پنجشنبه  10  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس دانشگاه آزاد در آستان قدس رضوی:

تیم روباتیک دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط تحریم تیم‌های بزرگ جهان را شکست داد

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 16:21
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تیم روبوکاپ این دانشگاه در مسابقات بین‌المللی، توانسته با وجود تحریم‌ها محصولاتی بسازد که تنه به تنه این تیم‌ها زده و آن‌ها را شکست دهد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در مراسم اهدای کاپ‌ها و لوح‌های قهرمانی تیم روباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین به موزه آستان قدس رضوی که ظهر امروز با حضور حجت‌الاسلام احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در تالار آیینه برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در بین اعضای تیم MRL واحد قزوین در جوار حرم امام رضا (ع)، گفت: بحثی که این روزها به لحاظ اهمیتی که مقام معظم رهبری برای جوانان نخبه قائل هستند، مطرح است، این است که به مردم بگویند که چگونه جوانان این مرزوبوم در عرصه علم و فناوری پیشتاز هستند و این موضوع از منظر بزرگان و رهبر کشور موردتوجه است.

وی افزود: اساساً به‌واسطه رهبری مقام معظم رهبری و پیش از ایشان امام راحل، تحول علمی در کشور ایجاد شد، چراکه پیش از آن ایران در دنیای علم حضور نداشت و دانشگاه‌های ما صرفاً دانشگاه‌های ترجمه علم بودند که چند مستشار آن را تأسیس کرده بودند و دانشگاه نگاه روایتگری به پیشرفت غرب داشت، اما امام راحل بنیانی را در کشور بنا نهادند که اصل آن استقلال و عزت مردم بود و امروز این بنیان توسط رهبر معظم انقلاب به شایستگی و نیکی ادامه دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به ساقط کردن پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط موشک بومی ایران اشاره کرد و گفت: اتفاقی که طی یک سال گذشته در عرصه علم افتاد، استقلال و عظمت مردم ایران را به همه جهانیان نشان داد، چراکه با حضور آمریکا در عرصه هسته‌ای، جنگ سرد شکل گرفت و پس‌ازآن در سال 1957 با ورود روسیه به عرصه فضایی جهان، جنگ سرد دوقطبی شد، به‌طوری‌که می‌توان گفت حاکمیت قرن بیستم با دو پدیده علمی شکل گرفت و این دو پدیده با وجود فروپاشی شوروی، همچنان در عرصه علم و فناوری وجود داشت.

دکتر طهرانچی تصریح کرد: به تعبیر غربی‌ها، با ظهور جمهوری اسلامی ایران در طول یک دهه که در تولید مقالات علمی در جهان پیشتاز بود، کنشگران جدید در عرصه علم و فناوری حضور پیدا کردند که غربی‌ها این موضوع را به‌عنوان یک تهدید برای خود قلمداد کردند و این تهدید زمانی که پهپاد پیشرفته آمریکا توسط موشک بومی جمهوری اسلامی ایران در خلیج‌فارس ساقط شد، به بیان اقتدار ملی تبدیل شد. پیش‌ازاین رویارویی، در عرصه علم و فناوری و اقتدار نظامی، ما نشانی از این قدرت نداشتیم و بعد از سال 1957 این مثال مطرح می‌شود که این اتفاق یک رخ‌نمایی چهره جدید در عرصه علم و فناوری بود.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اذعان کرد: دستاوردهای علمی جمهوری اسلامی ایران که با ارائه مقالات خود را به جهانیان نشان داده بود، این بار در عرصه فناوری، بعد از بحث هسته‌ای که غربی‌ها همه تحریم‌ها را به وجود آوردند تا مقابل این پیشرفت علمی را بگیرند، در این عرصه خود را به ظهور رساند.

وی با اشاره به توجه غرب به موضوع انسان‌واره‌ها، گفت: غرب از سال 2000 تحت عنوان هم‌گرایی علم و فناوری و پس از ظهور نانوفناوری، علوم شناختی و IT، مفهومی را با عنوان انسان‌واره‌ها مطرح کرد تا از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مظهر خلقت که همان انسان است، الگوبرداری کند. این موضوع در غرب آغازشده و روی آن کار می‌کنند. در این حوزه در کنار دانش، عرصه فناوری نیز وجود دارد.

دکتر طهرانچی با اشاره به موفقیت تیم روبوکاپ دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات و رویدادهای مهم بین‌المللی، خاطرنشان کرد: افتخار ما در دانشگاه آزاد اسلامی این است که علاوه بر آموزش و پژوهش در دانش، توانستیم آموزش و پژوهش در فناوری را با کمک دانشجویان رقم بزنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این‌که ثمره علم با تولید مقاله و ثمره فناوری با تولید محصول نمود پیدا می‌کند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در تولید مقالات علمی و محصولات فناورانه پیشگام است و علم روباتیک به‌عنوان صحنه آموزش فناوری و عرصه محصولات فناورانه بروز و ظهور یافته و تیم دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات بین‌المللی در کشورهای پیشرو در این حوزه و با حضور تیم‌های بزرگ که دارای امکانات فراوان و پشتوانه شرکت‌های عظیم هستند، توانسته با وجود تحریم محصولاتی بسازد که تنه به تنه این تیم‌ها بزند و آن‌ها را شکست دهد.

وی خاطرنشان کرد: این افتخار مربوط به نسل جوان این کشور است که ارادت خود را به انقلاب، دین و اهل‌بیت (ع) با هدیه دادن کاپ‌ها و عناوین قهرمانی خود به آستان قدس رضوی و ارادت به مردم و خاکشان نشان می‌دهد. این دانشجویان نمایندگان جوانان علمی کشور هستند که آمده‌اند تا ارادت خود را به محضر حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) اعلام کنند.

انتهای پیام/4084/پ

http://ana.ir/i/430090
نیازمند شبکه سازی جدی برای اتصال اربعین به ظهور امام زمان(عج) هستیم

نیازمند شبکه سازی جدی برای اتصال اربعین به ظهور امام زمان(عج) هستیم

پیروزی تیم روباتیک دانشگاه آزاد در رقابت‌های بین‌المللی، موفقیت کشور ایران است

پیروزی تیم روباتیک دانشگاه آزاد در رقابت‌های بین‌المللی، موفقیت کشور ایران است

اهدای کاپ‌های قهرمانی تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی به موزه آستان قدس رضوی 

اهدای کاپ‌های قهرمانی تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی به موزه آستان قدس رضوی 

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی آستان قدس رضوی

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی آستان قدس رضوی