جمعه  15  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

عضو هیات علمی واحد دامغان و سفیر ایران در هلند، رئیس گروه آسیایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد

سه شنبه 19 بهمن 1395 ساعت 13:49
اعضای گروه آسیایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، علیرضا جهانگیری عضو هیات علمی گروه حقوق بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی دامغان و سفیر ایران در کشور هلند را به ریاست گروه OPCW انتخاب کردند.

به گزارش خبرنگار آنا، در جلسه گروه آسیایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که دیروز به ریاست سفیر پاکستان برگزار شد، علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با اجماع همه کشورهای عضو در این گروه آسیایی به ریاست گروه برگزیده شد.

پاکستان از سال 2004 تا سال جاری میلادی ریاست گروه آسیایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را به عهده داشت و در جلسه اخیر، جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس جدید انتخاب شد.

در این جلسه کشورهای عربی و آسیایی بر انتخاب ایران به عنوان رئیس، تاکید کردند و تجربه ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد را نمونه‌ای مطلوب از تعامل تهران با سایر کشورها دانستند.

کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی از مهمترین معاهدات بین‌المللی در توقف و منع تولید سلاح کشتار جمعی است که از سال 1994 بنا به مصوبه نمایندگان کشورهای عضو در پاریس تدوین و از سه سال بعد یعنی در 1997 اجرایی شد.

http://ana.ir/i/157193