پنجشنبه  25  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

زوایای پیداوپنهان ساخت کارخانه ذوب‌آهن ملکان؛ یک تیر و بدون نشان

سه شنبه 28 خرداد 1398 ساعت 10:54
عملیات اجرایی ساخت کارخانه صنایع ذوب‌آهن شهرستان ملکان در حالی از سال 1385 آغاز شده که بعد از نزدیک به 13 سال هنوز موعد بهره‌برداری از آن فرانرسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ملکان، عملیات اجرایی کارخانه صنایع ذوب‌آهن شهرستان ملکان به‌عنوان طرح ملی با مشارکت بخش خصوصی در سطح شمال غرب تابستان سال 1385 در مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی در 91 هکتار مساحت آغاز شد.

از آن تاریخ تا به امروز نزدیک به 13 سال می‌گذرد و عملیات اجرایی این طرح به‌صورت  لاک‌پشتی پیش رفته و در این سال‌ها چندبار به علل مختلف متوقف شده است.

یک روز تغییر کاربری اراضی و معارض بودن زمین‌ها موجب توقف طرح شده و روز دیگر وجود مشکلات مالی و حمایت نکردن بانک‌ها عامل توقف پروژه شده است.

اسفندماه سال 1393 عملیات اجرایی این کارخانه به کلی تعطیل شد و 80 پرسنل آن نیز بیکار شدند. با وعده مسئولان سابق و فعلی استان آذربایجان‌شرقی و ملکان، واحد نورد این کارخانه نیز مقرر بود به‌عنوان نخستین واحد تولیدی از سال 1393 راه‌اندازی و برای 150 نفر به‌طور مستقیم و برای یک‌هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌ ایجاد شود. مسئولان وعده داده بودند که با تکمیل تمام واحدها در سه سال برای یک‌هزار و 200 نفر به‌طور مستقیم و برای 6 هزار نفر نیز به‌طور غیرمستقیم در این کارخانه اشتغال‌زایی ایجاد شود.

فرماندار ملکان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در ملکان، بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران را عامل اصلی تعطیلی کارخانه ذوب‌آهن ملکان عنوان کرد.

محمدباقر خانی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران این پروژه حاضر به تأمین ضمانت‌های بانک نیستند، اضافه کرد: تلاش‌های ما برای کمک گرفتن از سرمایه‌گذار ترکیه‌ای نیز بی‌نتیجه بوده است.

بانک؛ عامل تعطیلی کارخانه ذوب‌آهن شمالغرب

مدیرعامل شرکت صنایع ذوب‌آهن شمال‌غرب نیز، ایجاد موانع مختلف از طرف بانک را عامل اصلی تعطیلی دوباره کارخانه ذوب‌آهن ملکان دانست.

مرتضی حمایت‌خواه اضافه کرد: پروژه اواخر سال 1395 با مصوبه 350 میلیارد ريالی سرمایه ثابت و 400 میلیارد ريالی از طرف کارگروه ملی رفع موانع تولید برای تولید 350 هزار تن میلگرد ساختمانی به بانک معرفی شد؛ اما بانک از پذیرش طرح امتناع و با پیگیری مسئولان ملکان و آذربایجان‌شرقی به شرط تولید میلگرد آلیاژی بانک قبول کرد تا طرح را بررسی کند.

وی یادآور شد: این در حالی است که طرح جدید توسط مهندس مشاور مورد تأیید بانک تهیه و با توجه به تغییر طرح به میلگرد آلیاژی بودجه طرح به 700 میلیارد ريال سرمایه ثابت و هزار میلیارد ريال سرمایه ثابت تغییر کرد. طی 8 ماه بررسی و پیگیری‌های انجام شده بانک در نهایت با 350 میلیارد ريال سرمایه ثابت موافقت و اعلام کرد که مبلغ 350 میلیارد ريال الباقی باید توسط خود شرکت تأمین شود؛ این در حالی است که این شرکت اگر امکان تأمین 350 میلیارد ريال را داشت اقدام به وام بانکی نمی‌کرد. 

مدیرعامل شرکت صنایع ذوب آهن شمال‌غرب ادامه داد: با پیگیری مستمر مسئولان، بانک بخشی از بودجه طرح را به میزان 350 میلیارد ريال تسهیلات بانکی و 4 میلیون و 335 هزار یورو به صورت یوزانس سه ساله قبول و در عوض درخواست 300 میلیارد ريال وثیقه خارج از طرح (علاوه بر خود کارخانه) به‌صورت وثیقه ملکی و اوراق بهادار درخواست کرد. این شرکت با کمال حسن نیت وثائق را به بانک ارائه و آن بانک در کمال ناباوری وثائق ارائه شده را 150 میلیارد ريال ارزیابی کرد.

پیشرفت فیزیکی 71 درصدی کارخانه ذوب‌آهن ملکان 

حمایت‌خواه مطرح کرد: سال 1397 مجدداً درخواست تسهیلات به میزان 600 میلیارد ريال برای تکمیل میلگرد ساختمانی از طریق کارگروه اشتغال فراگیر به بانکی دیگر معرفی شد و بانک به‌علت خرید اقلام خارجی که اجتناب‌ناپذیر بود (امکان ساخت داخل ندارند) از پرداخت تسهیلات خودداری کرد.

به گفته وی، تاکنون 150 میلیارد تومان برای احداث ساختمان و تهیه دستگاه‌های مورد نیاز تولید از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هزینه شده و سرمایه‌گذاران این واحد تولیدی تمام هزینه‌های انجام شده را تاکنون از جیب خود پرداخت کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن شمال غرب، پیشرفت فیزیکی و تهیه و راه‌اندازی کارخانه ذوب‌آهن ملکان را براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت 71 درصد عنوان کرد و توضیح داد: برای تکمیل و بهره‌برداری از واحد نورد به 110 میلیارد تومان بودجه نیاز است.

انتهای پیام/4078/4062/

http://ana.ir/i/398903
آغاز عملیات اجرایی برنامه پایش و آلودگی صنایع آذربایجان‌شرقی

آغاز عملیات اجرایی برنامه پایش و آلودگی صنایع آذربایجان‌شرقی

آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث کارخانه تولید بریکت آهن اسفنجی

آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث کارخانه تولید بریکت آهن اسفنجی

عملیات اجرایی سه طرح صنعتی با حضور وزیر صنعت در کردستان آغاز شد

عملیات اجرایی سه طرح صنعتی با حضور وزیر صنعت در کردستان آغاز شد

وزیر صنعت: ایران به رتبه چهارم جهان در تولید کاشی و سرامیک می‌رسد

وزیر صنعت: ایران به رتبه چهارم جهان در تولید کاشی و سرامیک می‌رسد

کارخانه مشترک ایران و بلژیک برای تولید گیربکس خودرو افتتاح می‌شود

کارخانه مشترک ایران و بلژیک برای تولید گیربکس خودرو افتتاح می‌شود

بررسی طرح‌های صنعتی و معدنی خراسان جنوبی

بررسی طرح‌های صنعتی و معدنی خراسان جنوبی

آغاز عملیات اجرایی کارخانه MDF خوزستان

آغاز عملیات اجرایی کارخانه MDF خوزستان

آغاز عملیات اجرایی پروژه ان جی ال ٣١٠٠

آغاز عملیات اجرایی پروژه ان جی ال ٣١٠٠