سه شنبه  06  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دکتر طهرانچی در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد هرمزگان مطرح کرد؛

تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان به قطب علمی دریا/ سراهای نوآوری در هر منطقه بسترساز اشتغال دانش‌بنیان است

سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 17:02
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: قرار است برای هر یک از استان‌ها، یک سرای نوآوری ایجاد کنیم تا این سراها بتوانند با توجه به وضعیت هر منطقه بسترساز اشتغال دانش‌بنیان باشند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، شانزدهمین جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان صبح امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام‌جمعه بندرعباس، فریدون همتی استاندار هرمزگان، محمد آشوری تازیانی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، مهندس احمد حیدری معاون امور مجلس و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی، مهدی باقری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان، سعید آزادیان دستیار ویژه رئیس دانشگاه و سایر اعضا در واحد بندرعباس برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد تحولی در گام دوم انقلاب به دنبال پیدا کردن جایگاه و نقش خود است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی، مولود انقلاب است و 37 سال به طول انجامید تا این دانشگاه به یک شبکه اجتماعی گسترده در کشور تبدیل شده، شبکه‌ای که توانست در هر شهر یک پایگاه و زنجیره تعلیم و تربیت از پیش‌دبستانی تا دکتری تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، یک فرصت مغتنم برای کشور است، اظهار داشت: این مجموعه به صورت یکپارچه آموزش عالی را دنبال می‌کند و اکنون با نگاه به موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌ها بنا دارد گام دوم را با رویکرد جدید و کارآمدسازی خود در کشور تعریف کند.

دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید، اقتصاد و فرهنگ مناطق را مد نظر قرار داده است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هیئت‌های امنای استانی نقش مهمی در کارآمدسازی شبکه این دانشگاه دارند، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی خود، اقتصاد و فرهنگ مناطق را مد نظر قرار داده تا بتواند در فرهنگ و اقتصاد به صورت مؤثر عمل کند و هیئت‌های امنای استانی می‌توانند در این نقش‌آفرینی به ما کمک کنند.

دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید در خدمت تربیت نیروی انسانی برای هر منطقه باشد، گفت: با این رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی به حوزه پژوهش، آموزش و فناوری ورود و هر استان را به‌عنوان قطب یکی از موضوعات انتخاب کرده است. به‌عنوان نمونه استان هرمزگان را به‌عنوان قطب دریا در نظر گرفته‌ایم. چراکه این استان با دارا بودن 1400 کیلومتر مرز دریایی در این حوزه رتبه اول را دارد.

وی تصریح کرد: تاکنون آموزش عالی ما در تولید دانش، پژوهش و فناوری در حوزه دریا کوتاهی کرده است، چراکه یکی از ضعف‌های آموزش عالی ما این است که نمی‌تواند دیسیپلین‌سازی کند و در رویکرد و ایجاد رشته‌ها نگاه آن به غرب است، بنابراین دانشگاه‌های ما در مناطقی که مردمان آن سده‌های طولانی از دریا ارتزاق می‌کنند، نتوانسته نقش‌آفرین باشد و دانش نهان و ضمنی مردم را به دانش مستند تبدیل کند. به‌عنوان‌مثال معماری بندرعباس خاص خود است، اما دانشگاه‌های ما این نوع معماری را آموزش نمی‌دهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این نکته که باید در معیشت مردم استان هرمزگان بر اساس دریا و دیگر اقتصادها، راه‌حلی طراحی کنیم، تحولی است که در حوزه رویکردی خواهیم داشت و این موضوع در بودجه امسال دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان لحاظ خواهد شد.

سراهای نوآوری با توجه به وضعیت هر منطقه، بسترساز اشتغال دانش‌بنیان هستند

دکتر طهرانچی با اشاره به راه‌اندازی بزرگ‌ترین صندوق فناوری و نوآوری کشور در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: با پشتوانه این صندوق که در مرحله اول بیش از 120 میلیارد تومان سرمایه دارد، قرار است برای هر یک از استان‌ها، یک سرای نوآوری ایجاد کنیم تا این سراها بتوانند با توجه به وضعیت هر منطقه بسترساز اشتغال دانش‌بنیان باشند.

وی از طراحی دوره کاردانی دام‌پروری شیلات در دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان خبر داد و افزود: در این طرح، دانشجویان رشته دام‌پروری شیلات دو سال آموزش‌های تئوری در کلاس‌ها و یک سال به صورت فیلد و کار در محیط، مهارت می‌بینند تا بتوانند در حوزه پرورش شیلات که از ظرفیت‌های این استان است، تأثیرگذار باشند و دانشگاه می‌تواند برای ارائه آموزش‌های به‌روز و کاربردی از اساتید ممتاز کشورهای موفق در حوزه شیلات نیز استفاده کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با بیان اینکه بر اساس بیانات مقام معظم رهبری، اقتصاد، علم و فرهنگ سه پایه اقتدار نظام هستند، گفت: با توجه به اهمیت این سه مهم دانشگاه آزاد اسلامی توجه ویژه‌ای به حوزه علمی و فرهنگی دارد و تأکید دارد برون‌دادهای این دانشگاه در حوزه اقتصادی و اجتماعی تأثیرگذار باشد که ان‌شاءالله با حمایت نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها، استانداران و مسئولان شهر بتوانیم در این حوزه مؤثر و موفق باشیم.

دانشگاه آزاد اسلامی مهارت محوری، مأموریت‌گرایی و اثرگذاری فرهنگی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام‌جمعه بندرعباس گفت: دانشگاه آزاد اسلامی که در شهرهای مختلف حضور دارد، می‌تواند به ارتقاء این عرصه‌ها کمک کند و جای امیدواری است که این دانشگاه مهارت‌محوری، مأموریت‌گرایی و اثرگذاری فرهنگی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است.

وی با اشاره به گزارش دکتر طهرانچی از رویکرد جدید و برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: گزارشی که دکتر طهرانچی از برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کردند، امید ما به آینده این دانشگاه بیشتر شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در استان هرمزگان وجود دارد، گفت: خوشبختانه جمع بسیار خوبی در هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان وجود دارد و با توجه به حضور رؤسای دانشگاه‌های شاخص استان در ترکیب هیئت‌امنا این کار باعث می‌شود که از موازی‌کاری در برنامه‌ها جلوگیری و هر یک از دانشگاه‌ها بر اساس اولویت‌های تعریف‌شده در حوزه صنعت و دریا گام بردارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام‌جمعه بندرعباس با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در بهره‌برداری هر چه بیشتر از سرمایه دریا به توسعه و عمران استان هرمزگان کمک کند، خاطرنشان کرد: اینکه نگرش مهارت محوری در سرلوحه برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است تا این دانشگاه بتواند حداکثر بهره‌وری را داشته باشد، نویدبخش آینده‌ای خوب برای دانشگاه آزاد اسلامی و استان هرمزگان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده با بیان اینکه نخبگان و دانشگاهیان در تولید علم، فرهنگ‌سازی و کمک به فرهنگ عمومی جامعه نقش کم‌نظیری دارند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی که در شهرهای مختلف حضور دارد، می‌تواند به ارتقاء این عرصه‌ها کمک کند و جای امیدواری است که این دانشگاه مهارت‌محوری، مأموریت‌گرایی و اثرگذاری فرهنگی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است.

استانداری هرمزگان آمادگی دارد با تعیین بودجه‌ای مشخص برای مأموریت‌های استان در کنار دانشگاه آزاد قرار گیرد

همچنین فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در این جلسه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم انقلاب جهت‌گیری درست، دقیق و منطبق با نیازهای کشور دارد، گفت: این رویکرد دانشگاه جای تقدیر دارد، چراکه دانشگاه زمانی موردعلاقه و توجه مردم قرار می‌گیرد که با محیط پیوند داشته باشد و چالش‌ها و مسائل منطقه را در دستور کار علمی، پژوهشی و مستندسازی خود قرار دهد تا بتواند اشتغال، توسعه، افزایش راندمان کاری و بهره‌وری و تحول مستمر را به وجود آورد.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور است، خاطرنشان کرد: هر نعمت و ظرفیتی که در کشور وجود دارد، در استان هرمزگان نیز موجود است و این دانشگاه ظرفیت‌های عظیمی در حوزه اقتصاد بر پایه دریا، کشاورزی، گردشگری، صنایع کشتی‌سازی و آب‌شیرین‌کن‌ها دارد که دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند برای هر یک از این حوزه‌ها مأموریت تعریف کند تا مردم برای حل مسائل خود به دانشگاه مراجعه کند.

استاندار هرمزگان ادامه داد: با افزایش تولید میگو این صنعت می‌تواند به‌عنوان یکی از صنایع اصلی استان شناخته شود که برای تحقق این هدف باید به دانشگاه تکیه داشته باشیم و دانشگاه در این حوزه، تولید علم، دانش و فناوری داشته باشد.

همتی اظهار داشت: ایجاد شهرک گلخانه‌ای یکی از برنامه‌های استان هرمزگان در حوزه کشاورزی است که بر اساس برآوردهای اولیه، احداث این شهرک گلخانه‌ای می‌تواند 20 هزار اشتغال در استان ایجاد کند که برای این کار باید ظرفیت‌ها و اولویت‌ها را شناسایی کنیم و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در کنار ما نقش محوری داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های استانداری هرمزگان در حوزه گردشگری، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده باید گردشگران استان هرمزگان را به 10 میلیون نفر در سال افزایش دهیم، چراکه این ظرفیت در استان هرمزگان وجود دارد و 6 ماه دوم سال این منطقه بهترین مقصد برای گردشگران است. خوشبختانه این استعداد در استان هرمزگان وجود دارد و برای تحقق این برنامه دانشگاه باید در کنار صنعت گردشگری استان قرار گیرد و در آموزش، تربیت نیروی انسانی و بالا بردن آگاهی گردشگران به ما کمک کند.

استاندار هرمزگان فعالیت در حوزه قطعه‌سازی صنایع دریایی را از دیگر ظرفیت‌های استان هرمزگان عنوان کرد و افزود: ظرفیت عظیمی در حوزه کشتی‌سازی، ساخت قایق‌ها و شناورهای دریایی در هرمزگان وجود دارد و می‌توان گفت این ظرفیت به میزان ظرفیت قطعه‌سازی خودرو است که می‌توان با کمک دانشگاه صنعت قطعه‌سازی صنایع دریایی را توسعه داد تا علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور به اشتغال‌زایی نیز کمک کنیم.

همتی ادامه داد: فعالیت در حوزه آب‌شیرین‌کن‌ها از دیگر توانمندی استان هرمزگان است که باید به سمتی برویم که این استان محور اصلی این حوزه باشد و امیدواریم با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری، دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: استانداری هرمزگان هرگونه حمایتی که دانشگاه آزاد اسلامی نیاز داشته باشد را دریغ نخواهد کرد و آمادگی داریم یک بودجه مشخص برای مأموریت‌های تعریف‌شده در نظر بگیریم.

گفتنی است، تربیت نیروی متخصص در سه حوزه پرورش میگو، کشاورزی و گردشگری و جذب و انتقال فناوری در این سه حوزه، ایجاد مزارع نمونه در پرورش میگو و گلخانه، راه‌اندازی مدرسه عالی مهارت و هتلداری و ایجاد خوابگاه متأهلی از جمله موضوعات مطرح‌شده در شانزدهمین جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان بود.

همچنین پیش از آغاز جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان، دکتر طهرانچی و حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی زاده نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور در یادمان شهدای گمنام آرمیده واحد بندرعباس با اهدای شاخه گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهدای دفاع مقدس ادای احترام کردند.

انتهای پیام/4107/4108/پ

http://ana.ir/i/409223
شمارش معکوس راه‌اندازی سرای نوآوری در رفسنجان با محور کشاورزی/ ترویج روحیه کارآفرینی با حضور جوانان

شمارش معکوس راه‌اندازی سرای نوآوری در رفسنجان با محور کشاورزی/ ترویج روحیه کارآفرینی با حضور جوانان

گشایش نخستین سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در گرگان

گشایش نخستین سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در گرگان

چهاردهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد

چهاردهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد

توانایی دانشگاه آزاد اسلامی در بهره‌برداری از سرمایه دریا و کمک به عمران هرمزگان

توانایی دانشگاه آزاد اسلامی در بهره‌برداری از سرمایه دریا و کمک به عمران هرمزگان

مدل استقرار مراکز آزمایشگاهی دانشگاه آزاد تبریز الگوی خوبی برای سایر واحدهاست

مدل استقرار مراکز آزمایشگاهی دانشگاه آزاد تبریز الگوی خوبی برای سایر واحدهاست

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فرارسیدن روز خبرنگار را تبریک گفت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فرارسیدن روز خبرنگار را تبریک گفت

تغییر رویکرد دانشگاه متناسب با بیانیه گام دوم انقلاب نویدبخش خوبی برای آینده است

تغییر رویکرد دانشگاه متناسب با بیانیه گام دوم انقلاب نویدبخش خوبی برای آینده است

رویکرد آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی به نگاه تخصصی و موضوعی تغییر یافته است/ ارائه آموزش‌های کاربردی و مهارتی براساس برنامه‌های تحولی و سند توسعه هرمزگان

رویکرد آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی به نگاه تخصصی و موضوعی تغییر یافته است/ ارائه آموزش‌های کاربردی و مهارتی براساس برنامه‌های تحولی و سند توسعه هرمزگان

دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه در بوشهر ایجاد می‌شود/ سرمایه‌گذاری در منطقه علم‌ و‌ فناوری

دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه در بوشهر ایجاد می‌شود/ سرمایه‌گذاری در منطقه علم‌ و‌ فناوری

دکتر طهرانچی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند بازدید کرد

دکتر طهرانچی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند بازدید کرد

دانشجویان امانت‌های الهی هستند که باید سخنان انبیا را به آن‌ها منتقل کرد

دانشجویان امانت‌های الهی هستند که باید سخنان انبیا را به آن‌ها منتقل کرد