يكشنبه  10  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در راستای گرامیداشت حماسه 9 دی صورت گرفت؛

برگزاری نشست «بصیرت و هوشیاری» در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر

چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 18:16
نشست «بصیرت و هوشیاری» در راستای بصیرت‌افزایی دانشگاهیان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از اسلامشهر، عصر امروز نشست «بصیرت و هوشیاری» در راستای بصیرت‌افزایی دانشگاهیان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار شد.

«عقلانیت» و «رفتار عقلانی» مهم‌ترین راه برون‌رفت از فتنه

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر در این نشست به تبیین لغوی و مفهومی فتنه پرداخت و با اشاره به احادیث و روایات متعدد به‌ویژه با استناد به تعدادی از خطبه‌های حضرت امیرالمومنین علی‌(ع) در نهج‌البلاغه، فتنه و راهکارهای برون‌رفت از آن را بیان کرد.

جبار امینی، فتنه را واژه‌ای قدیمی و برگرفته از قرآن کریم دانست که در روایات بسیاری از ائمه معصومین‌(ع) نیز از آن تعبیر به آزمایش و امتحان شده است.

وی با اشاره به برخی از وقایع تاریخی زمان حضرت علی‌(ع)، راهکار چگونگی برون‌رفت از فتنه را موضوعی مهم دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌های برون‌رفت از فتنه «عقلانیت» و «رفتار عقلانی» است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر، عقل را نیروی قدرتمند تجزیه و تحلیل و غربالگری برشمرد و آن را جدای از علم دانست و بر ضرورت رفتار عقلانی تأکید کرد.

پیوند بین مردم و ولایت فرمول اصلی برون‌رفت از فتنه

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر نیز در این نشست به تبیین مفهوم و عوامل ایجاد فتنه و فتنه در دنیای امروز پرداخت و به مصادیقی در این زمینه اشاره کرد.

حجت‌الاسلام رحیم نوروزی ایجاد شبهات مختلف در مرجعیت در راستای دوقطبی‌کردن نگاه دینی مردم، جنگ تحمیلی با هدف فشار حداکثری بر مردم ایران، جنگ فرهنگی و رسانه‌ای، تحریم و اغتشاشات سال‌های 78، 88 و 98 را از بزرگ‌ترین فتنه‌های دشمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برشمرد.

وی عنوان کرد: «در تمام این فتنه‌ها، دشمنان سعی کردند تا با روش‌های مختلف و با فشار بر آحاد ملت (مانند فتنه 78 با هدف قراردادن قشر جوان از طریق آموزش، فتنه 88 با هدف قراردادن اقشار سیاسی با استفاده از روش‌های سیاسی و انتخاباتی و فتنه سال 98 با فشار اقتصادی و معیشتی بر اقشار عمومی و به‌ویژه طبقه متوسط و ضعیف)، مردم و به‌ویژه جوانان و نخبگان را از انقلاب مأیوس کرده و بین مردم و حکومت فاصله بیندازند.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر خاطرنشان کرد: «مردم هوشیار و انقلابی ایران همواره با ولایت‌مداری مقابل فتنه‌های دشمنان آگاهانه ایستاده و نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب کرده‌اند.»

نوروزی ولایت‌مداری و پیوند بین مردم و ولایت را فرمول اصلی برون‌رفت از فتنه در دوران مختلف دانست و پای کار آمدن مردم را مکانیزم اثبات‌شده این فرمول قلمداد کرد.

شفافیت یکی از ابزارهای مهم در مبارزه با فتنه و فتنه‌گری

مدیر فرهنگی و اجتماعی واحد اسلامشهر نیز در بخش سوم نشست بصیرت‌افزایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، فتنه را فضای غبارآلودی دانست و شفافیت را یکی از مهم‌ترین ابزارهای مبارزه با این فضا برشمرد.

حجت‌الاسلام رضا مرادی‌خلیفه‌لو با تأکید بر جداسازی صف فتنه‌گران از مردم؛ مردم را ریشه‌های انقلاب و نقطه قوت آن قلمداد کرد و افزود: «آنچه در بیانات رهبر معظم انقلاب نیز مشخص است، این است که ایشان فتنه را از ناحیه مردم نمی‌بینند و صف فتنه‌گران را از مردمی که خود صاحب این انقلاب هستند، جدا می‌دانند.»

وی به تبیین فتنه و فتنه‌گر پرداخت و گفت: «هر حرکتی که منجر به دلسردی مردم از انقلاب شود فتنه و هرکسی که بخواهد بین مردم و حکومت فاصله اندازد، فتنه‌گر است.»

مدیر فرهنگی و اجتماعی واحد اسلامشهر خاطرنشان کرد: «نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران رابطه جدی، دقیق و حساس بین حکومت و مردم است و از این رو فتنه‌گران همواره تیر خود را به سوی ایجاد ناامیدی و جدایی مردم از انقلاب نشانه می‌گیرند.»

مرادی‌خلیفه‌لو شفافیت را یکی از ابزارهای مهم در مبارزه با فتنه و فتنه‌گری دانست و افزود: «رهبری با تدبیر خود جلوی یک فتنه بزرگ را گرفتند.»

انتهای پیام/4103/

http://ana.ir/i/463815
مشکل غرب با نظام اسلامی حل‌ناشدنی است/ پیشرفت کشور با تفکر یکدست انقلابی

مشکل غرب با نظام اسلامی حل‌ناشدنی است/ پیشرفت کشور با تفکر یکدست انقلابی

تجدید میثاق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با آرمان‌های انقلاب

تجدید میثاق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با آرمان‌های انقلاب

عنوان زیباترین طرح مسابقات ملی دیوار خاک مسلح به «جعبه» واحد علوم و تحقیقات رسید

عنوان زیباترین طرح مسابقات ملی دیوار خاک مسلح به «جعبه» واحد علوم و تحقیقات رسید

اجرای برنامه‌های فرهنگی اجتماعی دهه فجر در واحدهای دانشگاه آ‌زاد اسلامی

اجرای برنامه‌های فرهنگی اجتماعی دهه فجر در واحدهای دانشگاه آ‌زاد اسلامی