دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
جلیلی؛

دانشجو باید نقش دیده‌بانی را نسبت به مسائل روز داشته باشد

سه شنبه 29 بهمن 1398 ساعت 15:31
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دانشجو باید نقش دیده‌بانی به موقع و صحیح نسبت موضوعات و مسائل روز را داشته باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، همایش «مجلس قوی؛ ایران قوی» با موضوع بررسی ویژگی‌های مطلوب و اولویت‌های نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی عصر امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

سعید جلیلی در این همایش اظهار کرد: رابطه دانشگاه و سیاست یکی از مسائل مهم است که باید درباره آن تامل کرد؛ مقام معظم رهبری می‌فرمایند که دانشجو باید سیاسی باشد، باید مفهوم فرمایش ایشان را به درستی تبیین کنیم‌.

وی افزود: دانشگاه بخش منفعلی از جامعه نیست و نقش پیشران را در جامعه می‌تواند ایفا کند. مفهوم دولت در سایه، حرکت عمومی و یک گفتمان است. خیزش عمومی باید برای تقویت قوای کشور باید شکل بگیرد که این لزوما به معنای تایید نیست بلکه کمک به تسهیل فرآیندهای کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: دانشگاهیان باید روند کشور را دنبال کرده و به این مسئله کمک کنند که حرکت کشور جلو برود. دانشجو نقش دیده‌بانی به موقع و صحیح نسبت موضوعات و مسائل روز دارد.

جلیلی بیان کرد: اگر می‌گوییم نسبت به آنچه می‌گذرد بی تفاوت نباشید، شرط آن این است که تحولات پیرامونی کشور را بدانید که چیست. اگر کشوری تحریم باشد یک جور باید به آن نگاه کرد و کشوری که تحریم نیست، جور دیگر به آن توجه باید کرد. باید بدانید که ظرف مجلس چه اقتضائاتی دارد و چه موضوعات مهمی باید درشرایط فعلی مجلس دنبال شود.

وی افزود: مسئله بیکاری و گرانی یکی از موضوعاتی است که مجلس و دولت باید نسبت به آن پاسخگو باشند و در هر دوره‌ای مسئولان نیاز است که درباره آن توضیح دهند. هر کاندیدای مجلس باید برای چهار سال حضور خود در خانه ملت برنامه داشته باشد و راهکار در خصوص بودجه ارائه دهد. از کاندیدای مجلس باید بپرسید که بودجه سال آینده را با چه ابتکاراتی تدوین خواهد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلسی باید شکل بگیرد که برنامه بودجه را نه براساس منابعی که وجود دارد توزیع کند بلکه باید برنامه داشته باشد که فلان دستگاه اجرایی صرفا مصرف کننده بودجه نباشد و تولیدکننده منابع درآمدی باشد. باید برای بودجه، بهره‌وری تدوین شود.

جلیلی بیان کرد: برگزاری مناظره‌های دانشجویی یکی از برنامه‌های خوب دانشگاه‌هاست که باید به نتایج این برنامه‌ها توجه شود. نماینده باید در عرصه‌های مختلف دارای ابتکار و خلاقیت در تدوین قوانین باشد. روزی یک هزار میلیارد تومان خلق پول در کشور صورت بگیرد، باید کاندیدای مجلس برای هزینه این پول برنامه داشته باشد.

وی ادامه داد: تسهیلات بانکی کشور خلق پول می‌کند، اما ۵۰ درصد جمعیت کشور یک ریال تسهیلات نگرفته‌اند، برای اصلاح این رویه نیازمند حضور نمایندگانی است که به دنبال عدالت هستند. وقتی شما به یک کاندیدای مجلس رای می‌دهید، یعنی چک سفید امضا له او می‌دهید که هرسال ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تخصیص بودجه را امضا کند؛ بنابراین مهم است که چه کسی را انتخاب کنید تا بتواند با برنامه‌ریزی درست به نفع مسائل کشور و مردم گام بردارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: رئیس دیوان محاسبات چند ماه پیش در مجلس گزارش داد که در سال ۹۷، برخی از شرکت‌ها ۴۵ هزار میلیارد تومان زیان‌دهی داشتند که باید این مسائل در کشور اصلاح شود. باید نمایندگانی در مجلس حضور پیدا کنند که به مسائل مختلف کشور در زمینه بودجه اشراف کامل داشته باشد.

جلیلی گفت: برخی از مدیران دولتی، متوسط عمر مدیریتی آنان یک سال است که این مسئله خوب نیست، مدام نباید مدیر عوض شود، باید مدیرانی سکان‌دار کشور باشند که با برنامه چند ساله به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

وی عنوان کرد: تعامل سازنده یکی از مباحثی است که باید توسط مسئولان کشور به طور جدی دنبال شود. سوال مهم از کاندیداهای مجلس این است که شما چه پیشران‌ها و ابداعاتی برای کمک به کشور دارید؟ نمایندگان مجلس در دوره دهم برای موضوع ساخت پالایشگاه‌ها در کمیسیون انرژی تلاش کردند و مصوبات خوبی داشت که جا دارد در این موضوع از نمایندگان تشکر کنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: مجلس می‌تواند موثر در مسائل کشور باشد به شرط اینکه نمایندگانی در آن حضور پیدا کنند که دارای فکر و ابداعات باشند. مجلس قوی می‌تواند کشور را به جلو ببرد و شاهد پیشرفت باشیم، اهداف نقطه‌زن داشته باشد و طرح‌های پیشران برای کمک به کشور ارائه دهد.

جلیلی خاطرنشان کرد: مباحثی که بنده گفتم، نیازمند این است که توسط یک تیم و جبهه دنبال شود. باید به این سوال که "به چه اولویت‌هایی می‌‌خواهیم رای دهیم؟" پاسخ دهیم؛ باید در اولویت‌ها و مسائل مختلف وحدت داشته باشیم. در حال حاضر شاهد تنوع لیست‌های مختلف در مجلس هستید، از افراد این لیست‌ها بپرسید که برنامه آنان برای مجلس چیست؟

وی عنوان کرد: تشکل‌های دانشگاهی و انجمن‌های علمی در موضوعات مختلف کم کاری دارند. مثلا در طرح تحول سلامت، تشکل‌های دانشگاهیِ دانشگاه‌های علوم پزشکی واقعا منفعل بودند؛ باید تشکل‌ها و انجمن‌های به صورت خودجوش فعالیت کنند و به کمک مردم و کشور بیایند. هر دانشگاهی می‌تواند دولت در سایه باشد و باید دانشجویان در این راستا کار و تلاش کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی از دانشجویان از من می‌پرسند که در زمان اندک تبلیغات انتخاباتی در تهران، چگونه از میان ۱۴۰۰ نفر، ۳۰ نفر انتخاب کنیم؟ پاسخ بنده به آنان این است که زمان اندک نیست! شما چهار سال فرصت داشتید که برنامه‌ها و اولویت‌های گروه‌های سیاسی را بررسی کنید، باید تشکل‌های دانشگاهی به‌عنوان پیشران جامعه به وظایف خود عمل کنند و کمک کنند افراد متخصص به مجلس راه پیدا کنند.

انتهای پیام/۴۱۱۸/

http://ana.ir/i/472826
نشست جامعه‌شناسی مشارکت سیاسی و جریان‌شناسی انتخابات برگزار می‌شود

نشست جامعه‌شناسی مشارکت سیاسی و جریان‌شناسی انتخابات برگزار می‌شود

چه کسی مسئول ناکارآمدی‌هاست؟/ راه‌کار خروج از ناکارآمدی‌ها چیست؟ / مجلس انقلابی چه ویژگی‌هایی دارد؟

چه کسی مسئول ناکارآمدی‌هاست؟/ راه‌کار خروج از ناکارآمدی‌ها چیست؟ / مجلس انقلابی چه ویژگی‌هایی دارد؟

مردم مانند راهپیمایی 22 بهمن در انتخابات مجلس شرکت می‌کنند

مردم مانند راهپیمایی 22 بهمن در انتخابات مجلس شرکت می‌کنند

قانون شفافیت آراء را تصویب کنید + عکس

قانون شفافیت آراء را تصویب کنید + عکس

دولت و مجلس تمام تعهدات برجامی در حوزه نظارتی و بازرسی را یکجا لغو کنند

دولت و مجلس تمام تعهدات برجامی در حوزه نظارتی و بازرسی را یکجا لغو کنند

موافقت کمیسیون تلفیق مجلس برای اختصاص بودجه پژوهشی به دانشگاه آزاد اسلامی

موافقت کمیسیون تلفیق مجلس برای اختصاص بودجه پژوهشی به دانشگاه آزاد اسلامی

گزارش وزیر علوم به نمایندگان درباره وضعیت سیاسی-فرهنگی دانشگاه‌ها

گزارش وزیر علوم به نمایندگان درباره وضعیت سیاسی-فرهنگی دانشگاه‌ها

دانشگاه نباید تریبون یک جریان سیاسی شود/ تشکل‌های دانشجویی هیجان فضای انتخابات را عقلانی کنند

دانشگاه نباید تریبون یک جریان سیاسی شود/ تشکل‌های دانشجویی هیجان فضای انتخابات را عقلانی کنند