پنجشنبه  08  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌شمالی مطرح کرد؛

جایگاه زیارت در مکتب تشیع/ در زمینه زیارت فرهنگ‌سازی شایسته صورت گیرد

شنبه 12 مرداد 1398 ساعت 14:02
نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌شمالی تأکید کرد: باید قدر سرمایه زیارت و زیارت‌نامه‌ها را بدانیم و آن را به نسل‌های جدید نیز منتقل کنیم؛ از این‌رو لازم است در زمینه زیارت فرهنگ‌سازی شایسته صورت گیرد.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌شمالی، آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی پیش از ظهر امروز در نشست طرح «قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی» که ویژه خدمات‌دهی به کاروان‌های پیاده رضوی برگزار شد با گرامیداشت سالگرد شهادت امام جواد(ع) به تبیین جایگاه ویژه آنا امام همام پرداخت و اظهار کرد: امام رضا(ع) درباره این فرزند خون‌دل فراوانی خورد؛ چراکه هم با تأخیر به دنیا آمد و هم بعد از به دنیا آمدن همواره مورد هجمه بدخواهان و دشمنان امامت بود.

وی با بیان اینکه امام جواد(ع) عصاره وجود امام رضا(ع) و یادگار آن امام همام است به دشواری‌های دوران حیات این امام همام پرداخت و اضافه کرد: هرچه شیعه به دوران ولادت امام زمان(عج) نزدیک‌تر می‌شد، فشار دشمنان بر ائمه اطهار(ع) بیشتر می‌شد؛ ازاین‌رو بعد از امام رضا(ع) خفقان و فشار بر امامان ما افزایش یافت و حلقه محاصره دشمنان تنگ‌تر شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: اثرگذاری کار امام رضا(ع) به‌گونه‌ای بود که امام جواد(ع)، امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) را به‌عنوان فرزندان امام رضا(ع) می‌شناختند و ابن‌الرضا(ع) لقب داده بودند.

یعقوبی تصریح کرد: امام رضا(ع) حرکتی را آغاز کرد که سه امام بعد از او این حرکت را تکمیل و تشکیلات تشیع را ساماندهی کردند.

وی اضافه کرد: اگرچه شیعه در اقلیت بود و در سختی زندگی می‌کرد؛ اما کار خود را می‌کرد؛ چراکه سازمان نامرئی وجود داشت که همه شیعیان را به هم وصل می‌کرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌شمالی افزود: در این زمینه یکی از مواردی که شیعه را از غیرشیعه مشخص می‌کند، زیارت است؛ چراکه برای غیر شیعه زیارت به این معنا وجود ندارد.

یعقوبی با بیان اینکه زیارت دو بُعد تولی و تبری دارد، اظهار کرد: در زیارت‌نامه‌ها موضع ما دو عبارت است؛ نخست اینکه ما دوستدار دوستان خدا بوده و دوم اینکه ما دشمن دشمنان خدا هستیم.

وی یادآور شد: در زیارت‌نامه‌ها اعلام می‌داریم، ولایت‌پذیر بوده و افزون بر اینکه از مشرکان، کافران، منافقان و فاسقان برائت می‌جوییم با صالحانی پیوند داریم که در رأس آنان امام زمان(عج) است.

امام جمعه بجنورد با بیان اینکه زیرساخت و اساس زیارت‌نامه‌های ما سیاسی است، تشریح کرد: به همین دلیل خلفای بنی‌عباس و بنی‌امیه نیز با این زیارت‌ها جنگیده‌اند؛ چراکه می‌دانستند شیعه با زیارت شارژ شده و قدرت و نیرو می‌گیرد و حرکت خود را توفنده‌تر به‌پیش می‌برد.

یعقوبی تبیین کرد: زیارت علاوه بر بُعد معنوی، بُعد سیاسی نیز دارد؛ چراکه وقتی انسان در کنار امام می‌ایستد و در فضای جاذبه و مغناطیس امامت قرار می‌گیرد، افزون بر دریافت برکات معنوی، خود این حضور نشانه این است که من موضع، رهبر و جهت داشته و خط من مشخص است.

وی توضیح داد: به همین دلیل اکنون می‌بینیم زیارت اربعین در دنیا تزلزل ایجاد کرده و مستکبران عالم از این حماسه بزرگ شگفت‌زده و گیج شده‌اند؛ همان‌طور که در جنگ تحمیلی می‌گفتند ما از «الله‌اکبر» سردرنمی‌آوریم که چه قدرتی دارد و چگونه نیروها را این‌گونه جلو می‌برد، فلسفه قدرت مغناطیسی امام حسین(ع) و اربعین را هم درک نمی‌کنیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌شمالی متذکر شد: به دلیل رفع برخی موانع ازجمله روادید به فضل الهی امسال این حرکت با قدرت بیشتری برگزار می‌شود.

یعقوبی با بیان اینکه پیاده‌روی میلیونی اربعین حرکت سیاسی مهم و آرامی است که دنیا هم نمی‌داند چگونه ایجاد شده است، ادامه داد: زیارت حرکت جمعی ولایتمدارانه و در عین حال موضع شفاف ما مقابل دشمنان است.

وی تأکید کرد: به همین دلیل دشمنان اگر بتوانند جلوی این حرکت را بگیرند می‌گیرند، اما نمی‌توانند؛ چراکه حرکت با این کاروان‌ها کار دل است و خداوند این دل‌ها را می‌چرخاند.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌شمالی با بیان اینکه زیارت سرمایه عظیمی برای شیعه است، افزود: زیارت سرمایه مهمی برای شیعه در طول تاریخ است؛ به‌گونه‌ای‌که اگر دشمنان توانستند در برخی مواقع همه ابزار و تجهیزات را از شیعه بگیرند؛ اما نتوانستند این سرمایه را بگیرند.

یعقوبی با بیان اینکه زیارت ابزار پیشرفت تشیع است و در زیارت‌نامه‌ها مضامین عالی و بلندی وجود دارد، بیان کرد: اگر امروز به دنیا اعلام می‌کنیم که اهل جنگ نیستیم؛ اما اگر کسی با ما بجنگد مقاومت می‌کنیم، این سخنی است که پیش از این در زیارت‌نامه‌های ما آمده است.

وی افزود: ما باید قدر این سرمایه را بدانیم و آن را به نسل جدید خود نیز منتقل کنیم؛ از این‌رو لازم است در زمینه زیارت فرهنگ‌سازی شایسته صورت گیرد.

انتهای پیام/4078/4062/

http://ana.ir/i/408492
برخورداری از روحیه قناعت لازمه زی‌طلبگی است/ همه تبلیغ «منبر» نیست

برخورداری از روحیه قناعت لازمه زی‌طلبگی است/ همه تبلیغ «منبر» نیست

امام جواد(ع) همواره شیعیان را به صبر و استقامت در برابر مصائب سفارش می‌فرمود

امام جواد(ع) همواره شیعیان را به صبر و استقامت در برابر مصائب سفارش می‌فرمود

دحوالارض؛ فرصتی طلایی برای نزدیکی به خداوند

دحوالارض؛ فرصتی طلایی برای نزدیکی به خداوند

مسئولان فقط شعار دادند/ شرایط شهر خودرو خوب نیست و کسی از ما حمایت نمی‌کند

مسئولان فقط شعار دادند/ شرایط شهر خودرو خوب نیست و کسی از ما حمایت نمی‌کند

زیارتی که با هیچ عبادتی قابل مقایسه نیست

زیارتی که با هیچ عبادتی قابل مقایسه نیست