پنجشنبه  08  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
وزیر علوم تأکید کرد؛

ساماندهی آموزش عالی با تکیه‌بر محور آمایش

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 16:25
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ساماندهی آموزش عالی با تکیه‌بر محور آمایش یکی از برنامه‌های مصوب در جمع این وزارتخانه است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی در مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان همدان اظهار کرد: امیدوارم زیارت‌ها مقبول درگاه الهی قرار گیرد و امسال هم همایش بزرگ جهانی اربعین حسینی باعث سرافرازی شیعیان شود.

وی افزود: چهارچوب برنامه‌های ما در آموزش عالی برنامه‌های مصوبی است که در جمع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد تکلیف کرده است؛ یکی از مصوبات بحث ساماندهی آموزش عالی با تکیه‌بر محور آمایش بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی جزء دانشگاه‌های مهارتی است و ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد که در تمام استان‌ها این ظرفیت‌ها وجود دارد و به‌کارگیری آن مهم است؛ رفع نیازهای فنی به حل مشکلات زندگی و اشتغال بهتر و پایدارتر کمک می‌کند.

غلامی عنوان کرد: اگر چهارچوب حفظ شود، تحقق اهداف و برنامه‌ها برای تأمین نیروی انسانی کاردان و ماهر به‌خوبی می‌تواند پیش برود. آموزش عالی کشور از گذشته تابه‌حال خدمات خود را به‌خوبی انجام داده است؛ قبل از انقلاب آن‌چه از آموزش عالی کشور داشتیم عملاً ظهور و بروزی نداشت، لذا قریب به‌اتفاق آن‌چه ما امروز داریم، حاصل تلاش مجموعه‌های دانشگاهی کشور بعد از انقلاب اسلامی است.

وی گفت: دانشگاه‌ها یک مرحله تربیت نیروی کارشناس را بر عهده داشتند؛ درگذشته نیروی انسانی خارجی داشتیم که دلیل آن عدم وجود فرصت تحصیل برای جوانان بود. احساس خلاء جدی به نیروی کارشناسی داشتیم و در اواخر دهه ۷۰ نیاز کارشناسی را تقریباً در تمام تخصص‌ها و مقاطع برطرف کردیم. دوره‌های تحقیقات و گسترش پژوهش داشتیم که باعث رشد علمی کشور در بین مجامع علمی کشور شد؛ به دلیل وجود دانشگاه‌ها، ما در دنیا به دلایل مختلف حضورمان جدی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: جایگاه علمی کشور حیثیت علمی نظام است و نشان‌دهنده توجه نظام و دین به علم است لذا برای نظام و اسلامیت نظام ما تأثیرگذار است و دنیا نیز باور کرده که جمهوری اسلامی در حوزه علمی علی‌رغم تمام محدودیت‌ها روی پای خود ایستاده است.

غلامی در رابطه با کاربردی کردن علوم نیز گفت: بحثی که در حدود ۱۰ سال گذشته وجود داشته بحث کاربردی کردن علوم است؛ یعنی علم باید در زندگی تأثیر داشته باشد و در دانشگاه‌های کشور فعالیت‌های بسیار خوبی انجام‌شده است.

وی در ادامه تشریح کرد: اگر هر بخشی از کشور به‌عنوان کارفرما پشت‌کارهای فناوری و علمی کشور بماند، حتماً دانشگاه‌ها از عهده تمام‌کارهایی که بر عهده دارد برمی‌آید؛ هم‌اکنون در دوره تحریم یک فرصت جدی برای ورود دانشگاه‌ها فراهم‌شده است.

وزیر علوم اظهار کرد: در حوزه تحقیق و توسعه کارها با سرعت و حجم زیاد انجام‌شده که قطعاً در آینده در این حوزه کارهایی انجام می‌دهیم که تعجب کانون‌های علم و فناوری و دنیا برانگیخته خواهد شد.

وی اعلام کرد: علی‌رغم این‌که نقدهای سازنده را می‌پذیریم باید در نظر داشته باشیم که در دوره ۱۰ ساله گذشته کارهای بسیار ارزشمندی انجام‌شده که اکنون در حال نشان دادن خود است.

غلامی اظهار کرد: ضرورت انجام این کارها این است که آموزش عالی را از گسیختگی، پراکندگی، بی‌کیفیت کار کردن و تشویق به تولید مدرک دربیاوریم و ساماندهی کنیم و به این سمت ببریم که هرکسی درس می‌خواند باهدف تأثیرگذاری در زندگی خود باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: مدرس باید باهدف تربیت نیروی انسانی آموزش دهد. همچنین باید برای هر مجموعه‌ای که درس می‌دهد یک تأثیرگذاری در آینده نزدیک تعیین شود.

غلامی متذکر شد: دانشگاه علمی کاربردی جزء اولین‌ها دانشگاه‌هایی است طرح ساماندهی را آغاز کرده و به جد دنبال می‌کند؛ قطعاً توسعه آموزش عالی و تحول در آن مبتنی بر آمایش بر نیازهای کشور است.

وی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران مجموعه آموزشی بسیار توانمندی دارد گفت: اگر سازمان‌دهی‌ها تحت حمایت‌های دولت تحت عنوان حمایت‌های ترمیمی قرار بگیرد اثرگذاری خود را نشان خواهد داد.

وزیر علوم عنوان کرد: نگرانی‌ها مانند مدرک‌گرایی و گردش مالی جامعه در به‌کارگیری جوانان تحصیل‌کرده مشکلاتی ایجاد کرده که به‌زودی از این محدودیت‌ها عبور خواهیم کرد و جوانان تحصیل کرده موتور حرکت سریع توسعه اقتصادی کشور خواهند بود.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امروز (پنج‌شنبه) ضمن افتتاح کلینیک اشتغال و کارآفرینی و هم‌چنین ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان همدان، از ۲۰ عنوان کتاب تألیف و منتشرشده دانشگاه علمی کاربردی نیز رونمایی کرد.

انتهای پیام/4084/

http://ana.ir/i/430093
طرح ساماندهی آموزش عالی چیست؟/ انحلال، تجمیع یا ایجاد پردیس دانشگاهی

طرح ساماندهی آموزش عالی چیست؟/ انحلال، تجمیع یا ایجاد پردیس دانشگاهی

لزوم فرهنگ‌سازی مؤثر در حذف و کاهش استفاده از مواد پلاستیکی/ ایجاد شبکه‌ای برای انتقال تجربه‌های موفق به دیگر مراکز

لزوم فرهنگ‌سازی مؤثر در حذف و کاهش استفاده از مواد پلاستیکی/ ایجاد شبکه‌ای برای انتقال تجربه‌های موفق به دیگر مراکز

انجام ۴۵۰ پروژه مشترک بین دانشگاه‌های ایران و جهان

انجام ۴۵۰ پروژه مشترک بین دانشگاه‌های ایران و جهان

بازی سیاسی وزارت علوم با بورسیه‌ها/ وزیر علوم به اشتباه دولت اعتراف کرد!

بازی سیاسی وزارت علوم با بورسیه‌ها/ وزیر علوم به اشتباه دولت اعتراف کرد!

90 درصد تجهیزات پزشکی کشور تولید داخل است

90 درصد تجهیزات پزشکی کشور تولید داخل است

گزارش رصد پیشرفت علم و فناوری در کشور بررسی شد

گزارش رصد پیشرفت علم و فناوری در کشور بررسی شد

تعداد زیادی از بورسیه‌ها مشکل خاصی نداشتند

تعداد زیادی از بورسیه‌ها مشکل خاصی نداشتند