جمعه  09  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
گفتگوی آنا به مناسبت روز جانباز؛

از رمل‌های سوزان فکه و مدال جانبازی تا سردار سنگر دانشگاه

يكشنبه 10 فروردین 1399 ساعت 14:53
جانباز دفاع مقدس در عملیات عاشورای 3 که اکنون در سنگر دانشگاه خدمت می‌کند، معتقد است که مسئولیت تمام نشده و تا آخرین لحظه از میدان مقابله با دشمن نباید گریخت.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا- هر سال در طلیعه ماه شعبان و روزهایی که به برکت تولد فرزندان امیرالمؤمنین علیه‌السلام به نام روزهای پاسدار و جانباز نامگذاری شده است، توفیق رفیق راه اعضای هیئت رئیسه دانشگاه می‌شد تا لحظاتی را در خدمت استاد محبوب و مهربان دانشگاه، تقویت روحیه و انگیزه کنند.
 
پاسدار پرافتخاری که پرستاری و خدمت در بهداری رزمی را در دوران جنگ‌های شیمیایی، میکروبی و رادیواکتیوی دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد.
 
فردی که در ۲۱ سالگی، وقتی ورق‌های تقویم روی شب جمعه ۲۵ مرداد  ۱۳۶۴ متوقف شده بودند در عملیات عاشورای 3 میان رمل‌های سوزان فکه به‌ دریافت مدال جانبازی نائل آمد. 
 
جانبازی که ویلچرش مانند بال‌های آهنی در رستاخیزی که زمین گواهی می‌دهد بر اعمال و رفتار، فخر خواهد فروخت بر زمینی که محروم مانده است از جای گام‌هایش. معلم مهربانی که خدمت در سنگر مقدس دانشگاه را برای خود تکلیف می‌داند.
 
«محمد بختیاری» نامی آشنا برای جامعه دانشگاهیست. او را با نام «سردار» می‌شناسند و چه آرامش عمیقی ایجاد می‌شود در وجود دانشجویان از قلب استادی که به واسطه مهربانی زاید‌الوصفش، هنگامی که آنان را «بابا» خطاب می‌کند. 
 

محمد بختیاری

مرد با‌صلابت روزهای دفاع و استاد متین و خوش برخورد امروز، سخنان سنجیده و لحن گرم و صمیمی‌اش، نور امید را در دل روشن و آرامش را میهمان وجودت می‌کند.

او که حالا مسئولیت معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین، پیشوا و قرچک را بر عهده دارد، معتقد است که مسئولیت تمام نشده و تا آخرین لحظه از میدان مقابله با دشمن نباید گریخت.

حال که به سبب مهمان ناخوانده‌ای که آن را کرونا می‌‌گویند، سلب توفیق شد تا دقایقی از آرامش درونی و هم‌نشینی صمیمی با او بهره ببریم، لاجرم با برقراری تماس تلفنی این روزهای خجسته را به وی تبریک گفته و لحظاتی را فارغ از صحبت‌های کرونایی، دلی سبک کردیم. 
 
استاد بختیاری با تبریک ایام خجسته ماه شعبان به‌ویژه روزهای پرشکوه میلاد سه نگین درخشان اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، به بزرگ جانباز انقلاب، حضرت امام خامنه‌ای، پاسداران غیور، جانبازان سرافراز و ملت انقلابی ایران اسلامی، خاطرنشان می‌کند: «نامگذاری سوم و چهارم شعبان، سالروز میلاد سیدالشهدا و پرچمدار دشت کربلا، حضرت اباالفضل‌العباس به نام روز پاسدار و جانباز، نمادی از معنویت و قدرت غیور‌مردانی است که از نخستین ساعات پیروزی انقلاب، صادقانه وارد سلک پاسداری شدند و همدوش با سایر نیروهای مسلح و مردم در راه آرمان‌های الهی و انقلابی پیر و مرادشان سر و جان گذاشتند و مقتدرانه از دوران ارزشمند دفاع مقدس عبور کردند. جانبازان عزیز نیز با شجاعت و ایثار بی‌مثال‌شان، الگوی‌های ماندگاری شدند که به تعبیر مقام معظم رهبری مانده‌اند تا به ما در راه‌ماندگان، راه رستگاری بياموزند.»
  
محمد بختیاری با تأکید بر نقش مهم ملت شهید‌پرور انقلاب اسلامی ایران به خبرنگار آنا در ورامین می‌گوید: «حضور فعال و انقلابی مردمان این سرزمین در برهه‌های متعدد تاریخ نیز نشان از روحیه و منش ایثار، ازخود‌گذشتگی و شهادت‌طلبی آنان دارد. از مقابله با فتنه‌ها و دسیسه‌های خصمانه دشمن تا فعالیت‌های جهادگونه و انسان‌دوستانه‌شان در بلایای طبیعی و‌ بحران‌‌هایی مانند آنچه که اکنون به‌عنوان یک ویروس، جهان را درگیر کرده است.»
 


وی این روحیه همبستگی و نوع‌دوستی مردم را مهم‌ترین عامل موفقیت در حوزه‌های مختلف و بزرگ‌ترین سد مقابل توطئه‌ها و تهدیدات سخت و نرم دشمنان برای نفوذ دانسته و با یاد‌آوری به مسئولیت  همه آحاد جامعه در صیانت از ارزش‌های انقلاب اظهار می‌کند: «امروز دشمن در‌صدد دگرگون کردن ارزش‌ها و مدیریت افکار جوانان ماست، مسئولیت تمام نشده و تا آخرین لحظه از میدان مقابله با دشمن نباید گریخت.»
 
جانباز ۷۰درصد دوران دفاع مقدس وظیفه خود را در شرایط جنگ نابرابر و نرم دشمنان، بسیار سنگین‌تر از گذشته می‌داند و معتقد است که امروز از وظایف مهم استادان است که تا با حضور مؤثر و با‌بصیرت خود، ارزش‌های الهی و انقلابی را برای جوانان امروز تشریح کرده و نیروهای انقلابی تربیت کنند.
 
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا و قرچک، راه پیش‌رو را همان راه است برشمرده و می‌افزاید: «رسالت ما تغییری نکرده است، اگر چه جانبازان ما بخشی از جسم خود را در جبهه‌ها جا گذاشته‌اند؛ اما اگر برای نشر فرهنگ شهدا و زنده ماندن اهداف آنان، دوباره از لحاظ جسمانی سلامت شویم با تمام وجود برای رهبر انقلاب امام خامنه‌ای و میهن اسلامی سربازی خواهیم کرد.»
 
استاد اخلاق دانشگاه هیچ‌گاه خود را لایق تعریف و تمجیدها ندانسته و همواره صبر و بزرگ منشی دوستان جانباز خود و خانواده‌هایشان را می‌ستاید و می‌گوید: «درست است که جانبازان، شهدایی هستند که با دردها و مشقت‌ها ذره ذره در آسایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و منازل شهید می‌شوند؛ اما باید به همان اندازه از قدر و منزلت و مجاهدت‌های خانواده‌هایشان هم یاد کرد که گمنامند و با اعتقاد در این راه جانفشانی می‌کنند.»

به تعبیر بختیاری، دلیل تحمل این همه سال سختی جانبازان و خانواده آنان، عهد و پیمانی است که با آرمان‌های امام راحل، شهدا و امام خامنه‌ای عزیز بسته‌اند و این مطلب را برای مردم امیدوارکننده و برای مسئولان تلنگر می‌پندارد.»

استاد پیشکسوت و جانباز دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفتگوی تلفنی خود با آنا از خداوند متعال توفیق پیمودن راه شهدای والامقام را در سایه منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی مسئلت کرد.
 
آری... به درستی که جانبازی نتیجه ممارست خالصانه برای جلب رضای الهی و مجاهدت عاشقانه در راه خدایی است که مدال شهامت، شجاعت و پایمردی‌اش را بهره شیفتگان مخلصش می‌گرداند و چه خوش گفت:
 
از دوست به یادگار دردی دارم 
کان درد به صد هزار درمان ندهم

انتهای پیام/۴۱۱۷/4062/

http://ana.ir/i/480141
شمارش معکوس آغاز کار مجتمع آموزشی، تحقیقاتی و تولیدی «غذای طیب»

شمارش معکوس آغاز کار مجتمع آموزشی، تحقیقاتی و تولیدی «غذای طیب»

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ورامین-پیشوا تجلیل شد

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ورامین-پیشوا تجلیل شد

جانبازان قدرت ایمان را به سلاحی در برابر زورگویان تبدیل کردند

جانبازان قدرت ایمان را به سلاحی در برابر زورگویان تبدیل کردند

دیدار دانشگاهیان دانشگاه آزاد شهر قدس با جانبازان و ایثارگران

دیدار دانشگاهیان دانشگاه آزاد شهر قدس با جانبازان و ایثارگران

جانبازان عزت و افتخار این مرز و بوم هستند

جانبازان عزت و افتخار این مرز و بوم هستند

جاهلان فلسفه وجودی سپاه پاسداران را نمی‌فهمند

جاهلان فلسفه وجودی سپاه پاسداران را نمی‌فهمند

حضور مقتدرانه سپاه در همه عرصه‌ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست

حضور مقتدرانه سپاه در همه عرصه‌ها بر هیچ‌کس پوشیده نیست