جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

محسن رضایی: مسئولان باید اولین کارنامه خود را در زمینه اجرای بیانیه گام دوم ارائه دهند

پنجشنبه 28 شهریور 1398 ساعت 17:04
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه مدیریت جهادی بیانیه گام دوم را یک توصیه و چیزی احاله به آینده نمی‌بیند، اظهار کرد: ماهیت مدیریت جهادی مأموریتی و عملیاتی است؛ لذا اولین سؤالی که می‌پرسد این است که آیا بیانیه گام دوم متعلق به آینده است و زمان اجرای آن چه زمانی است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محسن رضایی امروز در نشستی که به همت مؤسسه پژوهشی انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: راه حسین (ع) و فلسفه قیام ایشان همچنان زنده است و دفاع مقدس نشان داد که از وقوع آن حادثه جلوگیری می‌شود ولی همان راه ادامه پیدا می‌کند و انقلاب اسلامی نشان می‌دهد عاشورا قلب تاریخ است.

وی با بیان اینکه صحبت از مدیریت جهادی به‌عنوان مسئله‌ای صرفاً تاریخی با منطق مدیریت جهادی سازگار نیست، گفت: مدیریت جهادی سکه‌ای است که دو رو دارد؛ یکی اینکه مأموریت‌های رهبری چیست و دیگر اینکه چگونه می‌شود از موانع سر راه انقلاب عبور کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مهم‌ترین مسئله‌ای که با آن مواجهیم، مأموریت گام دوم انقلاب و از آن طرف موانع تحقق این بیانیه است و باید ببینیم نقش مدیریت جهادی برای برداشتن موانع چیست.

رضایی با بیان اینکه عظمت انقلاب اسلامی در این است که ما می‌خواهیم یک جامعه و تمدن اسلامی بسازیم، تصریح کرد: انقلاب اسلامی مدعی چیزی است که قدرت‌های بزرگ نه جرئت و نه توان آن را دارند.

وی نقش نیروی جوان متعهد را عظمت دیگر انقلاب برشمرد و تصریح کرد: این جوان همان‌طور که آن انقلاب عظیم و دفاع مقدس را شکل دادند، امروز نیز به صحنه بیایند و توانایی جوانان ایران در جامعه‌سازی و تمدن‌سازی نشان داده شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تأکید رهبر انقلاب برای حرکت عمومی معقول و منضبط با محوریت جوانان متعهد و انقلابی اشاره کرده و بیان کرد: ابتدای انقلاب دو نوع جریان «منضبط و معقول» و «شخصی شاید بلبشو» شکل گرفت که بنی‌صدر و بازرگان از این حرکت‌های تند و ماجراجویانه نهایت سوءاستفاده را کردند.

رضایی با بیان اینکه حرکت‌های بدون تعقل و ماجراجویانه و تندرو هیچ کمکی به رهبری و نظام نمی‌کند و آسیب می‌زند، تصریح کرد: دشمن در اکثر ادوار انتخابات‌ از دوقطبی‌های کاذبی استفاده می‌کند و بهانه‌هایی از طریق برخی افراد دلسوز درست می‌کند و افکار عمومی داخل کشور را مدیریت می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: مدیریت جهادی از شناخت و شناسایی شروع می‌شود؛ چون اگر در هر موقعیتی دشمنان فرعی را بچسبیم به خسارت‌های اصلی تبدیل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه این حرکت عمومی باید از طریق تشکل‌های واسط و حلقه‌های میانی شکل بگیرد، اظهار کرد: حلقه‌های میانی باید به نهادهای بزرگ جامعه‌ساز تبدیل شوند و باید به فکر نهادهای بزرگ اجتماعی، فکری و اقتصادی باشیم و در خارج از کشور مسیر مقاومت کنونی را ادامه بدهیم.

رضایی ضمن تأکید بر اینکه بین امور داخلی و مسائل منطقه‌ای باید یک دادوستد و رفت‌وبرگشت باشد، تصریح کرد: می‌توانیم دستاوردی که در منطقه به دست می‌آوریم را در عرصه‌های داخلی استفاده کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه الآن داخل کشور با پیشرفت‌های منطقه‌ای ما هماهنگی ندارد، اشاره کرد: این مسئله به این دلیل است که ما کشور را به‌صورت جهادی مدیریت نمی‌کنیم که اگر این امر محقق می‌شد الآن فقط با عراق و سوریه باید ۴۰ میلیارد دلار مبادله تجاری می‌داشتیم.

وی افزود: اگر بتوانیم هماهنگی بین داخل و خارج انجام دهیم، فرهنگ ما هم مثل مشاور نظامی ما می‌تواند در منطقه اثرگذار باشد.

رضایی با تأکید بر اینکه مدیریت جهادی بیانیه گام دوم را یک توصیه و چیزی احاله به آینده نمی‌بیند، بیان کرد: ماهیت مدیریت جهادی مأموریتی و عملیاتی است؛ لذا اولین سؤالی که می‌پرسد این است که آیا بیانیه گام دوم متعلق به آینده است و زمان اجرای آن چه زمانی است؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این راستا خاطرنشان کرد: اگر نخواهیم زمان شروع گام دوم را مشخص کنیم، ممکن است عده‌ای در آینده بگویند گام دوم وصیت‌نامه‌ای بیش نیست و شعاری برخورد کنید و هر جا می‌رسید و می‌خواهید پستی به دست بیاوردید، از گام دوم حرف بزنید.

وی با بیان اینکه مدیر جهادی مسئولانه برخورد می‌کند و می‌پرسد که چه زمانی قرار است گام دوم را شروع کنم، عنوان کرد: 4-5 ماه دیگر مدیران و مسئولان کشور باید اولین کارنامه خود را در زمینه اجرای بیانیه گام دوم ارائه دهند.

رضایی با بیان اینکه مدیریت جهادی به خواسته‌های رهبر انقلاب به‌صورت جهاد نگاه می‌کند، تصریح کرد: مدیریت جهادی که خود یک نهضت است می‌گوید، اگر گام اول انقلاب یک انقلاب بود چرا گام دوم انقلاب نهضت و جنبش نباشد؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تأکید بر اینکه نباید گام دوم را با کارهای عادی انقلاب یکسان بدانیم، گفت: باید چیز جدیدی از جنس انقلاب شروع شود ولی این گام دوم مکمل گام اول انقلاب است و می‌خواهد جاهای که انقلابی کار نشده کار انقلابی بکند.

وی با بیان اینکه فرهنگ و اقتصاد ما در اشغال غیرخودی‌هاست، تأکید کرد: گام اول عموماً در حوزه حکومت، سیاست، دفاع و امنیت وارد شده اما فرهنگ و اقتصاد باقی مانده است.

رضایی افزود: در گام دوم خودسازی جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی مدنظر هست و بدون انقلاب فرهنگی جامعه و تمدن ساخته نمی‌شود. دولت با بخشنامه نمی‌تواند جامعه بسازد بلکه با انقلاب در جامعه و تمدن می‌تواند جامعه و تمدن بسازد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان اینکه تجربه نشان داده که در بزرگی‌ها بیدار می‌شویم و در کوچک شدن و تحقیر شدن انرژی خود را از دست می‌دهیم، تصریح کرد: وقتی به جوان انقلابی عظمت بدهیم، قیام می‌کند و به صحنه می‌آید و به هیچ‌وجه نباید نگران شویم که رهبر انقلاب این مسئولیت بزرگ را بر گردن ما گذاشته و باید روش جدیدی را باید برای اقتصاد و فرهنگ پیش بگیریم.

وی با تأکید بر اینکه وقتی تجربه‌ها را نگاه می‌کنیم می‌بینیم هر جا خودمان را در اقتصاد و فرهنگ کوچک کردیم با مشکل روبرو شدیم، گفت: وقتی صبح تا شب منتظریم از خارج تکنولوژی بیاید و برجام کی عملیاتی می‌شود یا سرمایه خارجی کی می‌آید، خودمان را کوچک می‌کنیم و خودمان اجازه نمی‌دهیم انرژی درونی‌مان بیرون بیاید.

رضایی با بیان اینکه امروز موشک‌های ما مدرن‌ترین هواپیمای آمریکایی را ساقط می‌کند، اظهار کرد: در طول تاریخ هیچ کشوری به این شکل یقه آمریکا را نگرفته و تحقیرش نکرده که جواب نداده باشد. هند که 500 -600 هزار میلیارد دلار از آن هواپیماها گرفته بود، بلافاصله قراردادش را لغو کرد و آمریکایی‌ها تحقیر شدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه اقتدار و بزرگی کنونی انقلاب اسلامی یک معجزه است، گفت: در صنعت و کشاورزی در طول این چهل سال تحول خاصی صورت نگرفته؛ نه اینکه کار نشده باشد بلکه پولی که در این کشور آمده، بیش آن چیزی است که چین را متحول کرد و کره جنوبی و ترکیه اول انقلاب عقب‌تر از ما بودند اما هر دو از ما جلو افتاده‌اند ولی ما قدرت بزرگ منطقه شدیم. جایی دستمان بلند و قوی و جای دیگر فوق‌العاده کوچک است.

وی افزود: در جایی ما به جوان‌های انقلاب و متعهد و مدیریت جهادی اتکا کردیم و معجزه درست شد؛ ولی اینجا پشت نظام‌های اداری، بوروکراتیک و مدیریت‌های کلاسیک افتاده‌ایم و دچار مشکل شده‌ایم.

رضایی با بیان اینکه نباید از عظمت هدف بترسیم، خاطرنشان کرد: نباید بگویند بچه‌های انقلابی رؤیایی هستند و حرف‌های نشدنی می‌زنند. چطور ما انقلاب و جنگ و فناوری‌های پیچیده نظامی را توانستیم فتح کنیم و حالا اقتصاد و فرهنگ را نمی‌توانیم فتح کنیم؟ اقتصاد و فرهنگ به این دلیل فتح نشده که جوانان متعهد انقلابی در این دو عرصه راه پیدا نکرده‌اند و جلوی‌شان را گرفته‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بیانیه گام دوم این است که جایی که فتح نشده باید توسط جوانان متعهد انقلابی فتح شود و بیانیه گام دوم یک فراخوانی است.

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اولین بار بعد از 300 سال ایران توانسته اقتداری روبه‌پیشرفت داشته باشد، گفت: الآن حادثه‌ای که یمنی‌ها دست کرده‌اند، دنیا را گیج کرده است. می‌گویند کار ایران است و ما می‌گوییم عکس این موشک‌ها را با ماهواره‌هایتان نشان دهید که از کجا آمده است. می‌گویند می‌دانیم از شمال آمده ولی هیچ عکسی ندارند. می‌گویند پهپادها از ایران آمده؛ می‌گوییم «مگر شما این‌همه سازمان اطلاعاتی ندارید؟ به سازمان‌های اطلاعاتی‌تان بگویید این‌ها از کجا آمده است». ولی هیچ‌چیز ندارند.

رضایی با بیان اینکه بزرگ‌ترین خیانتی که به کشور شد، این بود که بعد از جنگ در این کشور جوان‌ها را تحقیر کردند که شما نمی‌توانید، تصریح کرد: این در حالی بود که ما در دهه اول انقلاب ثابت کردیم که می‌توانیم و رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم به‌خوبی کلمه «ما می‌توانیم» را آورده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر یک محکمه افکار عمومی درست شود، اولین اتهام آقایان این است که جوان‌های بعد از دفاع مقدس را در این کشور تحقیر و کوچک کردید و شعار ما می‌توانیم را از این‌ها گرفتید.

وی با تأکید بر اینکه ما با یک عدم توازن مواجهیم، تصریح کرد: ازیک‌طرف معجزه‌آسا پیشرفت کردیم و از طرف دیگر که اقتصاد و فرهنگ است، خیلی عقبیم. وقتی می‌گوییم عقبیم به این معنی نیست که هیچ کاری نشده ولی چون در بخش‌های فرهنگی و اقتصادی مدیریت جهادی نبوده از سایر بخش‌ها عقب‌تریم.

رضایی با اشاره به رویکردهای جریان غیرانقلابی تصریح کرد: جریان غیرانقلابی به پیشرفت از زاویه برون‌زایی درون‌گرا می‌نگرد و سرمایه خارجی و روحیه یأس و ناامیدی و جناحی و دولتی کردن آور کشور را در دستور کار قرار داده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر به شکل کلاسیک ادامه دهیم، بیانیه گام دوم تبدیل به شعار خواهد شد، بیان کرد: بچه‌های انقلاب نباید بگذارند این اتفاق بیفتد و باید مراقب باشیم که شکل جهادی با شکل ماجراجویی و بلبشو جدا باشد و باید شکل جهادی را با روال‌های کلاسیکی تبیین کنیم و حرکت‌های جهادی را توضیح دهیم.

انتهای پیام/4115/پ

http://ana.ir/i/416312
 ضرورت تعمق و بسط مطالب «کتاب طرح کلی»

ضرورت تعمق و بسط مطالب «کتاب طرح کلی»

دولت مجوز الحاق به پالرمو را دریافت نکرده است

دولت مجوز الحاق به پالرمو را دریافت نکرده است

باید مشخص شود که مجلس تا چه میزان باید در بودجه دولت دخالت کند

باید مشخص شود که مجلس تا چه میزان باید در بودجه دولت دخالت کند

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دانش‌بنیان و فرهنگ‌محور است

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دانش‌بنیان و فرهنگ‌محور است

ترسیم برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی منطبق بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

ترسیم برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی منطبق بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

صفحه اینستاگرام محسن رضایی بار دیگر مسدود شد

صفحه اینستاگرام محسن رضایی بار دیگر مسدود شد

با قربانی کردن بولتون فریب نمی‌خوریم

با قربانی کردن بولتون فریب نمی‌خوریم

مجمع تشخیص مصلحت نظام از آینده‌پژوهان حمایت می‌کند/ دانشگاه آزاد فرصت مناسبی را در سیاست‌گذاری علمی فراهم کرده است

مجمع تشخیص مصلحت نظام از آینده‌پژوهان حمایت می‌کند/ دانشگاه آزاد فرصت مناسبی را در سیاست‌گذاری علمی فراهم کرده است