دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
زالی:

بیمارستان مسیح دانشوری یکی از قطب‌های مهم ارائه خدمات به بیماران عفونت‌های تنفسی است

يكشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 15:44
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیمارستان مسیح دانشوری یکی از قطب‌های مهم ارائه خدمات به بیماران عفونت‌های تنفسی در کشور است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، علیرضا زالی امروز در حاشیه مراسم افتتاح اورژانس عفونت‌های تنفسی و بخش تصویربرداری سی‌تی اسکن ۱۶ اسلایس بیمارستان مسیح دانشوری، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیمارستان مسیح دانشوری از نظر خدماتی، آموزشی و پژوهشی، یکی از قطب‌های مهم ارائه خدمات بیماری‌های تنفسی در کشور است.

وی افزود: این بیمارستان پیشینه بسیار درخشانی دارد و امروز به عنوان یکی از کانون‌های مرجع ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در خصوص بیماری‌های سل و ریوی شناخته شده است. در سال‌های اخیر سازمان‌های بین‌المللی در حوزه بهداشت، بیمارستان مسیح دانشوری را به عنوان یکی از کانون‌های مأخذ، مرجع، صاحب صلاحیت و معتبر برای تشخیص بیماری‌های منطقه‌ای می‌شناسند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیمارستان مسیح دانشوری دارای مراجعات بسیاری است، گفت: بیمارستان مسیح دانشوری در زمینه بیماری‌های تنفسی، پیشتاز است و در حال حاضر، سالی حدود 17 هزار بیمار سرپایی در زمره بیماری‌های عمدتاً عفونی تنفسی را در این بیمارستان شاهد هستیم که بالغ بر یک هزار نفر از آنان، طوری هستند که باید بستری شوند. یعنی این بیمارستان تقریباً در هر سال یک هزار نفر در زمره بیماران تنفسی که عمدتاً بیماری‌های عفونی تنفسی تحتانی را شامل می‌شود، به ارائه خدمات می‌پردازد.

زالی ادامه داد: آمار بسیار خوبی از بهبودی و توفیق درمان بیماران عفونی تنفسی به دلیل تیم بسیار ماهر، دانشمند و عالمِ بیمارستان مسیح دانشوری، وجود دارد. امروز با گسترش ناوگان عفونت‌های تنفسی در این بیمارستان، تقریباً میزان تخت‌هایی که در بحث عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های عفونی وجود دارد، 70 تخت است و در واقع امروز شاهد افتتاح بزرگ‌ترین مجموعه بیماری‌های عفونی در کشور هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بیمارستان مسیح دانشوری در سال اخیر در سایه اهتمام دکتر ولایتی و تیم علمی همراه‌ وی، توفیق داشته که به عنوان مرکز نقطه کانونی تشخیص، درمان و پیشگیری و به خصوص مداخلات تشخیصی در زمینه بیماری‌های عفونت HIV شمرده شود. همچنین در زمینه ویروس‌های نوپدید و بازپدید و برخی از ویروس‌هایی که ایجاد عفونت‌های تنفسی تحتانی به‌خصوص در کشور و منطقه می‌کنند، یکی از مناطق پیشرو در تشخیص و درمان قطعی، بیمارستان مسیح دانشوری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در چند ماهه اخیر یکی از مراکز ارجاعی در درمان قطعی و تشخیص قطعی عفونت‌های ویروسی آنفلوانزا H1N1 بیمارستان مسیح دانشوری است، افزود: با توجه به تیم تخصصی و مهارت‌های فراوان، امکانات تشخیصی بسیار خوب و برجسته و امکانات درمانی و بستری مجهزی که در بیمارستان مسیح دانشوری وجود دارد، امروز یکی از کانون‌های بسیار مورد اعتماد در وزارت بهداشت برای تشخیص و درمان و به‌خصوص در زمینه‌های ارجاعی در بیماری‌های عفونت‌های تنفسی به ویژه عفونت‌های تنفسی ویروسی است.

زالی خاطرنشان کرد: در ایران در چند سال اخیر شاهد مصرف مواد دخانیات، شیوع دیابت، افزایش استفاده از داروهایی که کاهنده سیستم ایمنی هستند، استفاده از برخی روش‌های درمانی برای درمان سرطان و استفاده از برخی از داروها و بیماری‌هایی که موجب تضعیف سیستم ایمنی می‌شوند، روبرو بوده‌ایم. در طول 10 سال گذشته، سیمای بیماری‌ها در ایران نشان می‌دهد که رشد بیمای‌های تنفسی از جمله بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی که یکی از مراکز تشخیص و درمان آن بیمارستان مسیح دانشوری است، با رشد 40 درصدی روبه‌رو بوده است.

وی ادامه داد: ما در زمینه بیماری‌های قلبی عروقی 29 درصد رشد داشته، در زمینه سکته‌های مغزی 19 درصد، در زمینه دیابت 37 درصد و در زمینه عفونت‌های تنفسی و به خصوص بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی در واقع 40 درصد در طول 10 سال گذشته رشد داشته‌ایم. اما خوشبختانه از نظر سیمای مرگ ایرانیان، ما در طول سال‌های اخیر به خصوص 10 سال گذشته، میزان مرگ و میر بیماری‌های ریوی و عفونت‌های تنفسی به ویژه در کشور با حدود 39 درصد کاهش روبه‌رو بوده که علامت بسیار خوبی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: علی‌رغم شیوع بالای بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی در ایران، میزان مرگ و میر از عفونت‌ها و بیماری‌های ریوی در کشور تقلیل داشته که نشان‌دهنده کار بسیار خوبی از جانب مراکزی مثل بیمارستان مسیح دانشوری است. همان‌طوری که می‌دانید این بیمارستان تنها مرکز در کشور است که همزمان پیوند ریه و قلب را انجام می‌دهد. برای اینکه صعوبت و سختی کار پیوند ریه را بدانید چگونه است، ما یک مثال از صنعت هوانوردی می‌زنیم. مثل اینکه یک هواپیمایی که در حال پرواز در آسمان است، همزمان موتور آن تعمیر یا تعویض شود.

انتهای پیام/4118/

http://ana.ir/i/472345
مشاغل کادر درمانی خط مقدم مبارزه با کرونا در زمره مشاغل سخت قرار گیرند

مشاغل کادر درمانی خط مقدم مبارزه با کرونا در زمره مشاغل سخت قرار گیرند

ابتلای ۳۰ درصد تهرانی‌ها به کرونا تا پایان اسفند تکذیب شد

ابتلای ۳۰ درصد تهرانی‌ها به کرونا تا پایان اسفند تکذیب شد

استفاده حداکثری از ظرفیت دورکاری در ادارات/ توزیع اقلام بهداشتی مکشوفه

استفاده حداکثری از ظرفیت دورکاری در ادارات/ توزیع اقلام بهداشتی مکشوفه

بیمارستان مسیح دانشوری در سال آینده مجهزتر می‌شود

بیمارستان مسیح دانشوری در سال آینده مجهزتر می‌شود

طرح‌های توسعه‌ای بیمارستان مسیح دانشوری افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت

طرح‌های توسعه‌ای بیمارستان مسیح دانشوری افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت

مراسم افتتاح طرح‌های جدید پزشکی و درمانی بیمارستان مسیح دانشوری با حضور دکتر ولایتی

مراسم افتتاح طرح‌های جدید پزشکی و درمانی بیمارستان مسیح دانشوری با حضور دکتر ولایتی

افتتاح اورژانس عفونت‌های تنفسی و بخش تصویربرداری بیمارستان مسیح دانشوری

افتتاح اورژانس عفونت‌های تنفسی و بخش تصویربرداری بیمارستان مسیح دانشوری