پنجشنبه  01  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پایان‌نامه‌ها کاربردی می‌شوند؛

پیوند دانشگاه و صنعت گامی برای اعتلای کشور

سه شنبه 25 تیر 1398 ساعت 14:30
دانشگاهیان با ارتباط گسترده با صنایع و سوق دادن پایان‌نامه‌ها به سمت کاربردی شدن می‌توانند به حل مسائل کشور کمک کنند.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا-علیرضا محمدی؛ اقتصاد مقاومتی یکی از کلیدواژه‌های مهمی است که امام خامنه‌ای در سال‌های اخیر درباره آن سخنان بسیاری داشته‌اند. ایران باید اقتصادی داشته باشد که در برابر ترفندهای دشمنان کمتر آسیب ببیند.

نقش دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی کلیدی و مهم بوده و می‌تواند مشکلات و مسائل صنایع مختلف را برطرف کند. اگر ارتباط دانشگاه‌ با صنعت گسترش پیدا کند، دانشگاه به وظیفه خود در قبال اقتصاد مقاومتی عمل کرده است.

دانشگاهیان با ارتباط گسترده با صنایع و سوق دادن پایان‌نامه‌ها به سمت کاربردی شدن می‌توانند به حل مسائل کشور کمک کنند. اساتید و دانشجویان باید در محیط‌های دانشجویی تمام تلاش خود را بر روی تحقیق و پژوهش بگذارند تا بتوانند به یاری دولت در خدمت به مردم بشتابند.

«دانشگاه حل مسئله» که این روزها توسط مسئولان آموزش عالی مطرح می‌شود یکی از رسالت‌های اصلی دانشگاه‌های کشور است که باید اجرا شود. دانشگاهیان توانایی دارند که مسائل کلان کشور مانند آب، آلودگی هوا و... را با استفاده از پایان‌نامه و رساله‌های دوره کارشناسی ارشد و دکتری حل کنند.

دانشگاه شریف در حل مسائل کشور نقش مؤثری دارد

محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار آنا، با اشاره به اینکه استراتژی مهم دانشگاه صنعتی شریف اثربخشی اجتماعی است، اظهار کرد: دانشگاه باید در حل مسائل اساسی کشور نقش مؤثری داشته باشد و یکی از راه‌هایی که می‌تواند این مسئله را عملیاتی کند، ارتباط دانشگاه با صنعت است.

وی افزود: دانشگاهیان شریف مصمم هستند یکی از بندهای مهم برنامه راهبردی دانشگاه را که ارتباط با صنایع مختلف است، عملیاتی و اجرا کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه اساتید این دانشگاه با صنایع مختلف در ارتباط هستند، خاطرنشان کرد: این دانشگاه ظرفیت بالایی دارد که می‌تواند در حل مسائل کشور نقش مؤثری ایفا کند و این مسئله با گسترش ارتباط با صنعت حاصل می‌شود.

فتوحی تصریح کرد: برای گسترش ارتباط با صنعت، دفتری در معاونت پژوهش و فناوری تحت عنوان مارکتینگ‌ ایجاد کرده‌ایم که بتواند ظرفیت دانشگاه شریف را به صنایع مختلف معرفی کند.

وی خاطرنشان کرد: فعالان صنعت تمایل دارند که با دانشگاه‌ها ارتباط داشته باشند و ما باید نشان بدهیم که دانشگاهیان چه کارهای بزرگی را می‌توانند انجام دهند و به صنایع کمک کنند. دانشگاهیان صنعتی شریف در ارتباط با صنعت قدم‌های مثبت و خوبی برداشته‌‌اند، البته کافی نیست و باید با قوت بیشتری ادامه پیدا کند.

کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها موجب گسترش ارتباط دانشگاه با صنعت می‌شود

سیدحسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار آنا، با اشاره به ارتباط فراوان دانشگاهیان شهید بهشتی با فعالان بخش صنعت اظهار کرد: اساتید و دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی ارتباطات خیلی خوبی با فعالان صنایع مختلف دارند که باید با جدیت بیشتری ادامه پیدا کند.

وی افزود: دانشگاه شهید بهشتی با مجموعه‌های وزارت نفت، وزارت نیرو، همراه اول، گروه مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران)، شهرداری تهران و... تعاملات خوبی برقرار کرده است. با گروه مپنا به‌طور ویژه همکاری کرده و اخیراً تفاهم‌نامه‌ای با این مجموعه صنعتی امضا کرده‌ایم که همکاری‌های خود را گسترش دهیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری باید به سمت حل مسائل کشور سوق پیدا کند، خاطرنشان کرد: یکی از مأموریت‌های اصلی دانشگاه شهید بهشتی کاربردی کردن پایان‌نامه‌های دانشجویی است.

صدوق تصریح کرد: گسترش ارتباط دانشگاه و صنعت با رفتن پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت حل مسائل کشور محقق می‌شود. دانشگاه‌ها در زمینه ارتباط با صنایع قوی نبوده و باید در شرایط فعلی تحریم، ارتباط خود را با مجموعه‌های صنعتی تقویت کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر پایان‌نامه دانشجویی و رساله دکتری باید حامی بیرونی داشته باشد تا مشکلی از کشور حل کند و زمینه اشتغال را برای دانش‌آموختگان فراهم شود.

گفتنی است؛ دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برخی از دانشگاه‌های برتر در حوزه ارتباط با صنعت را معرفی کرده است که دانشگاه‌ها می‌توانند با مطالعه تجارب دانشگاه‌های موفق، خود را به کاروان «دانشگاه حل مسئله» برسانند.

انتهای پیام/4107/4118/

http://ana.ir/i/404870
 دانشگاه‌ها برای خدمت به جامعه آماده شوند/ گزارش‌های علمی در حادثه پلاسکو تهیه شده است

دانشگاه‌ها برای خدمت به جامعه آماده شوند/ گزارش‌های علمی در حادثه پلاسکو تهیه شده است

نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور فردا برگزار می‌شود

نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور فردا برگزار می‌شود

آمادگی دانشگاه آزاد نجف‌آباد برای پذیرش دانشجوی کارشناسی‌ارشد در 106رشته

آمادگی دانشگاه آزاد نجف‌آباد برای پذیرش دانشجوی کارشناسی‌ارشد در 106رشته

دفاع از حرم اهل بیت(ع) برای پسرم یک وظیفه و تکلیف الهی بود

دفاع از حرم اهل بیت(ع) برای پسرم یک وظیفه و تکلیف الهی بود

حل مسائل کشور توسط دانشگاه نیازمند اعتماد است

حل مسائل کشور توسط دانشگاه نیازمند اعتماد است

فتوحی: مارکتینگ در معاونت پژوهشی/ دانشگاه شریف در حل مسائل کشور نقش مؤثری دارد

فتوحی: مارکتینگ در معاونت پژوهشی/ دانشگاه شریف در حل مسائل کشور نقش مؤثری دارد

دانشگاه حل مسئله، از ایده تا عمل

دانشگاه حل مسئله، از ایده تا عمل