دوشنبه  25  شهریور  1398
دوشنبه , 23 مهر 1397 ساعت 19:57

با عنوان «تا قدمگاه خورشید»؛

عزاداران بهبهانی در بزرگترین پیاده‌روی رضوی جنوب کشور شرکت می‌کنند

همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع)، طبق رسمی هرساله، بزرگترین پیاده‌روی رضوی جنوب کشور در شهرستان بهبهان با عنوان «تا قدمگاه خورشید» برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بهبهان، مردم شهرهای بهبهان و منصوریه در سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع) در اقدامی هماهنگ و منسجم، مطابق با سنتی دیرینه، مسیر بیش از 14 کیلومتری تا مسجد و قدمگاه متبرک آن حضرت را در شهرستان بهبهان با پای پیاده طی می‌کنند و به سوگواری می‌پردازند.

مراسم پیاده‌روی بزرگ بهبهانی‌ها، رأس ساعت 9 صبح روز شهادت از مساجد و امام‌زادگان این شهرستان آغاز می‌شود. مردم علاوه بر عزاداری سالروز شهادت امام هشتم شیعیان به سمت مسجد تاریخی حضرت رضا(ع) حرکت می‌کنند. سپس نماز ظهر و عصر را در طول مسیر به صورت دسته‌جمعی اقامه خواهند کرد و توسط موکب‌های مردمی که به صورت خودجوش در طول مسیر برپا شده است از آنها پذیرایی می‌شود.

مقرر است با هماهنگی متولیان فرهنگی کشور از این حرکت راهبردی به‌منظور الگوگیری سایر شهرهای مسیر «جاده ولایت» و دارای قدمگاه، بهره لازم برده شده و این سنت حسنه به یک پویش کشوری از شلمچه تا مشهدالرضا(ع) تبدیل شود تا مردم در سال‌روز شهادت امام هشتم(ع) افزون بر حضور در قدمگاه‌های متبرک آن حضرت به احیای شعائر رضوی بپردازند.

آیین پیاده‌روی مردم بهبهان تا قدمگاه امام رضا(ع) با بیش از دو قرن سابقه‌ در مسافتی به طول 14 کیلومتر هرساله و با حضور هزاران نفر از مردم این شهرستان در سالروز شهادت جانگداز هشتمین امام شیعیان، حضرت رضا(ع) برگزار می‌شود.

حضرت رضا(ع) در جریان هجرت تاریخ‌ساز خود از کشورهای حجاز، کویت، عراق و ایران عبور کردند و وارد شهر مرو ترکمنستان شدند که به‌همین مناسبت مردم شهرهای آبادان، بهبهان، اقلید، ابرکوه، نیشابور، مرو و ... هرساله در مناسبت‌های مختلف رضوی افزون بر اجتماع در قدمگاه امام هشتم شیعیان یاد و نام ایشان را گرامی می‌دارند.

اخیرا به ابتکار جمعی از فعالان فرهنگی بهبهان، مجموعه دیدگاه‌های مراجع معظم تقلید، علما و نخبگان از پنج کشور ایران، افغانستان، عراق، بحرین و لبنان درباره صحت مسیر آن حضرت و شرافت حضور مردم در قدمگاه‌های ایشان گردآوری و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

انتهای پیام/4062/

http://ana.ir/i/318350
حرکت هیات عزاداری کاروان زیارتی پیاده‌روی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد

حرکت هیات عزاداری کاروان زیارتی پیاده‌روی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد

پیاده‌‌روی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به مشهد تبیین معارف رضوی است

پیاده‌‌روی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به مشهد تبیین معارف رضوی است

همایش طریق رضوی با شرکت بیش از 1500 دانشجو برگزار می‌شود

همایش طریق رضوی با شرکت بیش از 1500 دانشجو برگزار می‌شود