شنبه  28  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دانشگاه زنجان؛ دانشگاهی پیشرو در گام دوم انقلاب

يكشنبه 11 فروردین 1398 ساعت 18:30
دانشگاه زنجان، دانشگاهی پیشرو در گام دوم انقلاب است و می‌تواند برای رفع مشکلات استان و کشور مفید واقع شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دانشگاه زنجان جزو دانشگاه‌های بزرگ محسوب می‌شود که در کیلومتر ۶ جاده زنجان - میانه واقع شده است. این دانشگاه با ۴۰۰ عضو هیئت‌علمی و بیش از 10 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف به‌عنوان سیزدهمین دانشگاه برتر ایران در جهان شناخته می‌شود.

پرورش استعدادها از راه آموزش و پژوهش‌های علمی به‌منظور کمک به تجهیز و تأمین نیروی انسانی متخصص موردنیاز کشور و ایجاد امکانات پژوهشی برای شناخت عوامل بالقوه ناشناخته و در جهت افزایش توان علمی در زمینه علوم مختلف ازجمله اهداف دانشگاه زنجان است.

این دانشگاه به‌عنوان نخستین دانشگاه سبز ایران از طرف مؤسسه بین‌المللی گرین متریک انتخاب شده است.

خلیل جمشیدی رئیس سابق دانشگاه زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه آنا گفت: دانشگاه زنجان، دانشگاهی پیشرو در گام دوم انقلاب است و می‌تواند برای رفع مشکلات استان و کشور مفید واقع شود؛ این دانشگاه در حوزه علم و فناوری جایگاه خوبی در کشور دارد و می‌تواند در این زمینه به رشد شتاب علمی کشور که در بیانیه گام دوم انقلاب به آن اشاره شده است، کمک بسیاری کند.

وی افزود: این دانشگاه در مسیر گام دوم انقلاب تلاش می کند با بهره گیری هرچه بیشتر از فعالیت علمی اعضای هیئت علمی خود به اهداف سند راهبردی دانشگاه در جنبه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی دست یابد.

فعالیت‌های مهم عمرانی دانشگاه زنجان در سال‌های اخیر

ازجمله فعالیت‌های مهم عمرانی این دانشگاه در سال‌های اخیر می‌توان به تکمیل و بهره‌برداری از خوابگاه خیرین، تکمیل و بهره‌برداری از مجموعه استخر دانشگاه، اصلاح و تکمیل ساختمان شماره 2 دانشکده کشاورزی، تأمین اعتبار و اجرای دفع بهداشتی فاضلاب دانشگاه با سابقه مشکل بیست‌وچندساله، احداث پیست دو و میدانی، اخذ مجوز ایجاد تقاطع غیرهمسطح در ورودی‌های شمالی و جنوبی دانشگاه از وزارت راه و ادامه ساخت پروژه هنر و معماری اشاره کرد.

مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه

افزایش تقریباً دو برابری پهنای باند اینترنت دانشگاه، راه‌اندازی مرکز آپا (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای)، انعقاد تفاهم‌نامه‌های متعدد و قراردادهای پژوهشی، راه‌اندازی نرم‌افزار مجلات و افزایش تعداد مجلات دانشگاه، تسهیل فرآیند اجرای پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، فعال شدن آزمایشگاه‌های تخصصی برای درآمدزایی و معرفی 20 عنوان دستگاه منحصربه‌فرد دانشگاه به بازار کار، راه‌اندازی کلکسیون و مزرعه گیاهان دارویی (با بیش از 50 گونه) ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه زنجان است.

فعالیت‌های مهم آموزشی دانشگاه

ازجمله فعالیت‌های مهم آموزشی این دانشگاه می‌توان به تشکیل هیئت ممیزه با مشارکت و نظر همکاران هیئت‌علمی، ساماندهی و شفاف‌سازی فرآیند جذب اعضای هیئت‌علمی، پرداخت معوقات حق‌التدریس و به‌روزرسانی آن، به‌روزرسانی فرآیند ترفیع همکاران و افزایش اعتبار لازم برای اجرای پایان‌نامه‌ها به میزان قابل‌توجه در بودجه سال‌های اخیر اشاره کرد.

فعالیت‌های مهم اداری و مالی دانشگاه

پرداخت بدهی حدود 9 میلیارد تومانی به پیمانکاران، افزایش تقریباً دو برابری اعتبارات دانشگاه، اجرای نظام بودجه‌ریزی برای کل دانشگاه و بخش‌های مختلف، افزایش درآمد اختصاصی دانشگاه، افزایش خدمات رفاهی و برنامه‌های مناسب برای همکاران و افزایش 12 برابری درآمد مزرعه در بخش تولید زراعی از محورهای مهم معاونت اداری و مالی دانشگاه زنجان در سال‌های اخیر است.

اقدامات مهم فرهنگی دانشگاه زنجان

ازجمله اقدامات مهم فرهنگی این دانشگاه می‌توان به اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی برای دانشجویان عزیز، حمایت از انجمن‌های علمی و کانون‌های دانشجویی، حمایت از فعالیت تشکل‌های دانشجویی با رعایت مصالح نظام و عدالت، تشکیل کمیته ناظر بر نشریات همراه با برگزاری دوره‌های لازم برای مدیران نشریات دانشجویی، تشکیل هیئت منصفه رسیدگی به تخلفات تشکل‌ها اشاره کرد.

مهم‌ترین فعالیت‌های معاونت دانشجویی دانشگاه

ازجمله فعالیت‌های مهم معاونت دانشجویی دانشگاه زنجان در سال‌های اخیر می‌توان به توسعه امکانات ورزشی، در اختیار گذاشتن استخر و پیست دو و میدانی، افزایش و توسعه اینترنت خوابگاه‌ها، افزایش نسبی کیفیت غذایی با نظر دانشجویان، ارتقای نسبی کیفیت اسکان در خوابگاه‌ها، کسب رتبه اول دفتر مشاوره دانشجویی در بین دانشگاه‌های کشور اشاره کرد.

دانشگاه زنجان این افتخار را دارد که رتبه اول مدیریت سبز در بین دانشگاه‌های کشور را کسب کرده است.

این دانشگاه در زمینه توسعه روابط بین‌الملل و دیپلماسی علمی و عقد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای متعدد با دانشگاه‌های خارجی موفقیت خوبی داشته است.

دانشگاه زنجان، این ظرفیت را دارد که در چله دوم انقلاب بتواند الگویی برای سایر دانشگاه‌ها در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب داشته باشد.

امیدواریم در سال جدید که از طرف امام خامنه‌ای به‌عنوان «رونق تولید» نام‌گذاری شده است، دانشگاهیان زنجان در جهت جامه عمل پوشاندن به راهبرد مقام معظم رهبری به وظایف خود به‌درستی عمل کنند و برای تبیین شعار سال 98 پیشرو باشند.

انتهای پیام/4071/4118/

http://ana.ir/i/370482
ضرورت تدوین مدلی برای گسترش اهداف دانشگاه سبز در آموزش عالی

ضرورت تدوین مدلی برای گسترش اهداف دانشگاه سبز در آموزش عالی

دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز برگزار می‌شود

دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز برگزار می‌شود

لزوم حفاظت از بناها و تأسیسات دانشگاه در برابر بلایای طبیعی

لزوم حفاظت از بناها و تأسیسات دانشگاه در برابر بلایای طبیعی

محموله کمک‌های دانشگاهیان استان زنجان راهی مناطق سیل‌زده می‌شود

محموله کمک‌های دانشگاهیان استان زنجان راهی مناطق سیل‌زده می‌شود

دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان به یاری سیل‌زدگان می‌رود

دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان به یاری سیل‌زدگان می‌رود

نظام آموزش عالی باید به کیفیت توجه جدی کند

نظام آموزش عالی باید به کیفیت توجه جدی کند

دانشگاهیان واقعیت‌های دفاع مقدس را به نسل جدید منتقل کنند

دانشگاهیان واقعیت‌های دفاع مقدس را به نسل جدید منتقل کنند