سه شنبه  08  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

وزیر علوم میهمان منزل ۴ استاد برجسته دانشگاه‌های کشور

پنجشنبه 22 فروردین 1398 ساعت 15:36
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز سال جدید و با هدف تجلیل از چهره‌های شاخص آموزش عالی به منزل چهار تن از استادان برجسته کشور رفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی با همراهی برخی از معاونان وزارتخانه و چند تن از رؤسای دانشگاه‌ها به مناسبت آغاز سال نو، با حضور در منزل چهار تن از استادان برجسته، نام‌آشنا و پیشکسوت آموزش عالی، با آنها دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها عبدالرضا باقری، قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های اُمنا و هیئت ممیزه مرکزی، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری و علیرضا عبداللهی‌نژاد مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم و نیز رؤسای دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی و صنعتی امیرکبیر وزیر علوم را همراهی می‌کردند.

غلامی با استاد سیروس شمیسا، چهره ماندگار ادبیات فارسی و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبائی، سیدکمال‌الدین نیک‌روش، چهره ماندگار و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یوسف ثبوتی چهره ماندگار و استاد برجسته فیزیک و سپیده خویی استاد برجسته دانشگاه تهران در رشته پلیمر دیدار و گفتگو کرد.

نخستین دیدار غلامی و هیئت همراه با سیروس شمیسا انجام شد. در این دیدار که حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی نیز حضور داشت، وزیر علوم، نقش استادان پیشکسوت و برجسته دانشگاه‌های کشور را در پیشبرد اهداف آموزش عالی و دستیابی ایران به رتبه‌های بالای علمی در عرصه بین‌المللی تأثیرگذار و تعیین‌کننده توصیف کرد و گفت: هدف از انجام این دیدارها در سال جدید، قدرشناسی و تجلیل و تکریم استادان و دانشمندان برجسته کشور است که باید به‌صورت یک سنت حسنه و به‌صورت مستمر تداوم یابد.

شمیسا نیز در این نشست صمیمانه با ابراز خوشوقتی از حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در منزل وی، به توضیح فعالیت‌ها و سوابق علمی خود پرداخت و از توجه غلامی به جایگاه و نقش استادان پیشکسوت و برجسته کشور، قدردانی کرد.

سیروس شمیسا ۲۹ فروردین ماه ۱۳۲۷ در رشت به دنیا آمد. وی عضو هیئت علمی بازنشسته دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی است و در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان «چهره ماندگار ادب فارسی» مورد تقدیر قرار گرفته است. نام شمیسا نزد فارسی‌پژوهان، نام دیرآشنایی است. این نویسنده و استاد ادبیّات فارسی تاکنون بیش از ۴۰ اثر گران‌بها خلق کرده است. از نکات قابل‌توجه در آثار وی تقسیم‌بندی‌های دقیق و علمی اوست و از این منظر شمیسا نقش بسیار مهمی در بازآفرینی و تئوریک ساختن مباحث مهم و مغفول مانده ادبی ما داشته است و در این باره توانسته است به گونه‌ای آکادمیک و قابل‌فهم برای دانشجویان ادبیات، مباحث مهم و کلیدی ادبیات فارسی را تشریح و تبیین کند.

در ادامه دیدارهای نوروزی، وزیر علوم و هیئت همراه با چهره‌های نام‌آشنا و پیشکسوت، سیدکمال‌الدین نیک‌روش، یوسف ثبوتی و سپیده خویی در منزل آنان دیدار و گفت‌گو کرد.

در این دیدارها که معتمدی و نیلی احمدآبادی، رؤسای دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران نیز حضور داشتند، وزیر علوم از خدمات ثبوتی چهره ماندگار و استاد برجسته فیزیک در راستای تأسیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان قدردانی کرد.

یوسف ثبوتی متولد سال ۱۳۱۱ در شهر زنجان، دارای دکتری تخصصی فیزیک و اخترفیزیک از دانشگاه شیکاگوی آمریکا، و استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان است.

وی چاپ چندین کتاب و بیش از یک صد مقاله در مجلات بین‌المللی را در کارنامه فعالیت‌های پژوهشی خود دارد؛ اکثر این مقالات در استروفیزیکال جورنال آمریکا، و مجله استرونومی و استروفیزیک اروپا منتشر شده‌اند.

چهره ماندگار در سال ۱۳۸۰، استاد نمونه کشوری، دریافت جایزه مهندس افضلی‌پور برای پژوهش برجسته در فیزیک، دریافت جایزه آکادمی علوم جهان سوم، دفتر منطقه‌ای آسیای مرکزی و جنوبی، عضویت در آکادمی علوم جهان سوم از سال ۱۳۶۶ تاکنون، تجلیل انجمن فیزیک ایران و نام‌گذاری کنفرانس فیزیک سالانه ۱۳۸۱ به نام کنفرانس ثبوتی، برخی از افتخارات وی است.

سید کمال‌الدین نیک‌روش نیز متولد سال ۱۳۲۳ در شهر تهران، دارای دکتری مهندسی برق از دانشگاه ایالتی میسوری در کلمبیا آمریکا و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

از جمله دستاوردهای پژوهشی وی می‌توان به تألیف بیش از ۲۰۰ مقاله علمی و تحقیقاتی که عمدتاً در مجلات معتبر علمی داخلی و خارجی به چاپ رسیده، انتشار چندین کتاب دانشگاهی و صدها پروژه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که تحت سرپرستی وی انجام پذیرفته است، اشاره کرد.

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۲، استاد نمونه کشوری، پژوهشگر نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دریافت لوح کنگره جهانی اتوماسیون امریکا در سال ۲۰۰۴، دریافت لوح تقدیر تحقیقاتی IEEE بخش ایران در سال ۲۰۱۳ و دریافت لوح استاد برجسته مهندسی در آموزش مهندسی برق و کامپیوتر از طرف فرهنگستان علوم در سال ۱۳۹۴، برخی از افتخارات نیک‌روش به شمار می‌رود.

سپیده خویی نیز دارای دکتری تخصصی شیمی پلیمر از دانشگاه صنعتی اصفهان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.

از جمله دستاوردهای پژوهشی وی می‌توان به تألیف بیش از ۶۷ مقاله علمی و تحقیقاتی که عمدتاً در مجلات معتبر علمی داخلی و خارجی به چاپ رسیده، تألیف چندین کتاب، و بیش از ۷۰ پروژه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که تحت سرپرستی وی انجام پذیرفته است، اشاره کرد.

شایان ذکر است منصور غلامی از زمان تصدی مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت دوم روحانی و براساس یک سنت حسنه، در روزهای کاری پس از تعطیلات نوروز با حضور در منزل چند استاد برجسته و پیشکسوت کشور از خدمات و زحمات آنان به ساحت دانشگاه و عرصه علم و فناوری تجلیل می‌کند.

در سال گذشته نیز غلامی با حضور در منزل استادان برجسته‌ای همچون شفیعی کدکنی، اکرمی و مصطفی محقق داماد با آنها دیدار و از خدمات و تلاش‌های ارزنده علمی، آموزشی و پژوهشی‌شان تقدیر کرد.

انتهای پیام/4122/4021/پ

http://ana.ir/i/372770
مراسم تجلیل از مقام شامخ استاد برگزار شد

مراسم تجلیل از مقام شامخ استاد برگزار شد

دغدغه اصلی وزارت علوم، حل مشکلات جامعه است

دغدغه اصلی وزارت علوم، حل مشکلات جامعه است

استفاده از نظر اساتید در سیاست‌گذاری کلان وزارت علوم ضروری است

استفاده از نظر اساتید در سیاست‌گذاری کلان وزارت علوم ضروری است

چهارمین همایش ملی آموزش عالی برگزار می‌شود

چهارمین همایش ملی آموزش عالی برگزار می‌شود

وزارت علوم به مسئله خوابگاه شهید صادقی رسیدگی کند

وزارت علوم به مسئله خوابگاه شهید صادقی رسیدگی کند

 مسیر ما، رسیدن به قله‌های علم و دانش، خودکفایی و نوسازی کشور است

مسیر ما، رسیدن به قله‌های علم و دانش، خودکفایی و نوسازی کشور است

اعضای جدید هیئت امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منصوب شدند

اعضای جدید هیئت امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منصوب شدند

استمهال ۲ ساله بازپرداخت وام‌های دانشجویی مناطق سیل‌زده

استمهال ۲ ساله بازپرداخت وام‌های دانشجویی مناطق سیل‌زده

تشکیل کارگروه‌هایی در راستای شناسایی آسیب‌های سیل ضروری است

تشکیل کارگروه‌هایی در راستای شناسایی آسیب‌های سیل ضروری است

دیدار نوروزی وزیر علوم با مدیران و کارکنان ستادی

دیدار نوروزی وزیر علوم با مدیران و کارکنان ستادی

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان منصوب شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان منصوب شد