يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در گفت‌وگو با آنا عنوان شد؛

گام بلند دانشگاه آزاد اسلامی برای نسل سومی شدن/ اندیشکده راهبردی مواد و انرژی پل صنعت و دانشگاه می‌شود

جمعه 01 تیر 1397 ساعت 12:30
ساختار، اهداف و برنامه‌های اندیشکده انرژی و مواد واحد تهران‌جنوب به عنوان نخستین اندیشکده راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی تشریح شد.

به گزارش آنا، چهارشنبه 30 خرداد نخستین اندیشکده دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان اندیشکده مواد و انرژی متعلق به دانشکده فنی واحد تهران جنوب آغاز به کار کرد.

ابوتراب علیرضایی رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا با توجه به رونمایی از لوگوی اندیشکده انرژی و مواد واحد تهران‌جنوب در همایش٬ «استاد بسیجی٬ تحول انقلابی٬ دانشگاه تمدن ساز» اظهار کرد: «اندیشکده انرژی و مواد در راستای تحولات اخیر دانشگاه آزاد و بسیج اساتید پس از رویکردهای مدیریتی جدید، راه‌‌اندازی شده است. بر اساس سیاست‌های جدید، مقرر شده تا دانشگاه‌ها مسأله‌محور باشند و در راستای حل چالش‌های کشور گام بردارند.»

علیرضایی افزود: «در این چارچوب، دکتر طهرانچی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران مأموریت قطب انرژی و مواد را به واحد تهران‌جنوب محول کرد. البته این مأموریت بر اساس ساختارها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این واحد دانشگاهی به‌ویژه در دانشکده فنی محول شده است.»

اندیشکده انرژی و مواد به عنوان زیرمجموعه‌ای از بسیج اساتید واحد تهران‌جنوب، پشتوانه‌ای برای استقرار این واحد دانشگاهی در جایگاه قطب انرژی و مواد خواهد بود

رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب خاطرنشان کرد: «هم‌راستا و هم‌گام با این رویکرد، بسیج اساتید واحد تهران‌جنوب نیز برای راه‌اندازی اندیشکده انرژی و مواد اقدام کرد. مکاتبات و رایزنی‌های مختلفی صورت گرفت و روز چهارشنبه 30 خرداد شورای اندیشکده‌ سازمان بسیج اساتید تشکیل و مجوزی به صورت مشروط به بسیج اساتید این واحد دانشگاهی برای ایجاد اندیشکده انرژی و مواد داده و در مراسمی از لوگوی این اندیشکده رونمایی شد.»

پیگیری دو مأموریت در اندیشکده انرژی و مواد واحد تهران‌جنوب

وی بیان کرد: «به طور کلی همانطور که از نام این اندیشکده مشخص است، دو مأموریت دنبال خواهد شد. یکی در حوزه انرژی و دیگری در حوزه مواد. در زمینه انرژی سه بخش دیده شده است؛ انرژی‌های پاک شامل انرژی‌های آبی، بادی، خورشیدی، امواج و زمین‌گرمایی، انرژی‌های فسیلی شامل انرژی‌های نفتی موجود که عمدتاً آلاینده محیط زیست هستند و انرژی‌ هسته‌ای.»

این مسئول ادامه داد: «در حوزه مواد نیز در دو بخش مواد معدنی و مواد آلی فعالیت خواهد شد؛ در هر دو زمینه انرژی و مواد دانشکده فنی تهران‌جنوب ظرفیت‌های موردنیاز فعالیت را دارد. البته هرکدام از این دو حوزه زیرمجموعه‌هایی خواهند داشت. کارگروه‌های مختلفی در هرکدام از این موارد تشکیل می‌شود و در موضوعات مختلف آن حوزه به پژوهش و تحقیق خواهند پرداخت.»

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: «این اندیشکده تلاش می‌کند تا در راستای تحقق هدف دانشگاه نسل سوم که همان کارآفرینی است، گام بردارد و فعالیت‌های آن پژوهشی، علمی و عملیاتی خواهد بود. به عبارت دیگر اندیشکده انرژی و مواد به عنوان زیرمجموعه‌ای از بسیج اساتید واحد تهران‌جنوب، پشتوانه‌ای برای استقرار این واحد دانشگاهی در جایگاه قطب انرژی و مواد خواهد بود.»

اندیشکده طبق مصوبه سازمان بسیج اساتید سهمیه اعتباری دارد

علیرضایی بیان کرد: «این اندیشکده پس از مدتی می‌تواند پروژه‌های این بخش را اجرا کند. برای مثال پروژه‌های انرژی خورشیدی را برای صنایع و شرکت‌های متقاضی پیاده خواهد کرد. این اندیشکده طبق مصوبه سازمان بسیج اساتید سهمیه اعتباری دارد. یعنی متناسب با پیشرفت فعالیت‌ها هم از طریق بسیج اساتید و هم از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اعتبار دریافت خواهد کرد.»

رئیس بسیج اساتید واحد تهران‌جنوب با توجه به 31 خرداد روز بسیج اساتید نیز اظهار کرد: «با توجه به فرمایش های مکرر رهبری از جمله در دیدار رمضانی امسال با استادان درباره لزوم ارتباط جدی صنعت و دانشگاه و حل مشکلات جامعه، بسیج اساتید به این عرصه‌ها ورود خواهد کرد. برای مثال در همین بخش انرژی اگر بتوان استفاده از انرژی‌های پاک را توسعه داد از بسیاری از آلودگی‌های ناشی از انرژی‌های فسیلی جلوگیری خواهد شد.»

وی اضافه کرد: «بنابراین به دلیل ارتباط این اندیشکده با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، امکان ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی وجود دارد و مصمم هستیم به لطف خداوند دِین خود را به نظام اسلامی و مردم ادا کنیم.»

به گزارش آنا، ابوتراب علیرضایی دکتری مدیریت صنعتی گرایش تولید و دانشیار رتبه 31 دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب است.

*گفت‌‌وگو از احسان عربی

http://ana.ir/i/288093
رونمایی از اندیشکده غذا و امنیت غذایی دانشگاه آزاد اسلامی ورامین

رونمایی از اندیشکده غذا و امنیت غذایی دانشگاه آزاد اسلامی ورامین