سه شنبه  29  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
حجت‌الاسلام خسروپناه خبر داد:

راه‌اندازی هیئت ممیزه مستقل برای علوم انسانی و هنر

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال افزایش امتیاز کتب درسی بوده و درصدد هستیم هیئت ممیزه مستقل برای علوم انسانی و هنر راه‌اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شهرکرد، نشست حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با حضور بیش از 80 عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری صبح امروز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار شد.

خسروپناه هدف از برگزاری این نشست را ارائه توضیحات، دیدار چهره به چهره با استادان این واحد دانشگاهی و استفاده از نظر و دیدگاه‌های آنان عنوان کرد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر گرایش جوانان به رشته‌های مهندسی و پزشکی است؛ اما 12 سال اخیر در ایران، فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و بیشتر مهندسی، گرایش علوم انسانی پیدا کرده و هدف آنان از گرایش به این رشته‌ها، ایجاد تحول است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در ایران و کشورهای دیگر چهار نگاه کلی؛ دانش‌محور، دانشی، دانشی مهارتی و تمدن‌ساز به علوم انسانی می‌شود، افزود: نمی‌گوییم پزشکی تمدن‌ساز نیست، تمدن‌ساز است؛ اما علوم انسانی می‌تواند پزشکی تمدن‌ساز درست کند.

پژوهشگر و مدرس فلسفه و حکمت بیان کرد: تحولات قرن 16 دین‌شناسی و هنر، قرن 17 انقلاب و علم و فلسفه، قرن 18 انقلاب صنعتی، قرن 19 انقلاب ایدئولوژی‌ها، قرن 20 استعمارگری و قرن 21 قرن علوم نوین است.

خسروپناه خاطرنشان کرد: در قرون مختلف منشأ تمام تحولات، علوم انسانی است. مثلاً در آمریکا، ژاپن و انگلیس اگر 2 هزار رتبه علمی وجود داشته باشد، حدود هزار و 250 رتبه متعلق به علوم انسانی است و باید علوم انسانی را علوم انسانی تمدن‌ساز دانست.

وی تصریح کرد: دغدغه ما، برنامه ما و ساختار ما در معارف علوم انسانی و هنر این است که علوم انسانی مهارتی داشته باشیم و باید دانشگاه از دانش‌محوری به دانشگاه کارآمدی تبدیل شود.

خسروپناه با بیان ضرورت به‌روزرسانی رشته‌ها در دانشگاه‌ها گفت: در تعالی علوم انسانی و در پیوند دانش و کارآمدی سه استراتژی به‌روزرسانی، برون‌سازی و اسلامی‌سازی علوم انسانی وجود دارد.

وی راهکارهای دستیابی به این سه استراتژی را توانمندسازی مدرسان توسط استادان نمونه و فاضل، ساماندهی مجلات علمی، راه‌اندازی مدارس مهارتی با عنوان مدارس عمومی مهارتی و مدارس عالی مهارتی، تألیف کتب درسی راجع به مسائل بومی جامعه و ساماندهی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها دانست.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی افزود: به‌‌دنبال این هستیم که با مدیریت یک سرگروه، کتب درسی گروهی نوشته شود و هر عضو هیئت علمی که یک فصل از کتاب را می‌نویسد از نظر ارتقا، ارزش مقاله علمی پژوهشی را برایش داشته باشد. در حال افزایش امتیاز کتب درسی بوده و درصدد هستیم هیئت ممیزه مستقل برای علوم انسانی و هنر راه‌اندازی کنیم.

وی گفت: علوم انسانی و هنر دارای سه زیرمجموعه اداره کل آموزش، اداره کل پژوهش و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی و تعالی علوم انسانی است که شامل 35 گروه تخصصی است و قرار است در استان چهارمحال و بختیاری یک هیئت اندیشه‌ورز علوم انسانی و هنر راه‌اندازی شود که بسیاری از پیشنهادهای استادان در آن بررسی کارشناسانه و به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال خواهد شد.

به گزارش آنا، این نشست با ارائه نظر و دیدگاه‌های استادان گروه علوم انسانی و هنر و پرسش و پاسخ به پایان رسید.

انتهای پیام/4103/4062/پ

http://ana.ir/i/404097
جلسه هیئت ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

جلسه هیئت ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

لزوم تقویت نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه

لزوم تقویت نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه

فقط با ساخت مسجد دانشگاه اسلامی نمی‌شود/دانشگاه اسلامی پاسخگو باید باشد

فقط با ساخت مسجد دانشگاه اسلامی نمی‌شود/دانشگاه اسلامی پاسخگو باید باشد

علوم انسانی مهم‌ترین عامل معرفتی تمدن یا انحطاط بشر است

علوم انسانی مهم‌ترین عامل معرفتی تمدن یا انحطاط بشر است

 ایجاد هیئت‌های اندیشه‌ورز برای پیشبرد گروه علوم انسانی

ایجاد هیئت‌های اندیشه‌ورز برای پیشبرد گروه علوم انسانی

باید مؤلفه‌های علوم انسانی را سرلوحه کار خود قرار دهیم

باید مؤلفه‌های علوم انسانی را سرلوحه کار خود قرار دهیم

جوانان باید نقش تمدنی داشته باشند

جوانان باید نقش تمدنی داشته باشند