يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس‌‌جمهور در آیین تقدیر از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی:

از دوقطبی کردن فضای جامعه فاصله بگیریم/ می‌توانیم برای مردم هم رفاه بیاوریم و هم افتخار علمی

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 10:53
رئیس‌جمهور تعلیم و تعلم را اساس پیشرفت بشر و حرکت به سمت کمال دانست و با اشاره به آمار قابل ملاحظه کشور در عرصه توسعه علم و دانش، تأکید کرد: از دوقطبی کردن فضا در همه موضوعات باید فاصله گرفت تا ایران اسلامی در دانش و علم بیش از پیش پیشرفت کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز در آیین پایانی سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره، با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید فضای علم باشند و آن‌ها را هم دوقطبی نکنند، گفت: علم و دانش را نباید بین جناح‌ها تقسیم کنیم.

وی افزود: آنچه گذشتگان برای ما انجام دادند، حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها یا هزاران سال در طول تاریخ بشر بوده است و آنچه که امروز به‌عنوان علم و دانش، علوم پایه و علوم مختلف شاهد آن هستیم، حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها و سالیان متمادی از سوی اندیشمندان و دانشمندان است.

روحانی تأکید کرد: درواقع در هر نسلی چند آجری را بر این بنای رفیع می‌گذاریم، نسل‌های بعد دومرتبه اقدامات جدید را انجام می‌دهند. هم برای ما افتخار است که دانشمندان جامعه امروز و جامعه بشری در تلاش‌اند و هم برای عزیزانی که امروز برنده این جایزه شدند، افتخار است که توانستند در رقابت علم و دانش، گامی را فراتر بگذارند.

وی افزود: علم و دانش است که رفاه، زندگی و سبک زندگی انسان را عوض می‌کند. اگر هنر را به یک معنا در داخل علم و دانش تعریف کنیم و مادر فناوری را هم علم و دانش و پژوهش بدانیم درواقع بزرگ‌ترین امتیاز انسان آن است که می‌فهمد، عالم می‌شود و می‌تواند عالمی را تربیت کند؛ یعنی تعلم می‌گیرد و تعلیم می‌دهد.

روحانی ادامه داد: این تعلم و تعلیم اساس پیشرفت بشر و حرکت انسان به سوی کمال است. اگر بخواهیم این جو را به وجود بیاوریم که جوان‌های ما مشتاق تحقیق، علم و پژوهش و فعالیت در فناوری‌های نو بشوند، باید فضا را فضای مناسبی قرار بدهیم؛ یعنی آن اکوسیستم لازم و آن زیست‌بوم لازم را به وجود آوریم.

پیامبر (ص) محیط جامعه را برای رشد علمی مناسب کرد

رئیس‌جمهور تأکید کرد: پیغمبر اسلام (ص) همین کار را انجام داد آن‌وقت که پیغمبر به رسالت مبعوث شد، علم، اساساً امتیاز نبود، خواندن و نوشتن اساساً امتیاز نبود هیچ‌کس را با علم تجلیل نمی‌کردند و نمی‌گفتند این آقا عالم است، کتاب‌های فراوانی را خوانده است و در فلان دانش تخصص دارد. اگر افتخاری بود اول به قبیله، به خون و به نژاد بود و بعد هم به شمشیرزنی و فتوحات جنگی بود.

وی افزود: خواندن، نوشتن،‌ علم، دانش و مکتب، مرکز تعلیم و مکتب‌خانه و مدرسه‌ای وجود نداشت و به‌عکس بعضی‌ها علم و دانش را جزو خدمات رده پایین می‌دانستند؛ یعنی رئیس یک طایفه برای اینکه متنی بنویسد، یک فردی را می‌آورد که برایش کتابت کند به‌عنوان یک مستخدمی که کار را برای خودش ننگ و عار می‌دانست؛ که مطلبی را بنویسد؛ ندانستن، ننوشتن و نخواندن امتیاز بود، نه خواندن و نوشتن.

وی گفت: عجیب این است در چنین فضایی قرآن با خواندن و نوشتن این کتاب را آغاز می‌کند؛ «اقْرَأ به اسم رَبِّکَ الَّذِی خَلَق؛ خَلَقَ الْإِنسَانَ مِن عَلَق؛ اقْرَا وَ رَبکَ الْأَکرَم؛ الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَم» یعنی هم قلم، هم نوشتن، هم قرائت و هم خواندن جزو اولین آیاتی است که قرآن مجید با این آیات سرآغاز و شروع می‌شود؛ و لذا در جامعه پیامبر (ص) در مسجد یاد دادن و یاد گرفتن برتر از نماز شد.

حسن روحانی اظهار داشت: فکر می‌کنیم در مسجد بالاترین کار نماز است؛ البته مسجد را برای سجده و نماز درست می‌کنند و در آنجا ما نماز را به پا می‌داریم، اما روایات ما می‌گوید، فراگرفتن علم و دانش و اینکه افراد را تعلیم دهیم، گاهی از سال‌ها عبادت بالاتر است؛ آن روایتی که پیامبر (ص) به ابوذر می‌گوید یک ساعت در علم و دانش فهمیدن و فهماندن قرار گرفتن از سال‌ها عبادت برتر و بالاتر است؛ پس در همان مسجدی که نماز می‌خواندند یک ارزش بزرگ این بود که می‌آموختند و یاد می‌دادند؛ مسجد مدرسه هم بود؛ محل تعلیم و تربیت هم بود؛ گر چه محل مشورت‌های اجتماعی و ساماندهی مسائل اجتماعی و سیاسی هم بود.

وی افزود: پیامبر (ص) این فضا را به وجود آورد؛ آن‌چنان آن فضا به پیش رفت که شما می‌بینید در همان قرون اولیه در زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع)؛ اینکه می‌گویند امام صادق (ع) 4 هزار شاگرد داشت، ممکن است این 4 هزار شاگرد در یک لحظه نبوده در چند سال 4 هزار شاگرد بوده است، اما اینکه در یک مقطعی در مدینه کوچک 4 هزار نفر در مکتب یک عالم بزرگ و اندیشمند مثل امام صادق (ع) درس بیاموزد، شما می‌بینید اکوسیستم چگونه عوض شده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: یعنی جامعه عربی که نه دنبال علم بود، نه دنبال دانش بود و نه علم و دانش ارزشی داشت؛ بزرگ‌ترین کار این شد که مردم بروند، یاد بگیرند، بیاموزند و تجربه کنند و اینکه اسلام برای علم، مرز نشناخت بسیار مهم است.

وی گفت: آن زمانی که مسئله قومیت آن‌قدر مهم بود که به یک عرب اگر می‌گفتند تو برو یک جایی که عرب نیست یک‌چیزی بیاموز؛ اصلاً زیر بار این حرف نمی‌رفت. قرآن می‌گوید اگر این کتاب به زبان عربی نبود، این عرب‌های جامعه آن روز به‌هیچ‌عنوان ایمان نمی‌آوردند؛ یعنی این‌قدر برایشان مسئله قومیت و عربیت مهم بود. حالا در همین جامعه که این مسئله برایشان این همه مهم است؛ پیامبر (ص) می‌گوید هر کجای دنیا بود بروید علم بیاموزید «ولو بالصین» حالا به چین هم اگر است، در خاور دور هم است، بروید و علم را بیاموزید؛ یعنی مرز را شکست و آنجا گفت که هیچ عزتی بالاتر از یاد دادن و یادگرفتن نیست و هیچ ذلتی بالاتر از ندانستن نیست؛ این فضا را پیامبر (ص) عوض کرد و به همین دلیل علم و دانش در مسیر پیشرفت قرار گرفت.

یکی از افتخارات انقلاب اسلامی آمارهای رشد علمی است

وی افزود: امروز یکی از افتخارات در جامعه ایران و در جامعه بعد از انقلاب‌مان، آمار علم و دانش است؛ یعنی اگر مقایسه کنیم با 41 سال پیش می‌بینیم پیشرفت جامعه از لحاظ تعداد دانش‌آموز، دانشجو،‌ مراکز پژوهشی و علمی، مراکز فناوری، پردیس‌ها، پارک‌های علم و فناوری، مداوم در حال سرعت یافتن است. در طول این مدت مشاهده می‌کنیم که ایران در مسیر رشد و علم و دانش حرکت قابل‌قبولی را پیدا کرده است، همه آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضع ما امسال از 2 سال و 4 سال پیش بهتر است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: وزیر محترم علوم آقای دکتر غلامی آماری اوایل بهمن امسال نامه‌ای فرستاده بود و گزارشی داده بود و قسمت کمی از این گزارش را برای شما می‌خوانم ببینید که در آمار و ارقام واقعیت حرکت ما در مسیر پیشرفت و تعالی است. (وزیر علوم) می‌گوید شاخص جهانی کشور در نوآوری از آغاز دولت یازدهم از 120 به رتبه 65 در پایان سال 97 رسیدیم و ارتقاء پیدا کردیم که این روند تداوم دارد به گونه‌ای که در سال 98 به 61 رسیدیم یعنی ارتقاء 59 پله، یک آمار افتخارآفرینی برای ما است و الآن یک معیار برای اینکه بگوییم دولت تدبیر و امید موفق بود یا نبود.

وی افزود: حالا تحریم، فشار و مشکلات بود و هر چه می‌خواهد باشد که البته اگر شرایط تحریم نبود، بی‌تردید شرایط بهتری داشتیم اما درعین‌حال در شرایط فشار و تحریم هم راه را گم نکردیم و مسیر را درست پیمودیم. اینکه توانستیم در طول این 6 سال، 59 پله در نوآوری ارتقاء پیدا کنیم معنایش این است که مسیر انقلاب، مردم و دانش‌پژوهان صحیح و درستی بوده است. بعد می‌گوید تعداد پارک‌های علم و فناوری در این مدت از 36 در سال 93 به 43 در سال 98 رسیده است پس این هم برای ما قابل‌قبول است که در طول چند سال از 36 به 43 در تعداد پارک‌های علم و فناوری رسیدیم.

روحانی گفت: در آمار بعدی می‌گوید تعداد واحدهای فناوری‌های مستقر در مراکز فوق از 3 هزار در سال 92 به 7 هزار و 764 در سال 97 رسیدیم و بیش از 1625 واحد فناوری به کسب رتبه دانش‌بنیان نائل شدند که این آمار نشان می‌دهد مسیر، مسیر پیشرفت است و مسیری است که به جلو می‌رویم و در همین سال‌های این همه سختی و فشار به نظر من این افتخارآمیز است.

وی تأکید کرد: در شرایطی که این همه مشکلات برای دانشگاه‌ها، مراکز علمی، مواد اولیه و برای دسترسی ما حتی به برخی از سایت‌ها مشکلاتی به وجود آمده است اما حرکت و رشد، حرکت قابل‌قبول است. اینکه در علم و فناوری از 21 به 16 رسیدیم به معنای آن است که حرکت ما حرکت سریع در مسیر رشد و علم است که در رشد علمی ما جزو اولین‌ها در دنیا هستیم و معنایش تحرک قابل‌قبول دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما است.

رئیس‌جمهور افزود: برای من بسیار خوشحال‌کننده بود که همین اخیراً وزیر صنعت نامه‌ای برای من نوشته بود که ما در اواخر سال 97 و در سال 98 مجموعاً یک میلیارد و 200 میلیون یورو از قطعاتی که قبلاً در بخش صنعت وارد می‌کردیم، امروز به خودکفایی رسیدیم و در داخل تولید می‌کنیم. خیلی برای ما مهم است که ما در ظرف 2 سال بیش از یک میلیارد یورو از آنچه که ما از خارج نیازمند بودیم و وارد می‌کردیم امروز در داخل خودمان می‌سازیم.

وی گفت: وزیر سلامت اعلام می‌کند و می‌گوید در یک سال گذشته 500 میلیون دلار واردات دارویی و تجهیزات پزشکی ما کمتر شده و همین مقدار در داخل می‌سازیم.

محیط علم و دانش نباید دوقطبی شود

حسن روحانی تأکید کرد: پس بنابراین ما این توانمندی را داریم. برای اینکه این توانمندی را افزایش دهیم البته اولین مسئله، مسئله امید جامعه ما به آینده و فضای مناسب در دانشگاه‌ها است. اگر فضای دانشگاه علم باشد و فضای تنازع نباشد و علم را تقسیم نکنیم. علم و هنر و همه‌چیز در جامعه ما را نمی‌شود دوقطبی کرد.

وی با انتقاد از دوقطبی شدن فضای جامعه اظهار داشت: می‌ترسم کم‌کم ساندویچ‌فروشی، بقالی‌ها و لباس‌فروشی‌ها هم دوقطبی شوند و یکی بشود این جناح و یکی آن جناح شود و هر کس این جناح است وارد این مغازه شود و هر کس آن جناح است وارد آن مغازه شود. من می‌ترسم میوه هم تبدیل به دوقطبی شود، پرتقال جناح راست، پرتقال جناح چپ، هر چیزی را در جامعه دوقطبی نکنیم. چه خبره؟ به چه سمت حرکت می‌کنیم؟ می‌خواهیم چه‌کار کنیم؟

وی افزود: قطب، حزب، جناح جای خودش را دارد، یک استاد خوب، استاد خوب است حالا حتی آن زمانی که ما دانشجو بودیم. البته چون یک مقدار در آن سال‌ها شور انقلاب ایجاد شده بود بعضی از دانشجویان با بعضی از استادها خوب نبودند و با بعضی از استادها بهتر بودند. بعضی از استادها با انقلاب موافق بودند بعضی‌ها خیلی موافق نبودند من همان زمان با این حرف مخالف بودم که یک استاد وقتی سر کلاس می‌آید و می‌خواهد درس بگوید ما باید از دانش او استفاده کنیم از اول که نمی‌آییم حرارت‌سنج بگذاریم ببینیم تقوای او بالا یا پایین است، از اول که نمی‌آییم ببینیم اصل و نسب او را بررسی کنیم که مال چه نژاد و طایفه‌ای است. این عالم و استاد است باید از او بیاموزیم. کلاس برای آموختن است برای یاد گرفتن است. دانشگاه حتماً باید کار سیاسی هم انجام بدهد اما اصل را نباید فراموش کنیم.

دانشگاه کلوپ سیاسی نیست

وی گفت: دانشگاه را ما برای علم و دانش درست کردیم والا یک کلوپ درست می‌کردیم یک مرکزی درست می‌کردیم به نام خانه احزاب، دانشجو به دانشگاه آمده باید علم بیاموزد و یاد بگیرد درعین‌حال در مسائل سیاسی هم حضور پیدا کند. درعین‌حال هم در انتخابات فعال باشد. همیشه دانشگاه‌های ما در ایام انتخابات از فعال‌ترین گروه‌ها در جامعه بودند. حضورشان در مسائل سیاسی و انتخاباتی بسیار خوب است و اشکالی ندارد، اما یادمان نرود آن نکته اول که ما دنبال علم و دانش رفتیم و علم و دانش را نباید تقسیم کنیم.

حسن روحانی ادامه داد: یک وقتی گفتم بعضی‌ها نقد کردند گفتم فیزیک اسلامی و شیمی اسلامی و غیراسلامی نداریم بعضی‌ها گفتند نه داریم. خوب شاید ما این چیزها را بلد نیستیم که چگونه می‌شود 2+2 در جناح راست 4 و در جناح چپ 6 بشود. 2+2 می‌شود 4 برای هر جناحی می‌خواهد باشد، فرقی نمی‌کند، علم، علم است. ریاضیات، ریاضیات است.

وی تأکید کرد: در مورد همین خوارزمی، آثار علمی‌اش را نمی‌پرسیم، حتی مذهبش را نمی‌پرسیم شیعه بوده یا سنی بوده، در مورد سعدی هم نمی‌پرسیم که او شیعه بوده یا سنی بوده، حافظ شیعه بوده یا سنی بوده؟ چه فرق می‌کند، آنچه مهم است از علم و دانش این بزرگ‌مردان در تاریخ استفاده کنید.

رئیس‌جمهور افزود: فضا را یک مقدار مناسب و آرام کنیم. از دوقطبی کردن فضا در همه موضوعات فاصله بگیریم و بگذاریم در علم و دانش پیشرفت شود. بحمدالله وضع ما خوب است و باید به آینده امیدوار باشیم امروز امیدوار هستیم اینکه تحریم‌ها و فشارها نتوانسته ما را بشکند و نتوانسته ما را عوض کند، این افتخار بزرگی برای ماست.

تاب‌آوری ملت ایران مایه شگفتی جهان شد

وی گفت: خدا شاهد است در این یک سال و خرده‌ای کمتر رهبری در دنیا است که به من برسد و از ایستادگی و تاب‌آوری ملت ایران تجلیل نکند؛ همه رهبران غربی و اروپایی،‌ همه‌شان برایشان جای تعجب و شگفتی است که یک ملت بزرگ و عظیم در برابر این همه فشار ایستادگی و مقاومت و در علم و دانش پیشرفت می‌کند.

وی تأکید کرد: در دانش روز و در فناوری‌های نو پیشرفت‌های ما در همه زمینه‌ها قابل ملاحظه است؛ خود این متخصصین اتمی آژانس که برای بازدید می‌آیند، مدتی که یک مقدار آن تعهدات برجامی را کنار گذاشتیم و مراکز فناوری‌هایمان را آزاد گذاشتیم که دست‌شان باز باشد؛ اینکه در عرض یک سال توانستیم چند نوع سانتریفیوژ جدید تولید کنیم، گزارش آژانس را می‌خواندم خود این‌ها تعجب می‌کنند که ایران چگونه با این سرعت پیشرفت می‌کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: البته خداوند به ما ایرانی‌ها فرهنگ بلند داده که جای افتخار برای ماست، تاریخی بسیار بلندی را به ما داده است ما بیش از آنچه به جغرافیای‌مان افتخار کنیم به تاریخ‌مان افتخار می‌کنیم؛ خداوند اندیشمندان و دانشمندان و استعداد خوبی را به ما داده است؛ در این منطقه ما دمکراسی را در خاورمیانه در مشروطیت پایه‌گذاری کردیم؛ قبل از اینکه کسی در این منطقه پارلمان داشته باشد، ما پارلمان به وجود آوردیم و انتخابات درست کردیم و مردم را پای صندوق آراء آوردیم؛ یک ملت بزرگی هستیم؛ ملت اندیشمندی هستیم؛ البته نخوت و غرور هم نداریم و علم‌مان را در اختیار همه قرار می‌دهیم و از علم دیگران هم استفاده و بهره‌برداری می‌کنیم.

وی ادامه داد: اگر این‌چنین شد، مسیر ما مسیری است که امروز می‌توانیم برای رفاه مردم و برای زندگی بهتر مردم تلاش کنیم و مشکلات جامعه‌مان را حل‌وفصل کنیم.

وی گفت: در این چند ماه اخیر 2، 3 مرکز رفتم با اینکه به طور مداوم آمار و اطلاعات روزانه را می‌گیرم؛ برای من بسیار جالب توجه بود؛ در یک مرکزی رفتم که کامیون را می‌ساختند و اخیراً تکمیل کردند با نام جدید ایرانی؛ تمام این کامیون ایرانی است؛ یعنی موتورش، تمام قسمت‌ها، اتاقش، تمام این کامیون ایرانی از اول تا آخر است؛ یک جاهایی از یک شرکت‌هایی استفاده و بهره‌برداری کردند. این جای افتخار دارد که ما در شرایط تحریم و فشار توانستیم روی پای خودمان یک خودروی سنگین را درست کنیم.

حسن روحانی گفت: در هوا و فضا، قدم‌های خوبی امروز برداشتیم و در دولت قبلی ما در یک سطحی در فضا کار می‌کردیم، مثلاً سطح 250 کیلومتر و الآن در ارتفاع آن مشکلی نداریم و بالای 500 کیلومتر رفتیم و در این هم موفقیت‌های بسیار خوبی داشتیم.

وی افزود: حالا نکاتی است که باید تکمیل شود، کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است و یکی از راه‌های تشویق دانشجویان و محققین همین جشنواره‌ها است و راه‌های متفاوتی برای اینکه دانشجویان را به فناوری تشویق کنید، وجود دارد. همین پارک‌های علمی محیط بسیار مناسبی را برای فناوری درست کرده است و این کارخانه نوآوری که افتتاح شد، قدم بسیار مهمی بود و استان‌های دیگر هم این کارخانه نوآوری را افتتاح می‌کنند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهند و شتاب‌دهنده‌ها که کار را تسهیل می‌کنند و شرکت‌های شتاب‌دهنده‌ای که همه کار را برای حرکت آماده می‌کنند.

وی گفت: امروز در بسیاری از استان‌ها دنبال این هستند که این کارخانه فناوری و نوآوری را به وجود بیاورند. این کار بسیار عظیم و بزرگی است و ما باید به‌انحاءمختلف تشویق کنیم.

افزایش آمار شرکت‌های دانش‌بنیان مایه افتخار است

وی افزود: همین گزارش می‌گوید ما در آغاز این دولت 1625 واحد فناوری داریم که به کسب رتبه دانش‌بنیان رسیدند و بعد می‌گوید سال 92 فقط 11 شرکت بودند که حائز این رتبه بودند. از 11 شرکت در این چند سال به 1625 شرکت رسیدیم و معنی آن این است که در مسیر تحول قرار داریم. همه آمار و ارقام این را می‌گوید و چون دستگاه‌های تبلیغاتی دولت ما چند نوع محاصره دارد که یک محاصره آمریکا است.

حسن روحانی تأکید کرد: در داخل هم مداوم. یک محاصره، محاصره تبلیغاتی است. واقعیت‌ها را نمی‌گویند. همین آمار را به مردم بگوییم که اول این دولت 11 شرکت بوده و الآن 1625 شرکت شده است.

وی اظهار داشت: به دلایل سیاسی، جناحی همین است که می‌گویم این چیزها را دوقطبی نکنیم. افتخارات کشور را دوقطبی نکنیم. افتخار، افتخار است. سردار سلیمانی افتخار ماست، جناح راست و چپ نمی‌شناسد.

شهید سلیمانی جناحی نبود

وی افزود: اتفاقاً سردار سلیمانی کسی بود که اصلاً جناحی نبود. اصلاً در این جناح‌بازی‌ها نبود، با همه جناح‌ها و با همه خوب بود و اصلاً تفکرش، تفکر جناحی نبود. اساساً این چیزها جناحی کردنی نیست، معنی ندارد که ما افتخارات ملی‌مان را تقسیم کنیم. این برش، برش ناصحیح و نادرست ایجاد کردن است. اگر درختی هم که میوه دارد از وسط نصف کنید و بگویید ما دو جناح هستیم در این صورت هر دو خشک می‌شود.

روحانی گفت: اگر با اره وسط درخت را بریدید این درخت تا پایین خشک می‌شود، دیگر میوه نمی‌دهد نه به این جناح میوه می‌دهد و نه به آن جناح میوه می‌دهد.

وی افزود: قواعد بازی و حزب‌بازی برای محیط خاص و دوران خاصی است، با هم دعوا و انتخابات می‌کنیم و یکی برنده می‌شود ازاینجا به بعد، دیگر این قواعد بازی به آن صورت رقابت در جامعه باید تعطیل شود. نه اینکه داخل اتاق‌هایمان برویم و تا انتخابات بعدی رقابت کنیم، یعنی آیا ما همین‌طور می‌خواهیم ادامه بدهیم؟ و همچنان تا انتخابات بعدی و بعدی ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: مردم این‌ها را از ما نمی‌خواهند، مردم پیشرفت کشور را از ما می‌خواهند، مردم زندگی راحت، رفاه، معنویت، آزادی در جامعه و استقلال به معنی واقعی کلمه را می‌خواهند، مردم تعامل با جهان را می‌خواهند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: می‌گویند با دنیا تعامل نکنیم یک دیوار دور خودمان بکشیم. این‌قدر دیوار دور ما هست دیگر نیاز نیست شما دیوار بکشید. آن آقای پمپئو این‌ها دائماً مشغول دیوارکشی هستند ما باید دنبال پل باشیم نه دنبال دیوار، با ملت‌های دیگر و با دانشگاه‌های دیگر پل درست کنیم.

وی افزود: اتفاقاً یک گزارشی وزیر علوم چند ماه پیش برای من فرستاده بود درباره پروژه‌های مشترکی که بین دانشگاه‌های ما با دانشگاه‌های خارجی است حتی با دانشگاه‌های اروپایی؛ خیلی گزارش خوبی بود؛ جای ارزشمندی هست که ما بتوانیم با دانشگاه‌های دیگر، با محققین دیگر کار و تلاش و فعالیت کنیم و به نتیجه برسیم؛ نتیجه پایان کار برای ما مهم است؛ باید از این مشکلات عبور کنیم و اتفاقاً حالا که امروز ما را در فشار قرار دادند، با امید و تلاش بیشتر باید از این مشکلات عبور کنیم و می‌توانیم عبور بکنیم و این کار امکان‌پذیر است.

وی گفت: همین آمار ماه‌های اخیر نشان می‌دهد امسال در کشاورزی رشد ما بسیار خوب بوده؛ از اول سال از همان فصل اول هم رشد بسیار خوبی داشته است؛ صنعت که حالا فصل‌های اول وضعش خوب نبوده در فصل سوم دارای رشد است؛ خدمات ما کمی پایین است که باید جبران شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در همین شرایط می‌بینیم که داریم به سمت رشد و توسعه حرکت می‌کنیم؛ امسال و در پایان سال همه ویژگی‌ها نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بدون نفت مثبت و حتی بالای یک خواهد بود؛ البته رقم دقیق آن در ماه‌های اول سال آینده باید مشخص شود، اما از رشد منفی جدا شدیم؛ اگر نفت را کنار بگذاریم، در اقتصاد بدون نفت توانستیم به رشد مثبت برسیم؛ توانستیم شاخص‌ها را در مسیر درست قرار دهیم.

وی افزود: حالا نمی‌خواهم این دولت را با دولت قبلی مقایسه کنم؛ در دولت قبل علیرغم اینکه ما در سال 90 ، صد میلیارد دلار پول نفت داشتیم؛ در سال 1390، 100 میلیارد دلار درآمد نفتی بود؛ علیرغم آن شرایط و بالاترین فروش نفت که قیمت نفت در بالاترین سطح خود در آن سال‌ها بود، اشتغال خالص ما در سال در اوایل 92 و آخر 91 کمتر از 10 هزار نفر بود؛ باورتان می‌شود؟ اشتغال خالص یعنی آن کسی که مشغول به کار شده و آن کس که بیکار شده هیچی به هم بدهند؛ اشتغال خالص 9 هزار و خورده‌ای حدود 10 هزار اشتغال؛ در طول این 6 سال، 3 میلیون و 600 هزار اشتغال خالص داریم؛ چون دستگاه تبلیغات نداریم؛ مردم وضعشان خیلی بد است، بله مردم وضعشان خوب نیست، مردم در فشار هستند، قبول دارم؛ اما بین این 6 سال و 6 سال قبل، بین این 8 سال تا پایان دولت با 8 سال قبل یک مقایسه‌ای بکنیم؛ اشتغال را چه کسی درست کرده؟ مردم، کشاورزان، مهندسین و صنعتگران درست کردند؛ آن‌هایی که در بخش گردشگری دارند تلاش می‌کنند، درست کردند؛ در بخش خدمات درست کردند؛ مردم درست کردند.

وی گفت: به این مردم و شرکت‌ها افتخار کنیم. در شرکت‌های دانش‌بنیان فقط 300 هزار شغل در این 6 سال درست شد، در این شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از 40 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه وارد شده است و در این چند سال 1500 متخصص از خارج از آن‌هایی که در دانشگاه‌های برتر درس خواندند، جذب شده است و این‌ها همه افتخارات ما است.

رئیس‌جمهور در پایان تأکید کرد: این همه آمار و ارقام ما است و به ما نشان می‌دهد که می‌توانیم با وحدت، اتحاد و کنار هم بودن به‌خوبی در این شرایط سخت هم بتوانیم به نقاط بسیار ارزشمند برسیم و بتوانیم برای مردم هم رفاه و هم افتخار علمی بیافرینیم. برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

انتهای پیام/4118/پ

http://ana.ir/i/472473
کنکاش؛ سامانه‌ ایرانی که مشکلات شبکه‌های مخابراتی را شناسایی می‌کند

کنکاش؛ سامانه‌ ایرانی که مشکلات شبکه‌های مخابراتی را شناسایی می‌کند

پلت‌فرم تحلیلی برای شناسایی بدافزار ساخته شد

پلت‌فرم تحلیلی برای شناسایی بدافزار ساخته شد

طرح‌های برگزیده در جشنواره خوارزمی از  پویایی بالایی برخوردار هستند

طرح‌های برگزیده در جشنواره خوارزمی از پویایی بالایی برخوردار هستند

چرا روتوش روحانی جواب نداد؟

چرا روتوش روحانی جواب نداد؟

نشست خبری رئیس جمهور

نشست خبری رئیس جمهور

رهبری فرمودند دولت تا ساعت آخر باید فعالیتش را ادامه دهد/ روحانی لیستی در انتخابات ندارد/ از سپاه برای حمله موشکی به عین‌الاسد تشکر می‌کنم

رهبری فرمودند دولت تا ساعت آخر باید فعالیتش را ادامه دهد/ روحانی لیستی در انتخابات ندارد/ از سپاه برای حمله موشکی به عین‌الاسد تشکر می‌کنم

سی‌وسومین جشنواره خوارزمی ۲۸ بهمن برگزار می‌شود

سی‌وسومین جشنواره خوارزمی ۲۸ بهمن برگزار می‌شود

لازمه حکومت و تمدن اسلامی حرکت هم‌زمان حوزه و دانشگاه است/ حوزه و دانشگاه نباید جزیره‌ای عمل کنند

لازمه حکومت و تمدن اسلامی حرکت هم‌زمان حوزه و دانشگاه است/ حوزه و دانشگاه نباید جزیره‌ای عمل کنند

منشأ هنجارشکنی در جشن شب یلدای دانشگاه خوارزمی سوء مدیریت و بی‌برنامگی فرهنگی است

منشأ هنجارشکنی در جشن شب یلدای دانشگاه خوارزمی سوء مدیریت و بی‌برنامگی فرهنگی است