جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آقامیری در گرامی‌داشت صدمین سال‌روز استقلال افغانستان:

ایران و افغانستان دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند/ ایجاد امنیت و آسایش برای مردم دو کشور

يكشنبه 12 آبان 1398 ساعت 21:29
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران گفت: سربلندی، امنیت، سلامت، شادابی، پیشرفت و بالندگی ملت افغانستان را بالندگی خودمان می‌دانیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از واحد تهران مرکزی، جشن گرامی‌داشت صدمین سال‌روز استقلال افغانستان با حضور یک هزار نفر دانشجوی افغانستانی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با حضور  سید محمودرضا آقامیری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در مجتمع دانشگاهی ولایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد.

در این مراسم آقامیری طی سخنانی ضمن تبریک و گرامی‌داشت یک‌صدمین سال‌روز استقلال افغانستان، گفت: در جهان نزدیک‌ترین کشور و ملت به کشور ایران، کشور افغانستان است. دو کشور ایران و افغانستان از نظر فرهنگ، زبان، دین و باورها دارای مشترکات زیادی هستند و ما این همسایگی را با تمام مشترکات فرهنگی و مذهبی ارج می‌نهیم و تلاش‌مان در این است یک همسایه خوبی برای یکدیگر و میزبان خوبی برای برادران و خواهران افغانستانی‌مان در ایران و به‌ویژه در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران باشیم.

وی افزود: گاهی برخی افراد از روی عمد و یا جهل با هدف ایجاد اختلاف سخنانی می‌گویند، اما ما گوش به فرمان رهبرمان هستیم که همواره تأکید می‌کنند ما در اصلاح روابط بکوشیم و همیشه قدم اول را با هدف صلح برداریم و مانع کسانی باشیم که درصدد تخریب روابط دو کشور هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان یک کشور دوست و همسایه سربلندی، امنیت، سلامت، شادابی، پیشرفت و بالندگی ملت افغانستان را بالندگی خودمان می‌دانیم.

آقامیری گفت: افغانستان از موقعیت ویژه جغرافیایی برخوردار است. این کشور در میانه سه حوزه‌ اقتصادی، فرهنگی و ژئوپولتیک منطقه قرار دارد، در جنوب و شرق آن آسیای جنوب، در شمال آن آسیای مرکزی و در غرب آن ایران قرار دارد. افغانستان با قرار گرفتن در میان این سه حوزه، این حوزه‌ها را بهم پیوند می‌دهد. موقعیت استراتژیک افغانستان به مثابه حلقه وصل حوزه آسیای مرکزی و جنوب آسیا زمینه‌ه­ایی را فراهم ساخته تا این کشور بتواند در راستای موفقیت پروژه‌های بزرگ اقتصادی منطقه نقش فوق العاده مهم داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی در ادامه افزود: ما فکر می‌کنیم امروز باید در منطقه و در جهان اسلام کار فرهنگی مشترک بسیاری انجام دهیم و این مستلزم آن است که در کنار هم باشیم. ما امروز میزبان میلیون‌ها افراد همسایه در کشور ایران هستیم و ناراحتیم که کشور افغانستان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای منطقه از نظر سیاسی و اقتصادی که در گذشته‌ای نه چندان دور یکی از مهم‌ترین راه ارتباطی جاده ابریشم بوده از نظر و دید جهانیان پنهان است و امروز مردم جهان محروم هستند که از زیبایی‌های این کشور بزرگ و مهم بازدید داشته باشند.

آقامیری ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد امنیت، آسایش و پیشرفت برای همه ملت‌ها به‌ویژه مردم دو کشور افغانستان و ایران همه مردم جهان بتوانند از امکانات و برکات خدادادی استفاده کنند.

وی در خاتمه به دانشجویان افغانستانی گفت: شما با تحصیل و فراگیری دانش می‌توانید در آبادانی، پیشرفت و گسترش امنیت کشورتان افغانستان تأثیرگذار باشید. اگر می‌خواهید باعث سربلندی مردم کشورتان باشید و در راستای سربلندی کشورتان گام بردارید در فرصتی که برای شما در دانشگاه آزاد اسلامی پیش آمده، استفاده کنید. ما دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران نیز به سهم خود تلاش شما را ارج می‌نهیم و به شما خوش‌آمد می‌گوییم.

عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران نیز در این مراسم با قدردانی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در برپایی این جشن گفت: سرنوشت هر کشور به دست جوانان روشنفکر و تحصیل کرده آن است. دانشجویان باید افغانستان آزاد و مستقل را به افغانستان آباد تبدیل کنند. افغانستان در حال حاضر به فکر و تلاش جوانان خود نیازمند است.

وی با بیان این‌که دانشگاه آزاد اسلامی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های منطقه و جهان است، گفت: من از دانش پژوهان و دانشجویان افغانستانی در دانشگاه‌های ایران به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهم از منابع علمی دانشگاه‌های ایران به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در ادامه ضمن سپاس و قدردانی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد فرصت برابر دانشجویان افغانستانی در ایران، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین تعداد دانشجویان و جوانان افغانستانی را پذیرفته و اجازه داده تا در کنار دانشجویان ایرانی در یک کلاس ادامه تحصیل دهند.

عبدالغفور لیوال با اشاره به این‌که مردم افغانستان دوران سختی را سپری کردند، گفت: دوران سخت انتخابات به پایان رسید و هم‌اکنون آغازگر مذاکرات صلح هستیم. صلحی که براساس مالکیت و عزت افغانستان باشد و پس از آن دوره بازسازی افغانستان با یاری نخبگان و تحصیل کرده‌های افغانستان در ایران و جهان است که با بازگشت به کشورشان انجام می‌پذیرد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در خاتمه با بیان این‌که دانشجویان افغانستانی در دانشگاه‌های ایران همان سفیران علمی و فرهنگی کشور ایران هستند، گفت: دو کشور ایران و افغانستان یک سهم مشترک در تأمین امنیت منطقه از لحاظ فرهنگی، بازرگانی، اقتصادی و ... دارند و امید است این سرمایه بشری در دانشگاه آزاد اسلامی مبنای خدمات شایسته‌ای در آینده برای دو کشور و منطقه باشد.

ارائه مقاله توسط دانشجوی افغان، تقدیر از 28 نفر از دانشجویان نخبه افغانستانی، اجرای موسیقی زنده توسط دانشجوی افغانستانی و اجرای برنامه مفرح و شاد استند آپ کمدی توسط دانشجوی افغانستانی از دیگر برنامه‌های جشن صد سالگی افغانستان بود.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/443318
اثرگذاری علم در زندگی مردم از مسئولیت‌های قشر دانشگاهی است

اثرگذاری علم در زندگی مردم از مسئولیت‌های قشر دانشگاهی است

«پیاده‌روی اربعین» یک مدل ارتباطی رسانه‌ای است

«پیاده‌روی اربعین» یک مدل ارتباطی رسانه‌ای است

تفاهم‌نامه همکاری واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد و سازمان ملی کارآفرینی ایران منعقد شد

تفاهم‌نامه همکاری واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد و سازمان ملی کارآفرینی ایران منعقد شد

صفاوردی:  ژورنالیسم علم مانع سطحی‌نگری مردم می‌شود

صفاوردی: ژورنالیسم علم مانع سطحی‌نگری مردم می‌شود

بررسی یکی از ادوار تاریخ تعلیم و تربیت جهانی در یک کتاب

بررسی یکی از ادوار تاریخ تعلیم و تربیت جهانی در یک کتاب