دوشنبه  01  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام:

گسترش نشاط مستلزم ایجاد تحول در فرهنگ شادی است

يكشنبه 06 مرداد 1398 ساعت 19:41
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: گسترش نشاط مستلزم ایجاد تحول در فرهنگ شادی است، یعنی برای گسترش شادی باید به تحول در زمینه ساختارهای جمعی بیندیشیم.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایلام، روح‌الله استاک با ورود به بحث در حوزه فرهنگ اظهار کرد: در حالی که در عصر مدرنیته حوزه فرهنگ به مثابه هنر عالی، حوزه خاصی از جامعه را اشغال کرده بود، در دوره کنونی که از آن به عصر پسامدرن یاد می‌شود، فرهنگ به همه عرصه‌های جامعه راه یافته است.

وی ادامه داد: در حوزه اجتماعی مشاهده می‌کنید که تمایزات بیشتر از گذشته به صلاحیت‌های فرهنگی وابسته است تا به قدرت اقتصادی یا سیاسی، به‌ویژه نظام سلامت که درهم‌تنیدگی آن با فرهنگ قابل کتمان نیست و اینکه تعریف سلامت صرفاً در جسم خلاصه نمی‌شود و ابعاد روحی، اجتماعی و معنوی را شامل می‌شود، گواه این مدعاست.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: خوشبختانه در دوره فعلی وقتی نظام پیشگیری از بیماری‌ها و توجه به سبک زندگی برای کاهش ریسک فاکتورها اولویت وزارت بهداشت شده است، نشان‌دهنده وقوف به مسئله فرهنگ است؛ البته چون سکاندار وزارت از اصحاب فرهنگ و هنر است، این موضوع تعجب‌برانگیز نیست.

استاک به طرح ملی کنترل فشارخون بالا اشاره کرد و یادآور شد: در این فرصت لازم می‌دانم موفقیت طرح ملی کنترل فشار خون بالا را که با کمترین هزینه ممکن به اهداف تعیین‌شده دست یافت، به وزیر محترم و کارکنان نظام سلامت تبریک بگویم.

وی با بیان ضعف کار جمعی در فرهنگ ایرانی اظهار کرد: بسیاری از روشنفکران در سیاست‌گذاری‌های خود معمولاً از ایده‌های‌شان شروع می‌کنند و به سوی واقعیت می‌روند، اما فکر می‌کنم موفقیت حوزه فرهنگ وزارت بهداشت این بود که از واقعیت‌ها به جانب ایده‌ها حرکت کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزود: برای حل این مشکل معاونت‌های فرهنگی در وزارت بهداشت اقدامات عملی مناسبی انجام دادند که راه‌اندازی و تقویت تشکل‌های اسلامی و کانون‌های فرهنگی و هنری و مذهبی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، تشکیل مجامع تخصصی، برگزاری جلسات مستمر، همه و همه برای تقویت کار جمعی در قشر فرهیخته دانشجو بوده است و انتظار ما از مقام عالی وزارت این است که کمک کنند تا این تشکیلات بهتر از گذشته تقویت شود و نارسایی‌های بودجه و نبود همکاری‌ها سبب نشود رغبت برای عضویت در این تشکیلات کاهش یابد.

استاک به موضوع فرهنگ شادی پرداخت و عنوان کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم که البته در سخنان وزیر هم نمود فراوانی داشته است، موضوع فرهنگ شادی است. فرهنگ شادی در تولید نشاط یا امید اجتماعی که نوعی چشم‌انداز خوش‌بینانه و مثبت به روند حرکت و تحولات جامعه در بین تمام گروه‌های اجتماعی است، تأثیر بسزایی دارد.

وی بیان کرد: همه می‌دانیم که شادی و شادبودن، امری اکتسابی است که از طریق فرایندهای جامعه‌پذیری و نهادهای اجتماعی مانند خانواده و نهادهای آموزشی و رسانه‌ها به افراد آموخته و انتقال داده می‌شود و ما فکر می‌کنیم که گسترش نشاط مستلزم ایجاد تحول در فرهنگ شادی است یعنی برای گسترش شادی باید به تحول در زمینه ساختارهای جمعی مانند خانواده، دانشگاه و مدارس و البته فضاهای اجتماعی و سیاست‌های فرهنگی بیندیشیم.

انتهای پیام/4103/

http://ana.ir/i/407494
میزان نشاط مردم نشان‌دهنده پیشرفت اجتماعی است

میزان نشاط مردم نشان‌دهنده پیشرفت اجتماعی است

ایجاد نشاط در جامعه با ارتقای حمایت‌های فرهنگی و کاری

ایجاد نشاط در جامعه با ارتقای حمایت‌های فرهنگی و کاری

نشاط اجتماعی باعث ایمنی جوانان در برابر مشکلات می‌شود

نشاط اجتماعی باعث ایمنی جوانان در برابر مشکلات می‌شود

مدیران تربیت بدنی نقش اساسی در نشاط دانشجویان دارند

مدیران تربیت بدنی نقش اساسی در نشاط دانشجویان دارند