دوشنبه  27  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تألیف دو کتاب توسط عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

يكشنبه 05 دی 1395 ساعت 11:11
کتاب‌های «ادبیات تطبیقی؛ تأثیر ادبیات کلاسیک فارسی بر ادبیات فرانسه» و «فرهنگ موضوعی انگلیسی، فرانسه، فارسی» از سوی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تالیف شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از مشهد، دکتر محمدجواد کمالی در باره این دو کتاب گفت: کتاب درسی «ادبیات تطبیقی: تأثیر ادبیات کلاسیک فارسی بر ادبیات فرانسه»
(La Littérature comparée: L» influence de la littérature classique persane sur la littérature française)
(در ۲۰۵ صفحه به زبان فرانسه) ویژه دوره‌های کار‌شناسی ارشد و دکتری توسط انتشارات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه و انتشارات نگاران سبز در آذر ۱۳۹۵ منتشر شد.

وی افزود: این کتاب با هدف تأمین منبع لازم برای درس «ادبیات تطبیقی» در سه فصل تألیف شده است که در فصل اول به مباحث تئوری و کلیاتی دربارۀ ادبیات تطبیقی و روند پیدایش آن از آغاز تا روزگار ما پرداخته شده و در فصل دوم، موضوع شرق از نگاه اروپاییان و سیر تاریخی شرق‌شناسی مورد بحث واقع شده و در فصل سوم که عنوان کتاب نیز برگرفته از آن است، به نمونه‌های مهم و قابل توجهی که ادیبان فرانسوی از شاعران بزرگ ادبیات کلاسیک ایران تأثیر پذیرفته‌اند، اشاره شده است. در انت‌ها نیز «تاریخچۀ آموزش زبان و ادبیات فارسی در کشور فرانسه» به پیوست ذکر شده است.

عضو هیات علمی واحد مشهد ادامه داد: کتاب دوم با عنوان «فرهنگ موضوعی انگلیسی، فرانسه، فارسی» (English، French، Persian Thematic Dictionary) است که با مشارکت و همکاری طاهره غفاریان مدرس زبان انگلیسی در ۵۱۲ صفحه تدوین شده است.

کمالی افزود: این فرهنگ چنان که از عنوانش پیداست، بر خلاف بسیاری از فرهنگ‌های لغت موجود به ترتیب الفبایی نیست، بلکه بر اساس «موضوعات» گوناگون که در نوشته‌ها و گفتگوهای متداول و رایج مورد نیاز همۀ زبان‌آموزان است، تنظیم شده است و بیش از ده هزار واژۀ مهم و ضروری را شامل می‌شود.

عضو شورای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اظهار کرد: استفاده از فرهنگ موضوعی در دروسی مانند گفت و شنود، نگارش ساده و نگارش پیشرفته به زبان‌آموزان و نیز در سفرهای خارجی به توریست‌ها کمک شایانی خواهد کرد، زیرا دسترسی و رجوع به آن سبب سرعت عمل در گفتار و نوشتار می‌شود. این فرهنگ توسط انتشارات چراغ دیده در پاییز ۱۳۹۵ در مشهد به چاپ رسیده است.

پیش از این ۹ کتاب و بیش از ۱۸ مقاله معتبر از این عضو هیأت علمی واحد مشهد به چاپ رسیده است.

http://ana.ir/i/145289