ذخیره و مورد استفاده قرار دهند.

وی گفت: با عملی‌کردن طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری در سراسر کشور و حتی در گوشه گوشه استان زنجان، گامی بلند در راستای جلوگیری از هدررفت این حجم از آب برداشته شد.

طرح‌های آبخیزداری با هدف نجات روستاها اجرا می‌شوند

نوربخش با بیان اینکه استان زنجان از استان‌های پیشرو در فعالیت‌های آبخیزداری است.

وی ادامه داد: خراسانلو، رضاآباد و ... از جمله روستاهای استان زنجان هستند که این طرح در آنها به خوبی و موفقیت با تخصیص اعتبارات از سوی صندوق توسعه ملی اجرا شده است، به‌طوری که با اجرایی‌شدن آن علاوه بر مهاجرت معکوس، موجب افزایش اشتغال جوامع محلی و همچنین افزایش مشارکت آنان در اقدامات انجام گرفته شده است.

صندوق توسعه ملی حامی منابع طبيعی

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان زنجان نیز گفت: اقدام عملیاتی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران برای حفظ منابع طبیعی بار دوش مسئولان را سنگین‌تر کرده است، در همین راستا برای حفظ و حراست از این منابع عظیم الهی همه دست به کار شده‌اند تا ناجی منابع طبیعی باشند.

جعفر بیات اظهار کرد: در سال جاری 150 ميليون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای حوزه منابع طبيعی كشور مصوب شده كه در اختيار استان‌ها برای اجرای طرح‌ها قرار می‌گيرد.

به گفته بیات برای استان زنجان نیز از این مقدار اعتبار بیش از 23 میلیارد تومان مصوب شده است که  بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال در 16 حوزه طرح‌های آبخیزداری اجرا می‌شود.

وی تأکید کرد: حوزه‌های آبخیز چهرآباد در زنجان٬ هزاررود در طارم٬ والایش سلطانیه٬ میراخور و مراش یک در ماهنشان٬ چرگر ابهر٬ قره چریان زنجان٬ آبخیزی شهری آببر در طارم٬ کینه‌ورس سه در ابهر٬ دهنه طارم٬ اردجین خرمدره٬ دو تپه قیدار٬ کبود گنبد سلطانیه و کینه‌ ورس دو ابهر از جمله 16 حوزه شناسایی شده در سطح استان زنجان هستند.

بیات استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوزه منابع طبیعی را نقطه عطفی در مدیریت مراتع استان اعلام کرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان در ادامه افزود: جذب اعتبار از محل اين صندوق در استان بيشتر برای اجرای طرح‌های كنترل سيلاب، تغذيه آب‌های زيرزمينی، مديريت سيلاب، ممانعت از فرسايش خاک، اصلاح و احيای مراتع ضعيف بوده تا آسيب‌های حوادث طبيعی و نگرانی ساكنان منطقه از بيابان زايی و بروز خسارت ناشی از آن برطرف شود.

انتهای پیام/4103/

http://ana.ir/i/401392
قیمت طلا، قیمت ارز، قیمت دلار امروز 98/05/23

قیمت طلا، قیمت ارز، قیمت دلار امروز 98/05/23

بیش از 4 هزار و 500 همیار طبیعت در استان زنجان فعال هستند

بیش از 4 هزار و 500 همیار طبیعت در استان زنجان فعال هستند

عامل آتش‌سوزی اراضی ملی جاده تهم دستگیر شد‎

عامل آتش‌سوزی اراضی ملی جاده تهم دستگیر شد‎

ته‌سیگار 3 هکتار از اراضی ملی روستای قزلجه را سوزاند

ته‌سیگار 3 هکتار از اراضی ملی روستای قزلجه را سوزاند

رفع تصرف 65 هکتار از اراضی ملی در ارومیه

رفع تصرف 65 هکتار از اراضی ملی در ارومیه

دهیاران در هنگام بروز آتش‌سوزی جنگل‌ها از ظرفیت همیاران طبیعت استفاده کنند

دهیاران در هنگام بروز آتش‌سوزی جنگل‌ها از ظرفیت همیاران طبیعت استفاده کنند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ابهر درگذشت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ابهر درگذشت

اشتغال 7 هزار نفر با اجرای پروژه آبخوان‌داری خراسانلو

اشتغال 7 هزار نفر با اجرای پروژه آبخوان‌داری خراسانلو

سامانه 1504، پل ارتباطی طبیعت‌دوستان و یگان حفاظت منابع طبیعی

سامانه 1504، پل ارتباطی طبیعت‌دوستان و یگان حفاظت منابع طبیعی

کشیک‌های اطفای حریق منابع طبیعی استان زنجان 24 ساعته شد

کشیک‌های اطفای حریق منابع طبیعی استان زنجان 24 ساعته شد