چهارشنبه  27  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آیت‌الله علم‌الهدی:

دشمن خیال کرده می‌تواند با تهاجم فرهنگی سفره دین را از زیر پای مردم بردارد/ با 1800 میلیارد تومان نقدینگی در کشور چه کارها که نمی‌شود کرد

جمعه 01 شهریور 1398 ساعت 14:51
امام جمعه مشهد گفت: دشمن تصور کرده می‌تواند با تهاجم فرهنگی سفره دین را از زیر پای مردم ما می‌کشد؛ مقام معظم رهبری فرمودند که معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم؛ اما با ولنگاری فرهنگی و لاابالی‌گری مخالف هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از مشهد، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اول شهریورماه اظهار کرد: یکی از مصادیق تقوا در زندگانی انسان وابستگی به به خدا است؛ بشر از ابتدای ولادت باید به مبدائی وابسته باشد.

وی اضافه کرد: نوزاد پس از مدتی به پدر وابسته می‌شود و در دوره نوجوانی و جوانی وابستگی به پدر برای وی تمام می‌شود و نمی‌خواهد شئون زندگانی را به وسیله پدر تأمین کند و به دنبال سرمایه و پول و ثروت و استقلال از پدر است.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: به مقداری که انسان در مقام وابستگی به پول و ثروت و مقام اسیر است آن مقدار در وابستگی به پدر، اسیر به پدر نبود. بشر به لحاظ فطری همواره دنبال استقلال است؛ آزادی انسان در استقلال انسان است و در اینکه وابسته به هیچ مبدائی نباشد؛ اما اگر استقلال انسان در زندگی تحصیل نشود این انسان وابسته می‌ماند و آزاد هم نیست و اسیر هر چیزی می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: تنها چیزی که استقلال انسان را در ظرف وجودی خودش تأمین می‌کند که به موجود دیگری وابسته نباشد، وابستگی به خدا است؛ اگر انسان وابسته به خدا باشد دیگر وابسته به غیرخدا نیست. باید خدایی را ستایش کرد که ما را به خود وابسته کرد و انسان وابسته به خدا، همیشه مورد گرامیداشت خداوند است و انسان وابسته به خدا، از خدا به وی بدی نمی‌رسد زیرا خدا نمی‌خواهد او را استخدام در جهت خودش بکند و هرچه خدا به او می‌دهد بخاطر خودش است یعنی بخاطر خود بنده است.

وی بیان کرد: شما اگر وابسته به پدر شدی و پدر شما را اکرام کرد این اکرام پدر به خاطر خودت نیست؛ بلکه به خاطر پدر است؛ اگر وابسته به یک صاحب قدرت شدی او می‌خواهد تو را استخدام در جهت قدرت خودش کند؛ اما کسی که وابسته به خدا شود خدا همه چیز را به خاطر خودش یعنی به خاطر بنده به او می‌دهد و در کلام حضرت علی(ع) نیز این مسئله آمده است.

امام جمعه مشهد ادامه داد: اصل توحید باورمندی و جدی گرفتن آن در زندگی است و توحید را باید در عرصه عمل با باورمندی نشان داد؛ باید باور کنیم که همه چیز ما دست خداست و همه شئون من به عنایت و اراده الهی است.

آیت‌الله علم‌الهدی مطرح کرد: انسان برای پول، فعل حرام نیز انجام می‌دهد و حتی غصب خدا را نیز به دنبال دارد؛ اما انسانی که وابسته به خدا شد برای پول دیگر گناه نمی‌کند و اگر انسان وابسته قدرت شود برای باقی ماندن در مقام معصیت هم می‌کند.

وی تشریح کرد: اگر برای لذائذ نفسانی حاضر به گناه باشید وابسته به شهوت بوده و وابسته به خدا نیستیم و اگر وابسته به خدا شویم اصلاً میل ما به گناه نمی‌رود.

امام جمعه مشهد ادامه داد: ابتدای زندگی مسیر را تعیین کردن ساده است و باید تصمیم را گرفت؛ هیچ چیز عزیزتر، قوی‌تر و بالاتر از خدا نیست و باید از ابتدای راه وابسته به خدا شد و وابستگی به خدا را جدی گرفت و هرچه را که خدا گفته صورت نداد و هرچه را که خداوند فرموده لازم است باید دنبالش رفت؛ اگر وابسته به خدا شویم در زندگی عزت و آقایی و آبرو داریم و زندگی نیز به خوبی اداره می‌شود و هیچ کجای زندگی به زمین نمی‌ماند و به غیر محتاج نمی‌شویم.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در بزرگداشت عید غدیر تصریح کرد: امسال عید غدیر بااهمیت‌تری را نسبت به سال‌های گذشته گذراندیم و مسئولان، نهادها و مردم متدین امسال در جشن‌ها و چراغانی‌ها و بزرگداشت عید غدیر، دست بالایی داشتند.

وی توضیح داد: امسال از یک آبرومندی خاصی در مشهد نسبت به بزرگداشت عید سعید غدیر برخوردار بودیم؛ وظیفه خود می‌دانم از همه عزیزان و نهادها در این زمینه تشکر کنم؛ امروز مصادف با سالروز شهادت یک عنصر متدین و بااخلاص و دلداده انقلاب یعنی شهید اسدالله لاجوردی است؛ این شخصیت بزرگوار در مشکلات اوایل انقلاب و در برخورد با منافقین به عنوان یک عنصر سترگ در موضع انقلابی خودش فداکاری‌هایی صورت داد و در نهایت شربت شهادت نوشید.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: گذشته انقلاب برای شما جوانان مطالعه و تأملش لازم است و بدانیم در 40 ساله ابتدای انقلاب وضع ما چه بود؛ اگر کسی مشکلات سال‌های اوایل انقلاب و دوران هشت ساله دفاع مقدس را مطالعه کند امروز با همه مشکلاتی که احساس می‌کند نسبت به تداوم انقلاب، امید 100 درصد پیدا خواهد کرد.

علم‌الهدی ادامه داد: مقام معظم رهبری دو روز قبل فرمودند کسانی که از بن بست کشور حرف می‌زنند کاملاً اشتباه می‌کنند؛ گذشته را و اینکه چه بودیم و در چه شرایط و درگیری‌ها بودیم را توجه ندارند؛ روی کره زمین هر قدرتی که در راس قدرت بود در جریان انقلاب ما دشمنی و عداوت داشت؛ انگلیس ملعون از یک طرف و آمریکا از همه نابکارتر 40 سال هرچه کردند شکست خوردند.

وی یادآور شد: این نکته‌ای که مقام معظم رهبری می‌فرمایند، 40 سال دوم یقیناً از 40 سال اول بهتر است، ادعا و شعار نیست؛ بلکه بیان یک واقعیت از یک نگاه موشکافانه و با استناد است؛ بنابراین شما برادران و خواهران خصوصاً برادران و خواهران جوان به اوج و امتداد و عزت روزافزون این نظام و خودتان بیشتر امیدوار باشید و این را بدانید اقتدار شما در این نظام و عزت شما در این نظام، روزافزون است و اینطور نیست که بگوئیم در یک فراز و نشیب یک روزش کمتر و یک روزش بیشتر؛ امروز دشمن بعد از تجربه تمام عداوت‌ها و توطئه‌های نابکارانه، به شکست خود معترف است.

علم‌الهدی بیان کرد: توسل به هر قدرت نظامی دشمن را ناامید کرده و فقط حساب می‌کند که در اقتصاد به ما صدمه بزند؛ در فرهنگ نیز می‌خواهد سفره دین را از زیر پای مردم ما بردارد؛ حل مشکل نیز دشوار نیست و نیازمند عزیزان کارگزاری هستیم که با اعتقاد به رهنمودهای رهبری وسط میدان بیایند؛ در اقتصاد مگر چه می‌خواهیم؟ ما سه چیز احتیاج داریم؛ نیروی انسانی، سرمایه و فناوری.

وی متذکر شد: یک ملت 80 و چند میلیونی که اکثرش را جوانان تشکیل می‌دهند و بخش عمده‌اش نیروی مستعد پابه‌کار است. چه کسری در نیروی انسانی داریم؟ از خارج مستغنی هستیم و در داخل کاملاً غنی و باقدرت و در نیروی انسانی کمبود نداریم؛ با 1800 میلیارد تومان نقدینگی که امروز در کشور ما موج می‌زند در سرمایه مشکلی نداریم؛ با این سرمایه چه کارها که نمی‌شود کرد. با این نقدینگی در کارمان موفق هستیم؛ منتهی عزیزان ما که صاحب نقدینه هستند رهنمود حکیمانه مقام معظم رهبری را بپذیرند و سرمایه را در تولید مصرف کنند و سرمایه را در جریان مصرفی مثل تفریحگاه‌ها و عیاشی‌ها نبرند؛ مشکل ما در مشهد همین است.

وی ادامه داد: در سال حدود 35 میلیون زائر داریم؛ عده‌ای فکر می‌کنند سرمایه بیاورند و در قطب گردشگری و عیاشی سرمایه را به کار بیندازند و سود کلان ببرند؛ این کار مقابله با امام رضا(ع) و به هم زدن هویت این شهر است؛ این شهر و استان بنیه فعالیت تولیدی و اقتصادی دارید؛ ثمره فعالیت استاندار محبوب ما در 5 ماه ببینید چه اوجگیری است؟ این مسئله توسعه مثلث اقتصاد مقاومتی 80 شرکت معین را کار انداخته ‌و به کار گرفته است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان‌رضوی بیان کرد: سرمایه این 80 شرکت بیش از 92 هزار میلیارد تومان است که قرار است از نقدینگی مردم استان تأمین شود؛ این استاندار پنج ماه است که آمده، اما این شرکت‌ها در گام اول و دوم وارد عملیات شده‌اند و 92 هزار میلیارد تومان ارزیابی سرمایه‌گذاری شده ‌و این با بینش و طرح عملیاتی می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی با طرح این سؤال که اگر این طرح در تمام استان‌ها اجرایی شود چه می‌شود؟ گفت: عزیزان ما از این الگو بهره بگیرند و کشور را بالا ببرند؛ مؤلفه‌ها و راهکار را ایشان داده‌اند و باید پیش برویم؛ در فناوری هم ما مشکلی نداریم؛ امروز فناور بودن جوانان ما در عرصه فعالیت‌های دانش‌بنیان به اقرار دشمنان بالاست. زمانی ما سامانه موشکی اس 300 از روس‌ها خواستیم ندادند؛ اما فناوران عزیز ما در همین کشور سامانه ما‌فوق اس 300 ساختند و ‌روز قبل رونمایی شد.

وی تأکید کرد: با این استغنا در نیروی انسانی و سرمایه و فناوری، دشمن در این تهاجم و تحریم اقتصادی مسلماً شکست خورده است. دشمن تصور کرده می‌تواند با تهاجم فرهنگی سفره دین را از زیر پای مردم ما می‌کشد؛ مقام معظم رهبری فرمودند که معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم؛ اما با ولنگاری فرهنگی و لاابالی‌گری مخالف هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان‌رضوی تبیین کرد: حجاب به فرموده ایشان یک واجب شرعی است؛ ابراز نگرانی ما نسبت به مسئله بدحجاب و نگرانی از اندام‌های بی‌حجابی، این در واقع یک نگرانی در راستای همان لاابالی‌گری و ولنگاری فرهنگی مورد تأیید مقام معظم رهبری است. مسئولان فرهنگی ما دو وظیفه دارند؛ وظیفه نخست این است که دنبال برنامه برای پدافند ولنگاری فرهنگی بروند. این ولنگاری فرهنگی باید با پدافند جمع و نابود شود. دستگاه‌ها و ستادهای امر به معروف و نهی از منکر و مسئولان و متولیان وزارت ارشاد و علوم و آموزش و پرورش دنبال این باشند که یک پدافند فرهنگی ایجاد شود و از طرف دیگر با برنامه‌ریزی جدی، ویژگی‌های مثبت ایجاد کنند.

انتهای پیام/4078/

http://ana.ir/i/411808
تمامی شیطنت‌ها زیر سر عنصر ورشکسته کاخ سفید بود/ دشمن امروز متحیر است

تمامی شیطنت‌ها زیر سر عنصر ورشکسته کاخ سفید بود/ دشمن امروز متحیر است

زیرساخت‌های حوزه‌های علمیه استان بوشهر تقویت می‌شود

زیرساخت‌های حوزه‌های علمیه استان بوشهر تقویت می‌شود

گفتمان انقلاب اسلامی تهاجم فرهنگی غرب را بی‌اثر می‌کند

گفتمان انقلاب اسلامی تهاجم فرهنگی غرب را بی‌اثر می‌کند

باید مقابل تهاجم فرهنگی دشمن هوشیار بود

باید مقابل تهاجم فرهنگی دشمن هوشیار بود

ترویج سبک زندگی اسلامی کارآمدترین سلاح در جنگ نرم است

ترویج سبک زندگی اسلامی کارآمدترین سلاح در جنگ نرم است

رسالت استادان بسیجی در ارائه راهکار پدافند غیرعامل مقابل تهدیدها

رسالت استادان بسیجی در ارائه راهکار پدافند غیرعامل مقابل تهدیدها

راه بی‌اثركردن تهاجم دشمن اجرایی‌كردن بیانیه گام دوم انقلاب است

راه بی‌اثركردن تهاجم دشمن اجرایی‌كردن بیانیه گام دوم انقلاب است

استفاده از ظرفیت‌ها برای تعمیق ارزش‌ها در مبارزه با تهاجم فرهنگی

استفاده از ظرفیت‌ها برای تعمیق ارزش‌ها در مبارزه با تهاجم فرهنگی