چهارشنبه  27  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در یک نگاه؛

از جذب 4هزار دانشجو در 131 رشته تا راه‌اندازی بزرگترین کتابخانه منطقه و 100 آزمایشگاه تخصصی

پنجشنبه 24 مرداد 1398 ساعت 10:59
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با بیش از چهار هزار و 500 دانشجو در 131 رشته تحصیلی به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع آموزشی منطقه ارسباران و شمال شرق استان آذربایجان‌شرقی در شهرستان اهر فعالیت دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از اهر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر سال 1372 با موافقت سازمان مرکزی دانشگاه و مساعدت مسئولان محلی با دریافت مجوز تأسیس اعلام موجودیت کرد و از مهرماه 1373 با پذیرش دانشجو در دو رشته کامپیوتر و برق در مقطع کاردانی در ساختمان استیجاری آموزش‌وپرورش فعالیت علمی و آموزشی خود را در این شهرستان آغاز کرد.

  به یمن این حرکت فرهنگی و همراهی هیئت امناء و مسئولان اجرایی با تهیه زمین برای احداث مجتمع آموزشی و آغاز عملیات اجرائی و ساختمانی مهرماه 1376 فاز اول مجتمع دانشگاهی واحد اهر به پایان رسید.

اکنون دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با درجه سازمانی بسیار بزرگ و بیش از چهار هزار و  500 دانشجو در 131 رشته تحصیلی در مقاطع دکتری 13 رشته، 65 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، 53 رشته در مقطع کارشناسی و مقطع کاردانی و با 118 نفر هیئت علمی تمام‌وقت شامل یک  دانشیار، 54 استادیار، 32 بورسیه دکتری، 31 مربی و بیش از 105 نفر حق‌التدریس و به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع آموزشی منطقه ارسباران و شمال شرق استان آذربایجان شرقی در شهرستان اهر فعالیت دارد.

این دانشگاه اکنون دارای سه دانشکده مصوب علوم انسانی، فنی و مهندسی و علوم پایه است و دارای دو کتابخانه مرکزی و انسانی بوده و بالغ‌ بر  بیش از 53 هزار جلد کتاب با عناوین و تخصص‌های مختلف علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، پزشکی و کتب مرجع به زبان‌های فارسی و لاتین موجود است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر یکی از بزرگ‌ترین و فنی‌ترین کتابخانه شمال شرق استان و منطقه ارسباران است که می‌تواند منبعی مناسب برای علاقه‌مندان و دانش‌پژوهان و علاقه‌مندان تحقیق و پژوهش قرار گیرد.

از دیگر مزیت‌های این کتابخانه راه‌اندازی سایت اینترنتی خواهران و برادران برای دسترسی دانشجویان و استادان به اینترنت بوده و کتابخانه دیجیتال دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر راه‌اندازی شده و علاقه‌مندان می‌توانند از مزایای این کتابخانه بهره‌مند شوند. برای بهره‌مندی مطلوب استادان و دانشجویان از فضای علمی و کتاب مرجع لاتین و فارسی و سایر کتب عمومی موجود در دانشگاه اکنون کتابخانه مرکزی و کتابخانه علوم انسانی با فضای مطالعه بیش از 800 مترمربع برای خواهران و برادران آماده شده است.

اکنون بیش از 100 عضو باشگاه پژوهشگران جوان بوده و 9 نفر از آنها نیز عضو استعدادهای درخشان باشگاه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی است که از این افراد بیش از 20 اختراع ثبت‌شده و این دانشگاه دارای سه مجله به‌صورت فصلنامه بوده که مجله فضای جغرافیایی به‌صورت علمی پژوهشی و مجلات شیمی در محیط‌زیست و هوش مصنوعی به‌صورت علمی – تخصصی منتشر می‌شود.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر تاکنون 15 جلد کتاب از تألیفات استادان تمام‌وقت این واحد را چاپ و به بازار کتاب عرضه کرده است.در بخش آزمایشگاه‌ها نیز بیش از 100 آزمایشگاه و کارگاه با تجهیزات و دستگاه‌های مجهز به فناوری‌های نوین راه‌اندازی شده که در این آزمایشگاه‌ها استادان، دانشجویان و پژوهشگران می‌توانند از امکانات و تجهیزات آنها در راستای تحقیق و پژوهش بهره‌مند شوند.

سایت‌های آموزشی و اینترنتی با پهنای باند 10 Mb/ps و سیستم وایرلس برای بهره‌مندی عموم استادان و دانشجویان راه‌اندازی شده است.دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در زمینی به مساحت 18 هکتار و 65 هزار مترمربع زیربنا در قالب 16 ساختمان آموزشی، پژوهشی، رفاهی و فرهنگی، ورزشی، هشت سوله صنعتی و خدماتی بزرگ‌ترین مجتمع آموزش عالی منطقه ارسباران در استان آذربایجان‌شرقی است.

انتهای پیام/4121/پ

http://ana.ir/i/410584
راه‌اندازی رشته‌های مهندسی نفت و مهندسی پلیمر در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

راه‌اندازی رشته‌های مهندسی نفت و مهندسی پلیمر در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

7 رشته جدید در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز راه‌اندازی می‌شود

7 رشته جدید در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز راه‌اندازی می‌شود

تمام مناطق آتش‌گرفته آذربایجان‌شرقی اطفاء و پاک‌سازی شد

تمام مناطق آتش‌گرفته آذربایجان‌شرقی اطفاء و پاک‌سازی شد

موافقت با ایجاد 3 رشته علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اهر

موافقت با ایجاد 3 رشته علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اهر

راه‌اندازی رشته مهندسی صنایع غذایی در دانشگاه آزاد اسلامی اهر

راه‌اندازی رشته مهندسی صنایع غذایی در دانشگاه آزاد اسلامی اهر

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر‎ در 54 رشته بدون کنکور ثبت‌نام می‌کند

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر‎ در 54 رشته بدون کنکور ثبت‌نام می‌کند