شنبه  10  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
حجت‌الاسلام براتی در گفتگو با آنا:

عدالت اجتماعی و سازندگی در جامعه با امر به معروف و نهی از منکر اجرایی می‌شود

سه شنبه 19 شهریور 1398 ساعت 15:20
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان گفت: اگر به‌دنبال اجرای عدالت اجتماعی و سازندگی در جامعه هستیم، باید فریضه امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه اجرایی شود.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا- داوود دهقانی محمودآباد؛ مقام معنوی و فلسفه وجودی و مبارک حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام به‌اندازه‌ای باعظمت است که باگذشت حدود هزار و 381 سال از شهادت آن حضرت در صحرای کربلا با طلوع ماه محرم تمام ذرات عالم ازجمله شیعیان و محبان آن حضرت برای گرامیداشت یاد و خاطره آن امام بزرگوار به غلیان و حرکت در‌می‌آیند.

آن‌جا که می‌گویند «کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا» نشان می‌دهد که این واقعه برای تمام اعصار و قرن‌ها نسخه شفابخش برای اجتماع بشریت است که می‌تواند روزبه‌روز و لحظه‌به‌لحظه جلوه‌های جدیدی از آن را برای جامعه بشری به تصویر بکشد.

عاشورا جلوه‌های زیبایی از نقش‌آفرینی بشر بوده که در قالب برادر، خواهر، مرید، اقلیت مذهبی، قومی و ... در آن روز به تصویر کشیده شده است.

به‌راستی اکنون‌ که در جامعه و حکومت اسلامی در حال زیستن هستیم تا چه اندازه توانسته‌ایم ابعاد وجودی حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه‌السلام را برای جهانیان به تصویر بکشیم، میزان تأثیرگذاری تبلیغاتی امام حسین به‌اندازه‌ای است که «آنتون بارا» اسلام‌شناس شناخته‌شده می‌گوید: «اگر حسین از آنِ ما بود، در هر سرزمینی برای او بیرقی برمی‌افراشتیم و در هر روستایی برای او منبری برپا می‌کردیم و مردم را با نام حسین به مسیحیت فرا می‌خواندیم.»

حال که ما برای حسین عزاداری می‌کنیم تا چه اندازه در این راستا موفق بوده‌ و توانسته‌ایم از طریق وی اسلام را به جهانیان معرفی کنیم.

جنبه‌های مختلف قیام عاشورا را در گفتگو با حجت‌الاسلام فرج‌الله براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان به گفتگو نشسته‌ایم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و واحد اهواز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره جنبه‌های مختلف قیام عاشورا و تأثیراتی که این قیام در طول تاریخ داشته و اقداماتی که دانشگاه برای انتقال و تزریق فرهنگ و پیام عاشورا به جامعه می‌تواند داشته باشد، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های اصلی دانشگاه فرهنگ‌سازی و گسترش آموزه‌های فرهنگی در جامعه است.

وی افزود: به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان با صداوسیمای خوزستان درباره ایام محرم و روز عاشورا و تاسوعا برنامه دارم و همکاری می‌کنم، در واحدهای دانشگاهی نیز کارکنان و دانشگاهیان با برپایی مراسم عزاداری با حضور وعاظ و مداحان سعی بر برپایی مراسم عزا دارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز افزود: به‌دنبال آن هستیم که از سال‌های آینده مراسم ایام دهه محرم را در خود دانشگاه برگزار کنیم تا کارکنان دانشگاه که در هیئت‌ها فعال هستند، تمرکز خود را در این مکان به نمایش بگذارند.

براتی با تشریح علل چگونگی شکل‌گیری واقعه عاشورا یادآور شد: خداوند انسان را دارای عقل و فطرت آفریده است و علاوه بر این‌ها پیامبر نیز در کنار انسان قرارداد و این موجود که انسان نامیده می‌شود، بدون هدایت نمی‌تواند مسیر رستگاری را بپیماید؛ بنابراین در سوره نحل آیه 36 می‌گوید: «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ » که در آیه آمده پیامبران دو وظیفه نشر توحید و مبارزه با طاغوت داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: تا مبارزه با طاغوت نکنید، نمی‌توانید توحید را نشر دهید و خدا در قرآن به پیامبران دستور داده تا با طاغوت مبارزه کنند و نهایتاً بر اساس حق و قرآن حکومت تشکیل دهند و امام حسین (ع) نیز در این مسیر حرکت کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان با بیان مبارزات پیامبرانی که در طول تاریخ آمده‌اند، اظهار کرد: حضرت صالح در آموزه‌های قرآنی در مبارزه با اسراف، حضرت شعیب در مبارزه با کم‌فروشی، حضرت لوط در مبارزه با فساد اخلاقی و همین‌طور دیگر انبیا با رذایل اخلاقی مبارزه می‌کردند که جمع مبارزه با همه این رذایل در وجود پیامبر اکرم مجتمع شده است.

براتی با یادآوری سال‌های بعد از رحلت حضرت رسول اکرم و انحراف‌هایی که در جامعه آن زمان به وجود آمد، گفت: شرایط به‌گونه‌ای حرکت کرد که زعامت امت در دست خاندان بنی‌امیه قرار گرفت و مسیر جامعه طوری سیر کرد که فقط با شهادت، حرکت جامعه اسلامی در مسیر خط رسول الله قرار می‌گرفت.

وی افزود: نهضت عاشورا پدیده اجتماعی چندماهیتی است؛ چراکه ماهیت عکس‌العملی و آغازگری داشت، اگر اوضاع‌ و احوال اجتماعی زمان امام حسین(ع) را بررسی کنید، می‌بینید که ازیک‌طرف حکومت درصدد گرفتن بیعت از امام حسین(ع) است- که ایشان با شخصی مانند یزید که اوصافش در تاریخ آمده بیعت نمی‌کرد، از طرف دیگر جامعه شیعه کوفه از امام حسین(ع)  برای تشکیل حکومت اسلامی دعوت می‌کند که اگر این دعوت هم صورت نمی‌گرفت امام حسین(ع)  باز هم با یزید بیعت نمی‌کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان بیان کرد: امام حسین(ع) نه‌تنها با یزید بیعت نمی‌کرد؛ بلکه به‌دلیل شخصیت آغازگری که داشت با توجه به شرایطی که به وجود آمده بود، قیام را آغاز می‌کرد و امروز به‌خصوص در نیم‌قرن گذشته نیز با تأسی از این قیام عاشوراست که جامعه در ابعاد مختلف آگاهی پیدا کرده است.

براتی با بیان کلام حضرت امام(ره) که اسلام هرچه دارد از محرم و صفر است، افزود: در این ایام بنده به چشمان خودم دیدم که ساواک، علمایی را که به این مناسبت روشنگری می‌کردند و ابعاد مختلف جامعه را با وام گرفتن از عاشورا و محرم به‌نقد می‌کشیدند از منبر به پایین می‌کشیدند.

وی خاطرنشان کرد: مایه‌ها و مبانی انقلاب اسلامی ایران و نهضت بیداری در خیلی از کشورهای دنیا چه در زمان حال و چه درگذشته رگه‌هایی در نهضت عاشورا دارد، آن‌جایی که گاندی رهبر انقلاب هند در بیانی قابل‌توجه می‌گوید: «من ارمغان تازه‌ای برای هند نیاوردم، فقط نتیجه‌ای را كه از مطالعات و تحقیقاتم درباره تاریخ زندگی قهرمانان كربلا گرفتم، ارمغان هند کرده‌ام، اگر بخواهیم هند را نجات دهیم واجب است همان راهی را بپیماییم كه حسین بن علی پیمود.» و این‌ها نشان‌دهنده تأثیراتی است که نهضت عاشورا بر نهضت‌های آزادی‌خواه جهان گذاشته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان یادآور شد: پیاده‌روی اربعین که این سال‌ها باعظمت در حال برگزاری است جلوه‌های دیگری از تأثیرگذاری بر انسان‌هاست.

براتی جمله معروف «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را یادآور شد و گفت: خداوند پدیده‌ها را بر اساس ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها ایجاد می‌کند، به عبارتی شاهد آن‌چه در عاشورا بودیم که اتفاق افتاد هرروز در حال رخ دادن است، مؤلفه‌هایی که امام حسین(ع) برای آن قیام کرد هیچ‌گاه در طول تاریخ کهنه نمی‌شود؛ بلکه در هر روز ما به امربه‌معروف و نهی از منکر احتیاج داریم و باید به اصلاح در امور امت رسول‌الله بیندیشیم با این بینش است که هرروز عاشور و همه مکان‌ها کربلاست.

وی با قرائت حدیثی از امام باقر علیه‌السلام که می‌فرماید« الامربالمعروف والنهی عن المنکر سبیل الانبیاء و منهاج الصالحین، فریضه عظیمه بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المکاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و نتیصب الاعداء و یستقیم الامر» یادآور شد: خداوند به هر انسانی این کرامت را داده که هر انسانی برای زندگی خود تکالیفی را برای رسیدن به رستگاری داده است، اگر آن شاخص‌ها که در عاشورا بوده‌اند، اجرا شود فرایض دیگر انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان افزود: اگر به‌دنبال اجرای عدالت اجتماعی و سازندگی در جامعه هستیم، باید فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه اجرایی شود.

براتی با بیان نقش‌آفرینی زنان در واقعه عاشورا که بخشی از برجستگی این روز متعلق به آنان است، یادآور شد: در کربلا با زینبی مواجه هستیم که وقتی برای زیارت قبر مطهر حضرت رسول می‌رفته در تاریکی شب درحالی‌که برادرانش وی را در میان می‌گرفتند تا کالبد وی در معرض دید نامحرم قرار نگیرد به اقتضای زمان همان زینب(س)در بارگاه ابن زیاد و یزید چنان سخنرانی و افشاگری می‌کند که پایه‌های ظلم را می‌لرزاند.

وی با توجه به این ویژگی‌ها که در تضاد باهم قرار دارد و در وجود آن حضرت مجتمع هستند، گفت: این نقش‌آفرینی حضرت زینب سلام‌الله علیها مهم‌ترین درس برای بانوان جامعه اسلامی است که هنوز به جامعه معرفی نشده و اگر بتوانیم مبانی این شخصیت حضرت زینب را برای جامعه معرفی کنیم، تضمین‌کننده حضور زن مسلمان در جامعه است که به اقتضای زمان چگونه می‌تواند در جامعه حضور داشته باشد.

انتهای پیام/4117/4062/

http://ana.ir/i/414720
عدالت‌گستری در جامعه عامل مهم اعتماد مردم به دولتمردان است‎

عدالت‌گستری در جامعه عامل مهم اعتماد مردم به دولتمردان است‎

شناخت ابعاد مختلف فریضه امر به معروف و نهی از منكر ضروری است

شناخت ابعاد مختلف فریضه امر به معروف و نهی از منكر ضروری است

15 ایستگاه پذیرایی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان راه‌اندازی شد

15 ایستگاه پذیرایی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان راه‌اندازی شد

کرامت انسانی افراد باید در امر به معروف و نهی از منکر حفظ شود

کرامت انسانی افراد باید در امر به معروف و نهی از منکر حفظ شود

سلوک، معرفت و عرفان از علل مهم قیام امام حسین(ع) است

سلوک، معرفت و عرفان از علل مهم قیام امام حسین(ع) است

عاشورا درس موقعیت‌شناسی، بصیرت و هوشیاری است

عاشورا درس موقعیت‌شناسی، بصیرت و هوشیاری است

امام حسین(ع) در روز عاشورا سر چند نفر از یارانش را به دامن گرفت؟ + صوت

امام حسین(ع) در روز عاشورا سر چند نفر از یارانش را به دامن گرفت؟ + صوت

دلایل وقوع ماجرای کربلا چه بود؟

دلایل وقوع ماجرای کربلا چه بود؟