دوشنبه  30  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

دانشگاهیان برای روزآمدسازی سند نقشه مهندسی فرهنگی پیشنهاد دهند

شنبه 29 تیر 1398 ساعت 16:44
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای خطاب به دانشگاهیان از آن‌ها خواست تا نظرات و پیشنهادهای خود را پیرامون روزآمدسازی و پیاده‌سازی سند نقشه مهندسی فرهنگی ارائه دهند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی در نامه‌ای خطاب به اساتید، پژوهشگران، دانشجویان از آن‌ها خواست تا با ارائه نظرات و پیشنهاد‌های خود دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در امر پیاده‌سازی و اجرایی‌سازی سند نقشه مهندسی کشور یاری کنند.

در ابتدای متن نامه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: استادان ارجمند و پژوهشگران گرامی، فرزندان عزیز دانشجویم با سلام و احترام؛ نیک می‌دانید؛ در دورانی به سر می‌بریم که گستره وسایل ارتباطی جمعی خصوصاً صنعت همزمان با ارتباطات که دنیایی جدیدی موسوم به فضای مجازی که مراتب از فضای واقعی در اجتماعی شدن و فرهنگی شدن جامعه نقش‌آفرینی می‌کند و مسیر زندگی و ارتباطات انسانی را در لایه‌های مختلف تحت تأثیر و تغییرات سریع و فوری قرار داده است.

در ادامه ذکر شده است: انسان‌ها بیش‌ازپیش سلایق، علایق، تعلقات و ادراکات متفاوت از یکدیگر را پیدا کرده و می‌کنند و در مسابقه استقلال‌گرایی فردی و جمعی و تمایزیابی از اطرافیان و جامعه‌شان شرکت می‌کنند و همزمان با تنفس در وضعیت تأثیرپذیری هویتی فراملی، از اقلیم فرهنگی خویش دفاع می‌کنند و در برابر نفوذ و گسترش دگرفرهنگ‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهند و یا تحت تأثیر اقلیم‌های فرهنگی جوامع دیگر و بعضاً شرکت بزرگ تجارت فرهنگی که در بسیاری از موارد به‌دنبال خیر و صلاح ملت نیستند قرار می‌گیرد.

عاملی در نامه خود می‌افزاید: وضعیت فرهنگی ایران عزیز که قلب پر دغدغه شما فرهیختگان برای آن می‌تپد در همین راستا قابل دقت و تبیین است. بر ماست که در زمانه‌ای که دستخوش ناملایمات فرهنگی در سطح جامعه هستیم از ساحت آن دفاع کنیم و با خردورزی و عقل‌مداری و بر اساس مبانی، مبادی و ریشه‌های اسلامی-ایرانی و بر اساس نیازها و درخواست‌های خودمان بتوانیم پیشرفت‌های مهم فرهنگی را در حوزه‌های گوناگون رقم بزنیم. اگر مهیای این امور نباشیم در تعارضاتی که در دنیای امروز وجود دارد، نقاط قوت ما به نقاط ضعف تبدیل شده و از بالندگی و شکوفایی فرهنگی محروم می‌شویم و فرهنگ اسلامی به مخاطرات جدی می‌افتد.

در ادامه نامه تأکید شده است: به لطف الهی و همت جمعی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال پیاده‌سازی و اجرای سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور است. در زمینه این سند، سخنان فراوان گفته شده و یا نوشته شده است، اما احتیاج داریم که با تأمل بیشتر و نیز نقد آگاهانه و دلسوزانه، راهبردی و کاربردی، هم به روزآمد شدن سند و هم به کارآمد شدن جنبه‌های نظری و گام‌های عملیاتی آن کمک جدی شود.

عاملی می‌افزاید: به‌طور حتم سند مهندسی فرهنگی به دنبال برنامه‌ریزی و مدیریت یکپارچه فرهنگی با هدف استقرار جامعه اسلامی است و در این مسیر نیک می‌دانیم که خودانگیختگی، معرفت فرد و توانمندی دانشی آحاد مردم بسیار اهمیت دارد و به تعبیر حکیم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «کنترل فرهنگ به‌طور کامل نه ممکن است و نه جایز؛ اصلاً رشد فرهنگی با ابتکار و آزادگی و آزادی و میدان دادن به اراده‌هاست». پس ما در مهندسی فرهنگی به دنبال کنترل فرهنگی یا حرکت از مسیر ناخودآگاه جامعه نیستم و نباید باشیم و اساساً ارزشی بر آن مترتب نمی‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه نامه خود آورده است: اما سؤال اینجاست که در مواجهه با تهاجم‌های عظیمی که به تاروپود فرهنگ اسلامی می‌شود، چگونه باید زیرساخت‌های فرهنگی جامعه و تعلیم و تربیت اسلامی را تدبیر کرد که شاهد جامعه سالم، الهی، بانشاط و برخوردار از حس «بودن متعالی» باشیم. عمیقاً بر این باور هستیم که اجتماعی شدن فرهنگ اسلامی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی با لطف و عنایت پروردگار قابل تحقق است و در این مسیر همدلی و همراهی همه آحاد مردم، خصوصاً کسانی که از توانایی بیشتری برای راهبری فرهنگ اسلامی برخوردار هستند، ضرورتی انکارناپذیر است.

در ادامه ذکر شده است: بر این اساس، همزمان با برگزاری نخستین جلسه «ستاد راهبری سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور»، به‌سوی کلیه استادان، علما و اندیشمندان و صاحب‌نظران، پژوهشگران و محققان، دانشجویان و جوانان، مؤسسه‌های علمی و پژوهشی، انجمن‌ها و کانون‌های علمی، تشکل‌های دانشجویی و آحاد فرهیختگان و نویسندگان و روشنفکران ایران عزیز، دست نیاز دراز نموده و از آنان می‌خواهم با گفتارها و نوشتارهای خویش ما را در اجرای این مهم یاری کنند. برای ارتباط بهینه و بهتر، تارنمای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند واسطه انتقال پیام شما عزیزان باشد. فراموش نکنیم که این امر، هم اقدامی در برابر دسیسه‌های بیگانگان سودجو و هم در برابر خلأهای موجود داخلی در حوزه فرهنگ و هم در برابر کم‌کاری‌ها و ناکارآمدی‌هاست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان نامه خود آورده است: امید است این پویش فرهنگی، اقدام جمعی، امیدآفرین و انسجام بخش، شروع دوباره‌ای برای «همدلی و همفکری جمعی» باشد. در پایان به آستان خدای سبحان التجاء می‌کنم که با لطف بی پایان خود ما را در این وظیفه و مسئولیت مهم اجتماعی یاری کند که تردیدی نیست: «من آن نیم که دهم نقد دل به هرشوخی/ در خزانه به مهر تو و نشانه توست» و ان‌شاءالله مشمول دعا و عنایات خاصه امام مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف) قرار گیریم. همچنین از پروردگار مهربان توفیقات روزافزون همه شما عزیزان را خواهان هستم.

گفتنی است؛ در تارنمای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آدرس sccr.ir بخشی به نام فصل همفکری برای دریافت نظرات و ارتباط مستقیم با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی راه‌اندازی شده است.

انتهای پیام/4107/4118/

http://ana.ir/i/405655
آیین‌نامه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

آیین‌نامه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

جایزه پیامبر اعظم(ص) نماد توانایی علمی ایران و جهان اسلام است/ بر تنوع بین‌المللی جایزه تأکید بیشتری شود

جایزه پیامبر اعظم(ص) نماد توانایی علمی ایران و جهان اسلام است/ بر تنوع بین‌المللی جایزه تأکید بیشتری شود

ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی منادی وحدت در جهان بوده است

ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی منادی وحدت در جهان بوده است

حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل در راستای خودخواهی قدرت‌های بزرگ است

حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل در راستای خودخواهی قدرت‌های بزرگ است

لزوم پرداختن به تعلیم و تربیت/ جداشدن مطالعات دینی و علمی از هم خسارت بزرگی است

لزوم پرداختن به تعلیم و تربیت/ جداشدن مطالعات دینی و علمی از هم خسارت بزرگی است

اعتمادسازی در نهادهای علم و فناوری با شفاف‌سازی تأمین می‌شود

اعتمادسازی در نهادهای علم و فناوری با شفاف‌سازی تأمین می‌شود

دستور رئیس‌جمهور برای برگزاری جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی

دستور رئیس‌جمهور برای برگزاری جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی

اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها از نقشه مهندسی فرهنگی ضرور‌ی‌تر است

اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها از نقشه مهندسی فرهنگی ضرور‌ی‌تر است