سه شنبه  06  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
توسط معاون اول رئیس‌جمهور؛

آیین‌نامه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 16:33
آیین‌نامه داخلی ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور در قالب ۱۳ ماده و دو تبصره توسط معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین‌نامه داخلی ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور در قالب ۱۳ ماده و دو تبصره توسط معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شد.

متن این مصوبه که در ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ و به استناد تبصره یک بند ب فصل هفتم نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شده است به شرح ذیل است:

ماده ۱- اختصارات:
ماده ­واحده: ماده­ واحده وظایف و ترکیب اعضای ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوب جلسه ۷۴۸ در تاریخ ۲۷ /۰۳ / ۱۳۹۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی
نقشه: نقشه مهندسی فرهنگی کشور
شورای عالی: شورای عالی انقلاب فرهنگی
شورای ستاد: شورای ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور
دبیر: دبیر ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور
ماده۲- ارکان ستاد
شورای ستاد، رئیس، دبیر
ماده ۳- وظایف شورای ستاد

وظایف شورای ستاد که از اعضای حقیقی و حقوقی مندرج در بند ب. ماده ­واحده، تشکیل شده است، عبارت است از:

تقسیم کار ملی و ایجاد هماهنگی و انسجام‌بخشی اجرای نقشه، تصویب سیاست‌های اجرایی و خطوط راهنمای مربوط به اقدامات ملی برای ابلاغ به دستگاه‌ها، انتخاب اقدامات ملی برای مطالبه برنامه‌های اجرایی از دستگاه‌ها در سال‌های مختلف، تصویب برنامه‌های پیشنهادی دستگاه‌ها برای اجرای مفاد نقشه، بررسی و تأیید اسناد و برنامه­‌های ملی و بخشی اولویت‌دار، نظارت بر حسن اجرای نقشه، نظارت بر پیشرفت عملکرد طرح‌ها و برنامه‌های مصوب دستگاه‌های اجرایی، بررسی وضع موجود فرهنگی کشور بر اساس شاخص‌های مصوب، رصد، پایش و آیندهنگری اوضاع محیطی، رقبا و تحولات جهانی فرهنگی و اجتماعی و بررسی و تأیید پیشنهاد‌ها به منظور تکمیل و به‌روزرسانی دوره‌ای نقشه و ارائه به شورای عالی و تصویب نهایی.

ماده ۴- جلسات عادی شورای ستاد، براساس برنامه معین و با دعوت دبیرتشکیل خواهد شد. همچنین جلسات فوق‌العاده شورای ستاد در صورت لزوم با دستور رئیس و یا درخواست اکثریت اعضاء و تأیید رئیس ستاد برگزار می‌شود.

ماده ۵- جلسات ستاد به صورت ماهانه و جلسات کمیسیون‌های تخصصی «موضوع تبصره سه بند ب. ماده ­واحده» هر دو هفته یک بار برگزار خواهد شد.

ماده ۶- جلسات شورای ستاد با حضور دو سوم اعضاء «۱۶ نفر» رسمیت می‌یابد و مصوبات آن با رأی اکثریت مطلق حاضرین «حداقل ۹رأی» به تصویب می‌رسد. در صورت به حد نصاب نرسیدن تعداد حاضران برای دو جلسه متوالی، رئیس می‌تواند تصویب موضوعات در دستور را از طریق شورای معین و شورای عالی پیگیری کند.

ماده ۷- طبق حکم تبصره دو بند ب. ماده واحده، به تشخیص رئیس ستاد، در موارد لازم از نمایندگان رؤسای قوا، معاونان رئیس جمهور، معاونان قوة قضائیه، اعضای هیئت وزیران، رؤسای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، سازمان‌های عمومی غیردولتی، فرهنگستان‌ها و یا سایر نهاد‌های ذیربط برای شرکت در جلسات شورای ستاد دعوت به عمل خواهد آمد.

مدعوین مذکور در جلسه ستاد و در خصوص تصمیمگیری نسبت به موضوع یا موضوعاتی که به واسطه آن به جلسه دعوت شدهاند، دارای حق رأی هستند.

تبصره: همچنین حضور معاونان، مشاوران و کارشناسان ستاد و سایر صاحب‌نظران با تأیید دبیر و بدون حق رأی در جلسات شورای ستاد بلامانع خواهد بود.

ماده ۸ – وفق شق (۱) بند ب. ماده واحده، در غیاب رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، رئیس شورای ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی است.

ماده ۹- وظایف رئیس شورای ستاد:
تایید دستور جلسات شورای ستاد، اداره جلسات شورای ستاد، ابلاغ مصوبات شورای ستاد به دستگاه‌های اجرایی، ارائه پیشنهاد‌ها و مصوبات شورای ستاد به شورای عالی در موارد نیاز به تصویب نهایی در شورای عالی و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای مصوبات شورای ستاد

ماده ۱۰- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، قائم مقام رئیس و دبیر شورای ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور و محل دبیرخانه ستاد، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

تبصره: ستاد فرهنگ و کمیسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه شورای عالی فرهنگی مسئولیت انجام امور کارشناسی دستورات ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را بر عهده خواهند داشت. دستور جلسات در قالب طرح و لایحه نیز می‌تواند پیشنهاد شود.

ماده ۱۱- وظایف دبیر:
دبیری جلسات شورای ستاد، اعلام مصوبات شورای ستاد به شورای عالی در موارد لزوم، ارجاع گزارش‌های سالانه پیشرفت اجرای نقشه به شورای عالی

ماده ۱۲- مصوبات شورای ستاد در چارچوب این آیین‌نامه با ابلاغ رئیس به دستگاه‌ها، لازم‌الاجرا است.
ماده ۱۳- این آیین‌نامه در قالب ۱۳ ماده و ۲ تبصره، در جلسه اول به تاریخ ۲۹/۴/۱۳۹۸ ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ، لازم‌الاجرا است.

گفتنی است؛ نخستین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی کشور روز شنبه ۲۹ تیرماه امسال با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد. این سند، تمامی عرصه فرهنگ و هنر، سبک زندگی و روابط اجتماعی را در بر می‌گیرد، بنابراین حساسیت بیشتری روی آن وجود دارد. تاکنون نزدیک به سه هزار نفر از کارشناسان در رشته‌های مختلف برای تدوین سند مهندسی فرهنگی مشارکت داشتهاند و ۳۴ جلسه از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی و تصویب این سند اختصاص داشته است.

انتهای پیام/4118/

http://ana.ir/i/415991
معاون اول رئیس‌جمهور به استان خراسان جنوبی سفر می‌کند

معاون اول رئیس‌جمهور به استان خراسان جنوبی سفر می‌کند

دولت مصمم است برای جبران کسری بودجه به سمت منابع بانک مرکزی نرود

دولت مصمم است برای جبران کسری بودجه به سمت منابع بانک مرکزی نرود

مدیران کشور  آثار تهدیدات بر مردم را به حداقل ممکن کاهش دهند/ سیمایی‌صراف: امروز دانشگاه‌های کشور نسبت به حضور درصحنه دلگرم شده‌اند

مدیران کشور آثار تهدیدات بر مردم را به حداقل ممکن کاهش دهند/ سیمایی‌صراف: امروز دانشگاه‌های کشور نسبت به حضور درصحنه دلگرم شده‌اند

با اطلاع‌رسانی مانع سیاه‌نمایی شویم/ پیمایش‌های تحقیقاتی برای  فرهنگ مستمر باشد

با اطلاع‌رسانی مانع سیاه‌نمایی شویم/ پیمایش‌های تحقیقاتی برای فرهنگ مستمر باشد

دانشگاهیان برای روزآمدسازی سند نقشه مهندسی فرهنگی پیشنهاد دهند

دانشگاهیان برای روزآمدسازی سند نقشه مهندسی فرهنگی پیشنهاد دهند

اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها از نقشه مهندسی فرهنگی ضرور‌ی‌تر است

اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها از نقشه مهندسی فرهنگی ضرور‌ی‌تر است