يكشنبه  31  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

بازداشت دانشمند ایرانی توسط دولت آمریکا مصداق بارز بازداشت خودسرانه است

چهارشنبه 20 شهریور 1398 ساعت 12:46
شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن محکومیت دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی دانشمند برجسته ایران و جهان که مصداق بارز نقض رویه های بین المللی است خواستار پیگیری بیشتر موضوع توسط مجامع علمی و دانشگاهی کشور و دستگاه‌های مسئول به ویژه وزارت امور خارجه شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن محکومیت دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی دانشمند برجسته ایران و جهان که مصداق بارز نقض رویه های بین المللی است خواستار پیگیری بیشتر موضوع توسط مجامع علمی و دانشگاهی کشور و دستگاه‌های مسئول به ویژه وزارت امور خارجه شد.

در این بیانیه آمده است: بیش از 11 ماه است که مسعود سلیمانی، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و محقق برجسته حوزه سلول­‌های بنیادی که از دانشمندان برتر دنیا و عضو انجمن سلول­‌های بنیادی اروپاست در بازداشت زندان دولت آمریکا به سر می‌ برد.

در ادامه نوشته شده است: سلیمانی یکی از صد دانشمند برتر جهان به لحاظ استنادهای علمی است که با دعوت رسمی موسسه مایوکلینیک (از موسسات مشهور علمی در آمریکا و جهان) در مهر ماه سال 1397 به صورت قانونی و با ویزای رسمی تحقیقاتی وارد کشور آمریکا شده است و در بدو ورود بدون انجام محاکمه و در شرایط غیر انسانی و سخت -هم بند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر و اراذل و اوباش خیابانی- بازداشت شده در حبس به سر می برد. این در حالیست که دولت آمریکا با اتهام نقض تحریم به این دانشمند برجسته که اتهامی واهی است و با زیر پاگذاشتن پروتکل­ های دانشگاهی و تحقیقاتی، مدام زمان برگزاری دادگاه دکتر مسعود سلیمانی را به تعویق می­ اندازد و تاکنون هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی ارائه نکرده است که این موضوع از مصادیق بارز بازداشت خوسرانه بوده که در تمام رویه های بین المللی محکوم و ممنوع است.

در این بیانیه تأکید شده است: واهی بودن دلیل اعلام شده از جانب دولت آمریکا برای دستگیری سلیمانی؛ "تحریم‌های اعمال شده علیه ایران" با توجه به حوزه پژوهشی ایشان؛ "هماتولوژی و سلول های بنیادی" و همچنین سوابق علمی و دانشگاهی  سلیمانی که کاملا با موضوعات تحریم غیر مرتبط هستند کاملا آشکار است و بار دیگر رفتار خصمانه و غیر حقوق بشری آمریکا را تایید می کند. دولت آمریکا که با نگاه تنگ‌نظرانه به پیشرفت‌ های علمی و دانشگاهی ایران، تاکنون نتوانسته است مانع این حرکت عظیم علمی شود، به رفتارهای غیرانسانی روی آورده و با دنباله­ دار کردن دستگیری دکتر مسعود سلیمانی که یک فرد علمی و کاملاً غیر سیاسی است باعث شده که ایشان برای همیشه از دیدار مادر خود محروم شوند.

در این بیانیه آمده است: مادر سلیمانی پس از شنیدن خبر دستگیری فرزندش توسط نیروهای امنیتی آمریکا دچار عارضه مغزی شد و پس از گذراندن 7 ماه بیماری که در کما فرو رفته بود، در ماه اخیر درگذشت و همچنین به گفته همسر سلیمانی؛ چشمان این دانشمند کشور به دلیل وضعیت نامساعد زندان، دیگر توان خواندن و مطالعه ندارند. فشار سخت روحی که برای دکتر سلیمانی و خانواده ایشان رقم خورده است این دانشمند برجسته را که از بیماری IBS رنج می­ برد را در شرایط ناگواری قرار داده است و علاوه بر فشارهای روحی شرایط بد نگهداری دکتر سلیمانی موجب شده که ایشان با کاهش وزن شدید مواجه شود و اوضاع جسمی این استاد دانشگاه کشور با مخاطره روبرو شده است.

در ادامه نوشته شده است: دولت آمریکا که مدعی حقوق بشر در جهان است از تحویل هرگونه دارو به این دانشمند برجسته خودداری کرده و علی رغم پرداخت تمامی هزینه­ های خوراک و پوشاک، گرفتن وکیل و... توسط خانواده دکتر سلیمانی از درمان مناسب ایشان خودداری کرده است. تاکنون نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان صلیب سرخ، انجمن هماتولوژی اروپا و... علی رغم پیگیری های فراوان دانشجویان و خانواده دکتر سلیمانی همگی درخصوص این جنایت آشکار سکوت کرده اند و ضرورت دارد که تمامی طرفدران حقیقی حقوق بشر و عدالتخواهان جهان نسبت به این نقض آشکار حقوق انسانی اعتراض خود را اعلام کنند تا وظایف این نهادهای ایجاد شده در جهان، برای گسترش صلح و حقوق انسانی را به آنها یادآوری کرده و جنایت های دولت آمریکا را بار دیگر برای مردم جهان آشکار کنند.

در پایان تأکید شده است: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) با تاکید بر پیروی از راه ایشان در مبارزه با ظلم و استبداد در جهان، این اقدام غیر انسانی دولت آمریکا که مغایر با کنوانسیون ها و رویه های پذیرفته شده بین المللی از جمله ممنوعیت بازداشت خودسرانه است، را محکوم کرده و بر پایان دادن به این بازداشت غیرقانونی تأکید می کند و از تمامی مجامع علمی و دانشگاهی کشور و همچنین دستگاه­ های مسئول در حوزه بین­ الملل به ویژه وزارت محترم امور خارجه درخواست دارد که این موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

انتهای پیام/4107/

http://ana.ir/i/415031
رئیس‌جمهور، بازداشت دانشمند ایرانی را در مجمع عمومی سازمان ملل پیگیری کند

رئیس‌جمهور، بازداشت دانشمند ایرانی را در مجمع عمومی سازمان ملل پیگیری کند

دانشگاه تربیت مدرس در خصوص بازداشت دانشمند ایرانی کوتاهی کرد/ وزارت خارجه پیگیری کند

دانشگاه تربیت مدرس در خصوص بازداشت دانشمند ایرانی کوتاهی کرد/ وزارت خارجه پیگیری کند

درخواست از وزیر امور خارجه برای آزادی استاد ایرانی دربند آمریکا

درخواست از وزیر امور خارجه برای آزادی استاد ایرانی دربند آمریکا

3 زن ایرانی در فهرست 50 دانشمند آسیایی قرار گرفتند

3 زن ایرانی در فهرست 50 دانشمند آسیایی قرار گرفتند

بومی‌سازی یک حسگر پرکاربرد توسط دانشمند ایرانی

بومی‌سازی یک حسگر پرکاربرد توسط دانشمند ایرانی